باقری: ایران به صهیونیست‌ها اجازه اخلال در امنیت منطقه را نخواهد داد

بغداد- ایرنا- سرپرست وزارت خارجه با اشاره به اینکه ایران در عملیات وعده صادق ثابت کرد از همه ظرفیت‌ها و توانمندی‌های خود برای ثبات، صلح و امنیت منطقه استفاده می کند گفت: ایران اجازه نخواهد داد صهیونیست‌های متجاوز ذره‌ای در ثبات و امنیت منطقه خلل وارد کنند.

به گزارش خبرنگار اعزامی ایرنا، علی باقری سرپرست وزرات خارجه ایران و فواد حسین وزیر خارجه عراق، پس از دیدار و گفت‌وگو با یکدیگر در نشست خبری مشترک کردند.

وزیر خارجه عراق ضمن خوشامد به باقری کنی و هیات همراه گفت: شهادت رئیس جمهور محترم جمهوری اسلامی ایران و دوست همکار و بنده شهید امیرعبداللهیان را تسلیت عرض می‌کنیم.

فوأد حسین، حضور هیات عراقی در ایران برای ادای احترام به شهدای خدمت را نشانه عمق روابط دو کشور دانست و ادامه داد: از این حادثه متاثر شدیم و موضوعی که این تاثر را بیشتر کرد این بود که قرار بود ۱۰ روز بعد از شهادت آنها، هیاتی بزرگ از ایران به ریاست آیت الله رئیسی از عراق دیدار کنند و نتایجی بزرگی از این دیدار حاصل شود.

گسترش جنگ در جنوب لبنان بر کل منطقه اثرگذار است

وی با اشاره به گفت‌وگوهای امروز خود با سرپرست وزارت خارجه ایران، اظهار داشت: با توجه به تحولات در منطقهریال راه‌های یافتن راه حل مورد گفت‌وگو قرار گرفت و فرصتی پیش آمد در خصوص مسائل منطقه تبادل نظر داشته باشیم و البته درباره غزه و برقراری آتش بس دائمی نیز گفت‌وگو کردیم.

وزیر خارجه عراق با اشاره به وقوع جنگ در جنوب لبنان از سوی صهیونیست‌ها اظهار داشت: گسترش جنگ، بر کل منطقه تاثیر خواهد گذاشت و در این خصوص نیز با طرف ایرانی تبادل نظر داشتیم.

در ادامه این نشست خبری سرپرست وزارت امور خارجه ایران با بیان اینکه ما امروز ما داغدار شهید رئیسی و شهید امیرعبداللهیان وزیر مجاهد و فعال امور خارجه ایران هستیم، گفت: این ضایعه باعث شد موج تسلی‌ها از کشورها و عراق به سمت ایران جاری شود.

وی افزود: ما شاهد حضور مقامات امنیتی و سیاسی و فرهنگی و مردمی عراقی در آیین ادای احترام به شهدای خدمت بودیم و ما قدردان این همدردی هستیم.

باقری گفت: ما دو ملت با ریشه و تمدن مشترک و باسرنوشت مشترک هستیم، لذا همراهی و همسویی و هم بستگی دو ملت ابدی است واین همسویی به نفع امنیت منطقه و توسعه روابط اقتصادی است و در این عرصه هیچ تردیدی وجود ندارد و این اراده از عالی ترین سطح مقامات ایران تا رده های میانی وجود دارد و این اراده را در مقامات عراقی می‌بینیم.

شاهد نسل کشی آشکار در غزه هستیم

وی افزود: امروز در غزه شاهد نسل کشی آشکار هستیم، اما مردم مظلوم غزه زیر آوارها پرچم پیروزی را به اهتزاز درآوردند، ما بر پایان جنایت جنگی علیه مردم غزه تاکید داریم و کشورهای اسلامی باید با تجمعیع ظرفیت ها به پایان جنایت علیه مردم غزه کمک کنند.

سرپرست وزارت امور خارجه ایران گفت: ممکن است صهیونیست‌ها خطای دیگری مرتکب شوند اما ایران در مقابل نابخردی رژیم صهیونیستی قاطعانه پاسخ داد و از حق دفاع مشروع خود استفاده و متجاوز را تنبیه کرد و سر جای خود نشاند. ایران در عملیات وعده صادق ثابت کرد از همه ظرفیت‌ها و توانمندی‌های خود برای ثبات، صلح و امنیت منطقه استفاده خواهد کرد و اجازه نخواهد داد حتی صهیونیست های متجاوز ذره‌ای در ثبات و امنیت منطقه خلل وارد کنند.

باقری کنی تأکید کرد: همه کشورهای منطقه در تعامل و همبستگی برای ساختن منطقه‌ای امن و با ثبات در کنار هم هستند و این صهیونیست‌ها هستند که نشان دادند اصلی ترین عامل تنش و بی ثباتی در منطقه هستند. این همبستگی بین کشورهای منطقه باید بیش از گذشته تحکیم شود.

آمریکا نمی تواند از سوی سلاح پیشرفته به صهیونیست ها بدهد و از سوی دیگر بخواهد ابتکار سیاسی را در دست بگیرد

وی ادامه دارد: اگر آمریکایی‌ها در ابتکارات سیاسی و ابتکار برای توقف جنگ و خونریزی در غزه مصمم است، دست از کمک به ویژه کمک‌های تسلیحاتی و نظامی به صهیونیست های اشغالگر و متجاوز بکشند.

سرپرست وزارت امور خارجه گفت: آمریکایی‌ها نمی‌توانند از یک طرف به صهیونیست‌ها پیشرفته‌ترین سلاح‌ها را بدهند و از یک طرف دیگر با چهره‌ای صلح دوستانه بخواهند ابتکار سیاسی را در دست خود بگیرند.

وی افزود: ایران مثل عراق بر این نکته تأکید دارد که باید هر چه زودتر نسل کشی و جنایت جنگی صهیونیست ها در غزه پایان یابد و کمک رسانی به مردم غزه بدون قید و شرط ساری و جاری شود و در این مسیر همبستگی و همکاری کشورهای منطقه و مسلمان می‌تواند کمک کننده باشد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha