نیازی به واردات گندم نیست/ تولید کشور از ۱۵ میلیون تن فراتر می‌رود

خمین - ایرنا - معاون وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به نیاز نداشتن به واردات حتی یک کیلوگرم گندم در سال جاری گفت: امسال در تولید گندم از ۱۵ میلیون تن عبور خواهیم کرد.

به گزارش ایرنا «محمد مهدی برومندی» عصر پنجشنبه در آیین افتتاح هجدهمین نمایشگاه گل محلات افزود: در ابتدای دولت سیزدهم هشت میلیون تن گندم وارد کردیم و امسال در سومین سال از دولت شهید جمهور با افتخار خواهیم توانست تا کشور را از واردات گندم بی نیاز کنیم.

وی با بیان اینکه سطح زیر کشت گندم افزایش نیافته است، ادامه داد: ما با یک رویکرد تخصصی توانستیم تا تولید در واحد سطح را افزایش دهیم که این موفقیت مرهون تلاش ۲ هزار محقق و متخصص در حوزه تحقیقات و کار بر بذر است.

برومند موفقیت‌های بخش کشاورزی را نتیجه انسجام و همدلی بین دولت و مردم دانست و بیان کرد: نگاه ما به مسئله امنیت غذایی علمی و تخصصی است.

معان وزیر جهاد کشاورزی گفت: امروز علاوه بر تامین نیاز داخلی محصولات کشاورزی، ۶ میلیارد دلار درآمد ارزی ناشی از صادرات محصولات کشاورزی نیز به خزانه کشور وارد شده است.

وی با اشاره به نشست با استاندار مرکزی، نماینده مردم محلات در مجلس دوازدهم و رییس اتحادیه گل و گیاه کشور ادامه داد: در این نشست تصمیمات خوبی برای رفع مشکلات گلکاران گرفته شده که در سطح ملی و استان پیگیری خواهد شد؛ زیرساختهای صادرات گل باید تامین و قوانین دست و پاگیر رفع شود .

برومندی به موضوع خروج خاک همراه با صادرات گل از کشور اشاره کرد و خواستار تصمیم گیری در این حوزه شد.

میزان صادرات گل از ایران قبال قبول نیست

رئیس اتحادیه گل و گیاه کشور نیز در این آیین با اشاره به صادرات سال گذشته گل از کشور به ارزش ۱۶۲ میلیون دلار گفت: این میزان صادرات بسیار کم است و قابل قبول نیست.

«غلامعلی ابراهیمی» ادامه داد: ایران رتبه ۱۷ دنیا در تولید گل را دارد اما در صادرات گل در جایگاه ۱۰۵ دنیا است.

وی ادامه داد: یک هزار و ۲۰۵ هکتار واحد تولید گل در استان مرکزی است که ۹۵۰ هکتار آن در محلات، ۱۵۰ هکتار در خمین و مابقی در مناطق دیگر استان است؛ باوجود این ظرفیت ها، زیرساخت‌های صادرات از مبدأ تولید تا مقصد صفر است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha