پنج کره‌گورخر تازه متولدشده پارک ملی کویر سمنان سلامت هستند + فیلم

سمنان - ایرنا - مدیرکل حفاظت محیط‌زیست سمنان گفت: پنج کره گورخر بوم‌زاد پارک ملی کویر در گرمسار در سلامت کامل و در مسیر رشد و نمو هستند.

بهرامعلی ظاهری روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: پنجمین کُره از جمعیت گورخرهای ایرانی، گونه تک‌سم علف‌خوار در پارک ملی کویر گرمسار استان سمنان در بهار ۱۴۰۳ جمعیت این گونه ارزشمند را به ۴۰ راس رساند و اکنون وضعیت جسمانی تمام کره گورخرها مناسب است.

به گفته وی، گورخر نر طبق خصوصیتی ذاتی اصل تنازع بقا کره نر را نمی‌پذیرد و می‌کُشد، همین عامل موجب کاهش جمعیت گورخرها می‌شود، اما اکنون وضعیت جسمانی تمامی کره گورخرها مطلوب است و نگرانی وجود ندارد.

وی با بیان اینکه گورخرها در سن سه‌سالگی بالغ و زایا می‌شوند، ادامه داد: زایش‌ گورخرهای تک سم علف‌خوار در پارک ملی کویر در گرمسار نویدبخش شکسته‌شدن کد انقراض این گونه ارزشمند و رسیدن به جمعیت پایدار ۵۰ راسی است.

مدیرکل حفاظت محیط‌زیست سمنان گفت: با تولد ۱۰ راس گورخر دیگر، کد انقراض این گونه در منطقه شکسته می‌شود.

امیدها برای بلوغ و زادآوری ۱۵ گورخر نابالغ پارک ملی کویر گرمسار

به گزارش خبرنگار ایرنا، گورخر ایرانی زیرگونه ‌ای از گورخر آسیایی است که به شدت در معرض خطر انقراض قرار دارد، گورخر آسیایی در گذشته جمعیت فراوانی در خاورمیانه، آسیای میانه و چین داشت، اما اکنون نسل آن در اغلب مناطق منقرض شده است.

روزگاری پارک ملی کویر در شهرستان گرمسار واقع در غرب استان سمنان، یکی از زیستگاه‌های مهم گورخر ایرانی در کشور بود، اما از اوایل دهه ۱۳۶۰ دیگر دیده نشدند، اما در نوزدهم مهر سال ۱۳۹۷ از پارک ملی توران در شاهرود ۱۰ راس گورخر به پارک ملی کویر مرکزی در گرمسار با هدف معرفی مجدد گونه به زیستگاه قبلی منتقل شد که فقط انتقال پنج راس موفقیت‌آمیز بود.

بعد از آن چهار راس گورخر از سایت تکثیر گوراب استان یزد به پارک ملی کویر استان سمنان در پاییز سال ۱۳۹۷ با هدف معرفی مجدد این گونه به منطقه منتقل شد و اکنون جمعیت این گونه ارزشمند به ۴۰ راس رسیده که از این تعداد حدود ۱۵ راس نابالغ و بقیه بالغ هستند.

به گفته متخصصان اواسط فصل بهار موسم زایش گورخرها آغاز می‌شود و هم اکنون در پارک ملی کویر زایش‌ها در موقع مناسب آغاز شد و می‌تواند نویدبخش شکسته شدن کد انقراض این گونه ارزشمند باشد.

گورخرها دارای قابلیت تکثیر ضعیف هستند، طولانی بودن دوره بارداری و فقدان دوقلوزایی از عوامل مؤثر در کاهش جمعیت گورخرهای ایران است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha