درخواست آلمان از اسرائیل و حماس برای اجرای پیشنهاد آتش بس مورد حمایت سازمان ملل

تهران-ایرنا- اولاف شولتس، صدراعظم آلمان روز پنجشنبه از اسرائیل و حماس خواست تا طرح آتش بس مورد حمایت سازمان ملل در غزه را اجرا کنند.

به گزارش پنجشنبه شب ایرنا از "آناتولی" شولتس در گفتگو با خبرنگاران در حاشیه اجلاس سران گروه ۷ در ایتالیا گفت که مقامات روز پنجشنبه در مورد مسائل بین المللی و جنگ جاری در خاورمیانه گفتگو کردند.

وی گفت: همانطور که می‌دانید، رئیس‌جمهور آمریکا چند هفته پیش طرحی را ارائه کرد که در آن به تفصیل در مورد چگونگی آزادی گروگان‌ها، برقراری تدریجی صلح و آتش‌بس توضیح داد.

وی ادامه داد: ما به صورت مشترک از این طرح حمایت کرده‌ایم و همچنین از این که شورای امنیت سازمان ملل متحد نیز چنین حمایتی انجام داده است، استقبال می‌کنیم. اکنون همه طرف ها باید آن را اجرا کنند. ما به‌ویژه از حماس می‌خواهیم تا رضایت لازم را بدهد تا این طرح انجام شود.»

رهبران کشورهای گروه ۷ روز پنجشنبه در منطقه پوگلیا در جنوب ایتالیا گرد هم آمدند تا در یک نشست سه روزه سالانه درباره امور جهانی، مسائل امنیتی، مهاجرت و تغییرات آب و هوایی گفتگو کنند.

جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا، ریشی سوناک، نخست وزیر انگلیس و امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه، در یک ناهار کاری که توسط جورجیا ملونی، نخست وزیر ایتالیا در تفرجگاه مجلل بورگو اگنازیا میزبانی شد، درباره خاورمیانه گفتگو کردند.

به گزارش ایرنا، متیو میلر، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز پنجشنبه ادعا کرد که واشنگتن از پاسخ حماس به پیشنهاد آتش بس ناراضی است.

جو بایدن رئیس جمهور آمریکا ۳۱ می ۲۰۲۴ برابر با ۱۱ خرداد ۱۴۰۳ و در آستانه انتخابات ۵ نوامبر سال جاری (۱۵ آبان ماه ۱۴۰۳) اعلام کرد که اسرائیل پیشنهاد جدیدی برای برقراری آتش‌بس و تبادل اسرا ارائه کرد که از طریق قطر به حماس ارائه شده است و از طرفین خواست این فرصت را از دست ندهند و بر سر این پیشنهاد به توافق برسند.

قطعنامه پیشنهادی آمریکا برای برقراری آتش بس در غزه و آزادی اسرا با ۱۴ رای مثبت و یک رای ممتنع (روسیه) و بدون هیچ رای مخالفی در نشست روز دوشنبه به وقت محلی (۱۰ ژوئن ۲۰۲۴ برابر با ۲۱ خرداد ۱۴۰۳) شورای امنیت سازمان ملل تصویب شد.

تصویب این قطعنامه در حالی بود که در طول هشت ماه گذشته، آمریکا با حمایت قاطع از اسرائیل مانع تصویب هرگونه قطعنامه برقراری آتش بس در غزه و محکومیت حماس به دلیل عملیات نظامی طوفان الاقصی در هفتم اکتبر ۲۰۲۳ و همگام با اسرائیل برای شکست این جنبش بود.

در قطعنامه ۲۷۳۵ شورای امنیت که دارای هفت بند می باشد، آمده است که قطعنامه پیشنهادی آمریکا تمام قطعنامه های مربوطه در مورد وضعیت خاورمیانه، از جمله موضوع فلسطین را یادآور می شود و بر اهمیت تلاش‌های دیپلماتیک مستمر مصر، قطر و آمریکا با هدف دستیابی به یک توافق آتش‌بس جامع شامل سه مرحله تاکید می کند.

در این قطعنامه آمده است: از پیشنهاد آتش‌بس جدید اعلام شده در ۳۱ مه که اسرائیل آن را پذیرفت استقبال می کند و از حماس می‌خواهد که آن را نیز بپذیرد، و از هر دو طرف می‌خواهد که شرایط آن را به طور کامل بدون تاخیر و بدون قید و شرط اجرا کنند.

این قطعنامه خاطرنشان می کند که اجرای این پیشنهاد می تواند نتایج زیر را در سه مرحله داشته باشد.

الف) مرحله ۱: آتش بس فوری، کامل با آزادی گروگان ها از جمله زنان، سالمندان و مجروحان، بازگرداندن اجساد برخی از گروگان های کشته شده، تبادل اسرای فلسطینی، عقب نشینی اسرائیلی ها از مناطق پرجمعیت غزه، بازگشت غیرنظامیان فلسطینی به خانه ها و محله های خود در تمام مناطق غزه، از جمله در شمال، و همچنین توزیع ایمن و مؤثر کمک های بشردوستانه در مقیاس بزرگ در سراسر نوار غزه.

(ب) مرحله ۲: با توافق طرفین، پایان دائمی خصومت ها، در ازای آزادی همه گروگان هایی که هنوز در غزه هستند، و خروج کامل نیروهای اسرائیلی از غزه.

(ج) مرحله ۳: شروع یک طرح بازسازی چند ساله بزرگ برای غزه و بازگرداندن اجساد همه گروگان کشته شده که هنوز در غزه هستند به خانواده هایشان.
این قطعنامه تاکید می کند اگر مذاکرات برای مرحله اول بیش از شش هفته طول بکشد، آتش بس تا زمانی که مذاکرات در جریان است ادامه خواهد داشت و از آمادگی آمریکا، مصر و قطر برای برای اطمینان از ادامه مذاکرات تا زمانی که تمام توافقات حاصل شود و فاز دوم بتواند آغاز شود، خبر می دهد.

قطعنامه تصویب شده، بر اهمیت پایبندی طرفین به شرایط این پیشنهاد پس از توافق تاکید می کند و از همه کشورهای عضو و سازمان ملل می خواهد که از اجرای آن حمایت کنند.

این قطعنامه هرگونه تلاش برای تغییر جمعیتی یا سرزمینی در نوار غزه، از جمله هرگونه اقدامی که قلمرو غزه را کاهش دهد، رد می کند.

در این قطعنامه همچنین آمده است: این قطعنامه تعهد تزلزل ناپذیر خود را به چشم انداز راه کار دو کشوری که در آن دو کشور دموکراتیک، اسرائیل و فلسطین، در کنار هم در صلح در مرزهای امن و شناخته شده، مطابق با قوانین بین المللی و قطعنامه های مربوطه سازمان ملل زندگی می کنند، تاکید می کند و در این راستا بر اهمیت اتحاد نوار غزه با کرانه باختری تحت حاکمیت تشکیلات خودگردان فلسطین تاکید می کند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha