رشد بیش از ٦ درصدی مصرف برق در کشور / آغاز زودهنگام رشد مصرف برق نسبت به روند ١٠ سال گذشته

تهران- ایرنا- مدیرعامل توانیر با بیان این که طی روزهای اخیر مصرف برق به شدت افزایش یافته است، گفت: هم اکنون نیاز مصرف ٧٠ هزار و ٥٠٠ مگاواتی به ثبت رسیده که رشد ٦.٦ درصدی را نسبت به سال گذشته نشان می دهد.

به گزارش ایرنا از وزارت نیرو، مصطفی رجبی مشهدی با بیان اینکه سال گذشته در روزهای مشابه سال گذشته نیاز مصرف برق ٦٦ هزار مگاوات بود، خاطرنشان کرد: رشد بیش از ٤ هزار مگاواتی نشان می دهد که هم دوره اوج مصرف زودتر آغاز شده و هم رشد مصرف افزایش یافته، اما به طور حتم این روزهای سخت را می توان با همکاری مردم با موفقیت سپری کرد.

وی با اشاره به این که در طول ١٠ سال گذشته تیرو مرداد بیشترین رشد مصرف و اوج بار به ثبت رسیده است، یادآور شد: امسال این روند مقداری زودتر آغاز شده که نشان می دهد در چند روز گذشته رشد مصرف بیش از ١٠ درصد بود که این عدد بسیار سنگینی است و تامین برق را دشوار می کند، اما همراهی مردم می تواند به رفع این شرایط کمک کند.

وی در خصوص تاثیر تغییر ساعات کار ادارات بر میزان مصرف برق نیز اذعان کرد: در حقیقت کاهش ١٥٠٠ مگاواتی مصرف برق از این محل برنامه ریزی شده است اما عددی که تاکنون به واقعیت پیوسته ٥٤١ مگاوات است و دلیل هم آن است که فقط یک هفته بیشتر از آغاز طرح نگذشته است.

سخنگوی صنعت برق با اشاره به لزوم ضرورت توجه بیشتر نهادهای عمومی، دولتی و غیردولتی در این زمینه، تاکید کرد: تاکنون ٧٠ درصد از مشترکان بزرگ اداری شامل نهادهای عمومی و اداری مجهز به کنتور هوشمند شده و از طریق این کنتورهای هوشمند بررعایت برنامه ریزی ها نظارت می شود.

مدیرعامل توانیر ادامه داد: براساس مصوبه هیات دولت، ادارات باید ٣٠ درصد در ساعات کاری و ٦٠ درصد پس از پایان ساعات کاری، مصرف خود را کاهش دهند که اگر روند رعایت نشود، امکان قطع کردن برق آنها از طریق این کنتورها وجود دارد.

رجبی مشهدی در عین حال خواستار رعایت مصوبات و مدیریت و نظارت بر میزان مصرف برق توسط روسا و مدیران ادارت شد تا خللی برای ارائه خدمت به مردم به وجود نیاید.

وی در خصوص میزان تذکر به دستگاه های اجرایی نیز با بیان این که این شرایط در هر استان متفاوت است افزود: در تهران به ١٠ دستگاه اجرایی تذکر کتبی داده شده است.

سخنگوی صنعت برق با بیان این که نهادهای عمومی، غیردولتی و شهرداریها و بانکها بیشترین میزان تخطی را داشته اند، اضافه کرد:گزارشهای مردمی حاکی از آن است که به هنگام ورود به بانک و یا فرودگاه احساس سرمای نا متعارف به دلیل دمای بسیار پایین و عدم رعایت دمای آسایش ایجاد می شود در حالی که باید دمای وسایل سرمایشی بر روی ٢٤ و ٢٥ درجه تنظیم شود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha