۲۶ خرداد ۱۴۰۳، ۸:۲۷
کد خبرنگار: 1455
کد خبر: 85509277
T T
۳ نفر

برچسب‌ها

سوزاندن بقایای گیاهی در اراضی کشاورزی ممنوع است

۲۶ خرداد ۱۴۰۳، ۸:۲۷
کد خبر: 85509277
سوزاندن بقایای گیاهی در اراضی کشاورزی ممنوع است

خرم‌آباد - ایرنا - مدیرکل حفاظت محیط زیست لرستان گفت: سوزاندن بقایای گیاهی در زمین های کشاورزی ممنوع است و با متخلفان به صورت جدی برخورد می شود.

به گزارش ایرنا از روابط عمومی کل حفاظت محیط زیست لرستان علی سالاروند روز شنبه بیان کرد: بر اساس ماده ۲۰ قانون هوای پاک مصوب ۱۳۹۶ مجلس شورای اسلامی سوزاندن بقایای گیاهی اراضی زراعی پس از برداشت محصول به دلیل اینکه موجب آلودگی هوا و مشکلات تنفسی برای شهروندان می شود ممنوع می‌باشد.

وی اظهار داشت: طبق این ماده قانونی، انباشت پسماندهای بیمارستانی، صنعتی، خانگی و ساختمانی در معابر عمومی و فضای باز یا سوزاندن آنها همچنین سوزاندن بقایای گیاهی اراضی زراعی پس از برداشت محصول ممنوع است و متخلف حسب مورد به جزای نقدی درجه ۶ موضوع ماده (۱۹) قانون مجازات اسلامی محکوم می‌شود.

وی افزود: در صورت هرگونه اقدام در این خصوص متخلف حسب مورد و بر اساس ماده قانونی مزبور ضمن معرفی به مراجع صالحه قضایی به جزای نقدی ۶۰ تا ۲۴۰ میلیون ریال محکوم خواهد شد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست لرستان ادامه داد: سوزاندن بقایای گیاهی در اراضی کشاورزی علاوه بر ایجاد آلاینده‌های هوا، تشدید تنگی نفس(آسم)، ایجاد برونشیت و سایر بیماری‌های تنفسی موجب سرایت آتش به جنگل‌ها و مراتع خواهد شد و به همین دلیل با افراد خاطی برخورد قاطع و قانونی می‌شود.

سالاروند از همه کشاورزان تقاضا کرد در این زمینه با ادارات همکاری نموده و از آتش زدن بقایای گیاهی به دلیل تبعات منفی بسیار، به طور جدی خودداری نمایند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha