لیگ «حل مساله جوانان» برگزار شد

تهران - ایرنا - دور نهایی «لیگ حل مساله جوانان» با موضوع «سیاستگذاری اشتغال» روز جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ در مجموعه فرهنگی هنری جماران برگزار شد و دو گروه نوگراف و ایما از تهران و قزوین عنوان برتر این رویداد را کسب کردند.

به گزارش ایرنا، در این لیگ ۲۱ شرکت کننده در قالب ۶ تیم ابتکار، شهید مصطفوی، ایکاپ، ماز، نوگراف و ایما به ترتیب از استان‌های البرز، همدان، تهران، اصفهان، تهران و قزوین حضور داشتند.

مجتبی تاجیک مدیرکل دفتر طرح‌های ملی و فراگیر معاونت امور جوانان وزارت ورزش و جوانان درباره این لیگ به خبرنگار جامعه ایرنا گفت: به تازگی تلاش کردیم مجموعه برنامه‌های خود را در این حوزه منسجم کنیم و طرح مشخصی ارائه دهیم چون حیطه کاری ما مساله جوانان است و اقتضا و شرایط اشتغال جوانان نیز متفاوت با اشتغال سایر اقشار جامعه است از این رو فکر کردیم بهتر است مساله را به دست خود جوانان حل کنیم.

لیگ «حل مساله جوانان» برگزار شد
مجتبی تاجیک

رویدادی بی نظیر
وی افزود: برای همین تلاش کردیم یک برنامه ارتباطی با اندیشکده‌ها و گروه‌هایی از جوانان، ایده‌های آنها را برای حل مسائل خودشان از خودشان بگیریم. نیت هم این بود که این برنامه تناسب بیشتری با مخاطب یا واقعیت میدان داشته باشد و بتوانیم به راه حل موثرتری در این حوزه برسیم.

تاجیک اضافه کرد: برای این لیگ حدود سیصد میلیون تومان هزینه شده است. این هزینه برای شناسایی شرکت کنندگان، رویدادهایی که برای توانمندسازی آنها گذاشتیم و کارگاه هایی که برای برخی نخبگان حوزه کارآفرینی و اشتغال( غیر از این تیم‌ها) گذاشتیم صرف شد. فکر می‌کنم این مبلغ نسبت به رقم بودجه‌ای که داریم برای آن تصمیم می‌گیریم عددی حساب نمی‌شود و جزو بودجه‌های پژوهشی محسوب می‌شود. وقتی نزدیک به سیصد تا چهار صد میلیارد می‌خواهیم خرج کنیم رقم ۳۰۰ میلیون برای فکر و اندیشه پشت آن لازم است.

وی گفت: این برنامه یک رویداد بسیار ممتاز است. شاید تا کنون رویدادی به این شکل که یک دستگاه سیاستگذاری به طور واقعی به میدان بیاید و و مساله خود را با جوانان در میان بگذارد و از خود آنها برای حل مساله آنها استفاده کند در کشور وجود نداشته است.

تاجیک ادامه داد: از دیگر دستاوردهای این لیگ شناخت و ایجاد تعامل با اندیشکده ها و گروه های اندیشه ای است که زمینه همکاری در آینده را برای ما فراهم می کند. دستاورد دیگر هم توانمندسازی مهارت های حل مساله برای خود جوانان شرکت کننده در این لیگ و سایر عزیزانی است که به عنوان ناظر پروژه همراه ما هستند.

لیگ «حل مساله جوانان» برگزار شد
محسن دنیوی

پاسخ جوانان به مساله خود
محسن دنیوی دبیر این رویداد و مدیر گروه سیاستگذاری و مطالعات راهبردی پژوهشکده فرهنگ و هنر نیز درباره این لیگ به خبرنگار جامعه ایرنا گفت: این برنامه توسط دفتر طرح های ملی و فراگیر معاونت جوانان وزارت ورزش و جوانان و با همکاری موسسه عصر پیشرفت و رویداد پیشگام به عنوان دو موسسه خصوصی برگزار شد.

وی افزود: یکی از ماموریت‌های دفتر طرح‌های ملی و فراگیر معاونت جوانان وزارت ورزش و جوانان اشتغال جوانان است ولی این دفتر موظف به ایجاد شغل نیست زیرا بودجه محدودی دارد که اگر هم بخواهد نهایت هزار تا ۱۵۰۰ شغل بیشتر نمی‌تواند برای جوانان ایجاد کند. در حال که ۵ تا ۷ میلیون جوان ایرانی مساله اشتغال دارند.

دنیوی ادامه داد: این دفتر به دنبال این بود که چه تصمیمی بگیرد که این بودجه حیف و میل نشود یا اینکه به خزانه برگشت بخورد که آن نیز معلوم نبود تصمیم درستی باشد. چون در قالب مشاور با این دفتر ارتباط داشتم پیشنهاد کردم موقعیتی به وجود آوریم که بخشی از جوانان کشور بتوانند به آن پاسخ دهند.

لیگ «حل مساله جوانان» برگزار شد

این فعال بخش خصوصی افزود: این جوانان طببیعتا جوانان عادی نمی‌توانستند باشند زیرا این کارها را انجام نداده بودند و ما احتمالا پاسخ های قوی از آنها دریافت نمی‌کردیم به همین خاطر سراغ تیم‌هایی رفتیم که توسط موسسه پیشگام که همکار ما در این رویداد بود رفتیم.

دنیوی گفت: تیم‌های برگزیده آنها را در استان‌های مختلف آوردیم. موسسه پیشگام تا کنون در ۱۰ استان رویدادهای حل مساله برگزار کرده است. در هر استان بیش از صد تیم شرکت می‌کنند و مصاحبه و گزینش می‌شوند و به ۳۰ تیم می‌رسند. در نهایت هم به ۶ تا ۸ تیم برای رویداد و رقابت نهایی می‌آیند.

وی افزود: از بین برگزیدگان استان‌های مختلف فراخوان دادیم و ۱۰ تیم آمدند. چهار تیم به دلایلی از دور خارج شدند. اکنون ۶ تیم به داوری نهایی رسیده‌اند. این تیم‌ها از استان‌های مختلفی از جمله قزوین، همدان، تهران و اصفهان از رشته‌های گوناگون دانشگاهی از علوم اجتماعی گرفته تا مدیریت و مهندسی معماری و معلمی در این لیگ شرکت کرده‌اند.

دنیوی ادامه داد: آنها آمده‌اند تا به یک سوال پاسخ دهند که به حوزه خودشان ربط دارد: جوانان و اشتغال. امیدواریم این اتفاق بتواند شروع مسیری باشد که ما آن را باشگاه حکمرانی جوانان تعریف می‌کنیم. یعنی تجربه این جوانان هم در زمینه حکمرانی بیشتر می‌شود و هم می‌توانند با ایده‌های خود به دستگاه‌های اجرایی و حاکمیت کمک کنند.

دنیوی در پاسخ به این پرسش ایرنا که آیا این رویداد سال‌های آینده نیز تکرار می‌شود، افزود: این بستگی به رضایت سفارش دهنده یعنی وزارت ورزش و جوانان دارد اما فکر می‌کنم این لیگ تا کنون خوب بوده و می‌تواند یک تجربه جدیدی در حوزه حل مسائل کشور باشد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha