۲۰ درصد از مساحت شهرها در کشور بافت فرسوده دارد

تهران بزرگ - ایرنا - رییس هیات مدیره شرکت بازآفرینی شهری ایران گفت: بافت فرسوده ۲۰ درصد از مساحت سطح شهرها و ۳۰ درصد از جمعیت کشور معادل ۱۶۷ هزار هکتار و ۲۵‌ میلیون نفر را شامل می‌شود و در سه بخش بافت‌های فرسوده، بافت‌های تاریخی و سکونتگاه‌های غیررسمی تقسیم بندی می‌شوند.

به گزارش ایرنا از شورای عالی استان‌ها، میلاد امینی روز پنجشنبه در بیست و نهمین اجلاس شورای عالی استان‌ها، ضمن گرامیداشت یاد شهدای خدمت اظهار کرد: از این میان ۴۶ درصد از این سطح که ۱۰‌ میلیون نفر را در بر می‌گیرد در شرایط بحرانی قرار دارد و باید به سرعت مورد بازآفرینی قرار گیرد.

وی اضافه کرد: ظرفیت‌های شورا در بخش بازآفرینی شهری و نوسازی بافت‌های فرسوده فراوان است و دولت به تنهایی توان بازآفرینی شهری را ندارد. بنابراین همکاری مدیریت شهری می‌تواند در راستای نوسازی و بهسازی بافت‌های فروسوده در کشور بسیار راهگشا باشد.

رییس هیات مدیره شرکت بازآفرینی شهری ایران افزود: شهرداری‌ها به عنوان شرکای راهبردی دولت و وزارت راه و شهرسازی شناخته می‌شوند و شوراها سفیران بازآفرینی شهری محسوب می‌شوند.

۲۰ درصد از مساحت شهرها در کشور بافت فرسوده دارد

امینی با بیان اینکه اساسا محرومیت‌زدایی و عدالت‌گستری درباره بافت‌های فرسوده در قوانین بالادستی وجود دارد، اظهار کرد: امیدواریم با تدبیر ریاست و همکاری نمایندگان شورای عالی استان‌ها آغازگر راهی پر خیر و برکت برای شهرهای ایران باشیم و بتوانیم با همکاری هم بافت‌های فرسوده کشور را تا حد خوبی بازسازی و بهسازی کنیم.

وی گفت: ظرفیت‌های خوبی در قانون اساسی برای شورای عالی استان‌ها دیده شده است که اصل ۱۰۰ قانون اساسی مهمترین این اصول است. در بند ۵ قانون شوراها نیز همین مسئولیت‌ها برای شوراها دیده است.

رییس هیات مدیره شرکت بازآفرینی شهری ایران در ادامه با اشاره به اینکه حضور در پارلمان شورای عالی استان‌ها افتخاری است که نصیب بنده شد تا بتوان درباره مسایل مهمی که در شهرهای ایران وجود دارد صحبت کرد، یادآور شد: آیت الله رئیسی پیش و پس از ریاست جمهوری مدافع سرسخت جامعه شورایی و مدیریت شهری بود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha