ساخت نانوکامپوزیت‌هایی برای تولید پوشش‌های رادارگریز

تهران- ایرنا- محققان دانشگاه صنعتی امیرکبیر موفق شدند با ساخت نانوکامپوزیت‌هایی به تولید پوشش‌های ضدرادار یا رادارگریز کمک کنند.

به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا از دانشگاه صنعتی امیرکبیر، امیر بهرام قراگوزلو بهرامی مجری طرح ساخت نانو کامپوزیت های جاذب امواج الکترومغناطیس با استفاده از اکسید گرافن عامل دار شده با مایعات یونی گفت: با رشد و پیشرفت جوامع بشری و ساخت دستگاه های الکترونیکی جدید، پدیده تداخل امواج الکترومغناطیسی و محافظت در برابر آن، تبدیل به موضوع حساس و حیاتی شده است.

وی گفت: امواج الکترومغناطیس حاصل از دستگاه های الکترونیکی و همچنین ماهواره ها و دستگاه های ارتباطی علاوه بر تاثیر منفی بروی سلامت انسان سبب ایجاد خطا و تداخل در عملکرد سایر دستگاه های حساس می شوند؛ از این رو پوشش های محافظتی امواج الکترومغناطیس اهمیتی فراوانی پیدا کرده اند. از طرف دیگر در صنایع دفاعی، نیاز به ملزومات دفاعی رادار گریز یکی از اولویت های اصلی این صنعت به شمار می رود.

محقق دانشگاه صنعتی امیرکبیر با بیان اینکه در گذشته روش مقابله با این تداخلات امواج، استفاده از صفحات فلزی و یا توری های فلزی بود، گفت: ولی به مرور ضعف های این دسته از محافظ ها مانند عدم انعطاف پذیری، ضخامت بالا، خوردگی در برابر عوامل محیطی، وزن بالا و غیره سبب شد که پوشش های پلیمری و به مرور کامپوزیت ها، راه خود را به این صنعت باز کنند.

به گفته وی یکی از مشکلات روش های جدید، پیچیدگی تولید و گاها هزینه های بالای آن ها است در این راستا هدف ما در این پروژه، بهره گیری از یک روش ساده و کارآمد با بازدهی قابل قبول در جذب و اتلاف امواج الکترومغناطیس بود تا سبب ارتقاع دانش و محصولات در این حوزه شویم.

قراگوزلو افزود: در این تحقیق ما با استفاده از مواد در دسترس و مایعات یونی جدید و تولید کامپوزیت های ساده ولی کارآمد توانستیم بازدهی بالایی در اتلاف و جذب امواج الکترومغناطیسی به دست آوریم که حتی قابلیت اجرا به صورت یک پوشش را داشته باشند. همچنین در ضخامت کم و درصد پایین نانوکامپوزیت، نتایج قابل قبولی در فرکانس مورد آزمایش با پهنای باند بالا به دست آوریم.

ساخت نانوکامپوزیت‌هایی برای تولید پوشش‌های رادارگریز

به گفته وی، از این تحقیق می‌توان در زمینه های زیادی بهره برد به عنوان مثال صنایع نظامی به عنوان پوشش های ضد رادار یا رادار گریز، صنایع الکترونیک به عنوان شیلدینگ و یا محافظ های قطعات و بخش های حساس در مقابل تداخل های الکترومغناطیسی که سبب ایجاد صدا یا خطا می شوند، درمان و سلامت به عنوان پوشش های محافظ در مقابل آلودگی های امواج از جمله کاربردهای نتیجه این پروژه به شمار می رود.

محقق دانشگاه صنعتی امیرکبیر گفت: این طرح تحقیقاتی هنوز ظرفیت های زیادی در بخش تئوری و آزمایشگاهی دارد که می توان روی آن کار کرد و در نهایت به صورت نیمه صنعتی از آنها بهره برد. طرح های اینچنینی با توجه به کاربردی که دارند در خارج از کشور بیشتر به آنها بها داده می شود و شرکت هایی وجود دارد که تخصصی روی پوشش های محافظ امواج کار می کنند.

اساتید راهنمای این طرح تحقیقاتی دکتر سید هژیر بهرامی، دکتر سعید صابر سمندری و استاد مشاور آن دکتر الهه کوثری اعضای هیات علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر بوده اند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha