۲۶ خرداد ۱۴۰۳، ۱۱:۳۰
کد خبر: 85509511
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

لغو مصونیت پارلمانی و بازداشت یک نماینده در تاجیکستان

تهران- ایرنا- رسانه دولتی تاجیکستان از لغو مصونیت پارلمانی و بازداشت یک نماینده مجلس در این کشور خبر داد.

به گزارش روز شنبه ایرنا از خبرگزاری خاور، یوسف رحمان دادستان کل تاجیکستان روز گذشته به وقت محلی در مجلس این کشور اعلام کرد: مصونیت پارلمانی سعیدجعفر عثمانزاده نماینده مجلس تاجیکستان به اتهام «غصب حاکمیت از راه زور» لغو و وی بازداشت شده است.

وی این نماینده مجلس را متهم کرد که در سپتامبر (شهریور و مهر) سال ۲۰۲۱ با شراف‌الدین گدایف معاون سازمان «پیمان ملی تاجیکستان»، تماس تلفنی داشته و با وی «برای غصب حاکمیت دولتی در جمهوری تاجیکستان» به توافق رسیده است.

یوسف رحمان افزود: «شرف الدین گدایف از طرف محی‌الدین کبیری رئیس سازمان حزب نهضت اسلامی وعده کمک مالی و اعزام بیش از سه هزار نیروی تروریستی جماعت انصار الله را از خارج تاجیکستان به داخل این کشور داده بود.»

همچنین این نماینده مجلس تاجیکستان به جذب افراد و سازمان‌دهی گروه‌هایی در داخل و خارج تاجیکستان متهم شده است که می‌خواستند در کوتاه‌ترین فرصت وضع سیاسی این کشور را ناآرام و با در اختیار گرفتن مراکز نظامی، امنیتی و پلیس، دولت تاجیکستان را «با توسل به زور سرنگون کنند.»

رئیس دادستان تاجیکستان تاکید داشت: سعیدجعفر عثمانزاده همچنین برای اجرای این طرح ها از نماینده یکی از دولت‌های خارجی درخواست ۱۰ میلیون دلار کرده بود.

بر اساس این گزارش، دادستانی تاجیکستان ۲ روز پیش حکم بازداشت این نماینده مجلس را صادر و او را بازداشت کرده است.

بر اساس قانون اساسی جمهوری تاجیکستان، برای دستگیری نماینده مجلس ملی یا نماینده مجلس عالی این کشور، به موافقت مجلس عالی تاجیکستان نیاز است.

یک ماه پیش گروهی از اعضا و فعالان حزب دموکرات تاجیکستان در انجمن اضطراری این حزب، سعیدجعفر عثمانزاده را از ریاست حزب برکنار و به جای او شهباز ابرار، رئیس بخش حزب دموکرات در شهر دوشنبه را به رهبری انتخاب کردند. وزارت دادگستری تاجیکستان ۲ هفته پیش برکناری سعیدجعفر عثمانزاده را قانونی دانست.

سعیدجعفر عثمانزاده، از اواخر سال۲۰۱۲ رئیس حزب دموکرات تاجیکستان و عضو مجلس این کشور بود. وی همچنین یکی از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری تاجیکستان در سال ۲۰۱۳ بود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha