۲۶ خرداد ۱۴۰۳، ۱۰:۲۵
کد خبرنگار: 782
کد خبر: 85509433
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

ازبکستان و کره‌جنوبی در زمینه معادن و حمل‌ونقل سند همکاری امضا کردند

تهران- ایرنا- در جریان سفر رئیس جمهوری کره جنوبی به ازبکستان، بیش از ۲۰ تفاهم نامه و سند همکاری در زمینه معادن و خط آهن میان سئول و تاشکند امضا شد.

به گزارش روز شنبه ایرنا به نقل از خبرگزاری یونهاپ، یون سوک یئول رئیس جمهوری کره جنوبی و شوکت میرضیایف همتای ازبکستانی وی روز گذشته به وقت محلی توافق نامه همکاری در زمینه استخراج مشترک کانی های مهم تا تجاری سازی آنها را با استفاده از فن آوری سئول، امضا کردند.

بر اساس این گزارش، ازبکستان از معادن مهم «تنگستن» و «مولیبدن» (Molybdenum) برخوردار است و این منابع مورد توجه صنایع پیشرفته کره جنوبی به ویژه صنایع نیمه هادی ها و باتری های ثانویه قرار دارد.

رئیس جمهوری کره جنوبی در نشست مشترک خبری در تاشکند گفت: دو کشور توافق کردند تا با ترکیب منابع معدنی فراوان ازبکستان و فناوری پیشرفته کره جنوبی، همکاری مشترک خود را به حداکثر برسانند.

در این دیدار دوطرف همچنین در زمینه همکاری در بخش حمل و نقل و حمایت مالی شرکت های کره جنوبی در مورد اجرای پروژه های راه آهن ازبکستان، سند همکاری و تفاهم نامه امضا کردند.

بر اساس این گزارش، شرکت هیوندای روتم (Hyundai Rotem) قراردادی ۲۰۰ میلیون دلاری برای تامین ۶ رام قطار سریع السیر با شرکت راه آهن ازبکستان امضا کرد و در همین ارتباط اپراتورهای راه آهن دولتی دو کشور نیز یادداشت تفاهمی در زمینه همکاری برای خدمات تعمیر و نگهداری قطار امضا کردند.

رئیس جمهوری کره جنوبی در این باره گفت: این توافق نخستین صادارات قطارهای سریع السیر با فناوری سئول به شمار می رود.

بر اساس گزارش یونهاپ، در حاشیه این دیدار، بیش از ۲۰ تفاهم نامه و سند همکاری بین دولت ها و شرکت های کره جنوبی و ازبکستان با هدف آسان سازی فرایند تجارت بین دو کشور و توسعه سرمایه گذاری در منابع، حمل و نقل و انرژی امضا شد.

بر اساس این گزارش، از زمانی که دو کشور در سال ۲۰۱۹ میلادی روابط دوجانبه خود را به مشارکت راهبردی ویژه ارتقا دادند این نخستین دیدار رسمی رئیس جمهوری کره جنوبی از ازبکستان به شمار می رود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha