وزیر نفت: روسیه در میادین جدید نفتی ایران سرمایه‌گذاری می‌کند + فیلم

مسکو- ایرنا- رئیس طرف ایرانی کمیسیون همکاری‌های مشترک اقتصادی تهران و مسکو اعلام کرد:‌ در دیدار با رئیس طرف روسی این کمیسیون، همه موارد دستور کار مناسبات دو کشور طی سه سال اخیر بررسی و از آن جمله، درباره سرمایه‌گذاری روسیه در میادین جدید نفتی ایران مذاکره و تصمیمات خوبی اتخاذ شد.

به گزارش خبرنگار ایرنا،‌ جواد اوجی وزیر نفت روز جمعه در گفت و گویی در پایان سفر به مسکو و پس از مذاکرات با الکساندر نواک معاون نخست‌وزیر روسیه،‌ ایگور لویتین دستیار رئیس‌جمهور در همکاری‌های بین‌المللی و سرگئی تسیویلیف وزیر انرژی این کشور به تشریح نتایج سفر خود پرداخت.

وزیر نفت: روسیه در میادین جدید نفتی ایران سرمایه‌گذاری می‌کند


مرور همه پروژه‌های مشترک
وزیر نفت که از سوی کاظم جلالی سفیر ایران در مسکو همراهی می‌شد، در این باره گفت: در این سفر و در نشستی با رؤسای کنونی و بعدی طرف روسی کمیسیون مشترک و دستیار رئیس‌جمهوری روسیه، تمامی موارد دستور کار روابط دو کشور یک بار دیگر مروز شد.
وی خاطرنشان کرد: پیشرفت کارها در حوزه صنعت و نفت و گاز، نیروگاهی، نیروگاه هسته‌ای شماره دو بوشهر، بانکی، کریدور شمال و جنوب و خط ریلی رشت – آستارا بررسی شد.
اوجی اظهار داشت:‌ در این دیدار درباره رفع چالش‌ها در پروژه‌های مشترک گفت و گو شد و توافق‌ها و تصمیم‌های جدید بخصوص در صنعت نفت و گاز و پتروشیمی اتخاذ شد.

تولید ۲۲۰ هزار بشکه نفت در میدان‌های نفتی ایران با سرمایه‌گذاری روس‌ها
وزیر نفت در ادامه گفت:‌ هم اینک، هفت میدان نفتی در ایران با سرمایه‌گذاری شرکت‌های مختلف روسی در حال توسعه هستند.
وی خاطرنشان کرد:‌ امروز ۲۲۰ هزار بشکه از تولید نفت ایران از آن دسته از میادین کشورمان است که روس ها در آنها سرمایه‌گذاری کرده‌اند.
اوجی اظهار داشت:‌ درباره سرمایه‌گذاری شرکت‌های روس در میادین جدید نفتی در ایران نیز در این جلسه مذاکره شد.

تأمین نیازهای متقابل در دستور کار متخصصان ایران و روسیه
وزیر نفت در ادامه از گفت و گو درباره صادرات فرآورده‌های نفتی و محصولات پتروشیمی و ‌انتقال تکنولوژی به عنوان محور دیگر مذاکرات خود با مقامات روس نام برد و گفت:‌ متخصصان ایرانی هم‌اینک در حال تأمین نیازمندی‌های شرکت‌های روس در حوزه‌های بالادست و پایین‌دست صنعت نفت هستند و متقابلا یکسری نیازمندی‌های صنعت نفت و گاز ایران از طریق شرکـت‌های روسی تأمین می‌شود.

تصمیمات خوبی اتخاذ شد
اوجی اظهار داشت:‌ همه موارد در جلساتی که با دولتمردان روسیه داشتیم مطرح و تصمیمات خوبی اتخاذ شد.

تشکر از مسئولان روسیه بابت ابراز همدردی
رئیس طرف ایرانی کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی ایران و روسیه در بخش دیگری از این گفت و گو یادآور شد: به دنبال حادثه ناگواری که در کشور رخ داد و منجر به شهادت رئیس‌جمهور محترم دکتر رئیسی و برادر عزیزمان آقای امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه و عزیزان دیگر شد، ابراز همدردی و پیگیری موضوعات از طریق آقای پوتین و پشتیبانی و حمایت وی در این فرایند را شاهد بودیم؛ از این رو، لازم بود که حضورا تشکر کنیم و همچنین از دیگر دولتمردان روسیه که در این زمینه ابراز همدردی و پشتیبانی داشتند.

وزیر انرژی روسیه، مسئول طرف روسی کمیسیون مشترک با ایران می‌شود
اوجی در ادامه با اشاره به اینکه دوره فعالیت آقای الکساندر نواک معاون نخست‌وزیر روسیه به عنوان رئیس طرف روسی کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی با ایران هفته آینده به پایان می‌رسد، اظهار داشت: در این جلسه وزیر انرژی روسیه که مسئولیت طرف روسی این کمیسیون را برعهده خواهد گرفت،‌ نیز حضور داشت.
وی ادامه داد: در این دیدار تمامی حوزه‌هایی که در سه سال اخیر در قالب کمیسیون مشترک با آقای نواک در طول سه سال اخیر پیگیری کرده بودیم، مرور شد که در این زمینه از تلاش‌های آقای دکتر جلالی سفیر ایران در مسکو هم تشکر می‌کنم.

هر دولتی در ایران،‌ توسعه مناسبات با روسیه را دنبال خواهد کرد
وزیر نفت همچنین گفت:‌ از جمله مواردی که در دیدار با مسئولان روسی مطرح شد، این بود که مسائل راهبردی سیاست‌خارجی جمهوری اسلامی ایران را رهبر معظم انقلاب تعیین می‌کنند و از این رو، هر دولتی که پس از برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری در ایران روی کار بیاید، همین روند را پیگیری خواههد کرد و توسعه مناسبات را ادامه خواهد داد.
وی یادآور شد: در دولت مردم شهید رئیسی، ریل‌گذاری خوبی در تمامی حوزه‌های روابط دوجانبه تهران – مسکو صورت گرفت،‌ اتفاقات خوبی رقم خورد و در آینده نیز این مسیر ادامه خواهد یافت.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha