۲۵ خرداد ۱۴۰۳، ۶:۱۷
کد خبرنگار: 1385
کد خبر: 85508637
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

شورای امنیت سازمان ملل خواستار پایان محاصره شهر «الفاشر» در سودان شد

تهران- ایرنا- شورای امنیت سازمان ملل با صدور قطعنامه‌ای خواستار پایان محاصره شهر ۱.۸ میلیون نفری «الفاشر» در دارفور سودان توسط «نیروهای پشتیبانی سریع» و خاتمه فوری درگیری‌ها در این منطقه شد.

به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری فرانسه، این قطعنامه توسط انگلیس ارائه شده و ۱۴ عضو شورای امنیت سازمان ملل به آن رای مثبت داده و روسیه نیز رای ممتنع داد.

در این قطعنامه بر «توقف محاصره الفاشر توسط نیروهای پشتیبانی سریع» و «توقف فوری درگیری‌ها» و همچنین «عقب‌نشینی همه جنگجویانی که امنیت شهروندان را تهدید می‌کنند» تاکید شده است.

الفاشر تنها مرکز ایالت در غرب سودان است که تحت کنترل نیروهای پشتیبانی سریع قرار ندارد. این شهر پیشتر یکی از مراکز اصلی توزیع کمک‌های بشردوستانه در منطقه بود که اکنون در آستانه قحطی قرار گرفته است.

درگیری‌های مسلحانه در سودان از ۱۵ آوریل ۲۰۲۳ (۲۶ فروردین ماه ۱۴۰۲) میان ارتش به فرماندهی «عبدالفتاح البرهان» و نیروهای پشتیبانی سریع به فرماندهی «محمد حمدان دقلو» ملقب به (حمیدتی) بر سر قدرت آغاز شد و میانجیگری‌های بین‌المللی برای پایان دادن به آن و نشستن طرف‌های درگیر بر سر میز گفت‌ وگوها تاکنون ثمری نداشته است.

بنا بر آمارهای سازمان ملل متحد، جنگ میان دو نیروی نظامی بزرگ سودان در سایه ادامه خشونت و گرسنگی به آواره شدن هشت میلیون نفر منجر شده است.

حدود ۲۵ میلیون نفر نزدیک به نیمی از جمعیت سودان بر اثر تداوم جنگ در وضعیتی ناگوار قرار گرفته و به کمک‌های فوری نیاز دارند و ۱۸ میلیون نفر هم در معرض خطر قحطی هستند.

تاکنون چندین بار در سودان با وساطت بین‌المللی آتش‌بس اعلام شده است اما طرف‌های درگیر به طور مداوم آن را نقض کرده‌اند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha