نخستین جشنواره گل و گلاب‌ در چهارمحال و بختیاری برگزار شد

شهرکرد - ایرنا- همزمان با آغاز فصل برداشت گل محمدی در چهارمحال و بختیاری نخستین جشنواره گل و گلاب شهرستان فرخشهر از سوی سازمان جهادکشاورزی با همکاری بخش خصوصی و کشاورزان برگزار شد.

به گزارش خبرنگار ایرنا، رییس سازمان جهادکشاورزی چهارمحال و بختیاری روز پنجشنبه در این آیین با اشاره به اهمیت تداوم تولید گل برای کارگاه‌های گلاب‌گیری گفت: زمان برداشت گل محمدی در این استان به دلیل شرایط خاص آب و هوایی یک ماه تا ۴۰ روز دیرتر از مابقی استان‌ها و به تعبیری در پایان دوره برداشت قرار دارد و این برای کارگاه‌های گلاب‌گیری و صنعت تولید گلاب بسیار مهم است.

حسین برزگر افزود: میزان و کیفیت بالای اسانس از دیگر ویژگی‌های گل محمدی در چهارمحال و بختیاری است.

وی با اشاره به توسعه کشت گل‌محمدی در دشت‌های سفید دشت، فرادنبه و شهرستان فرخشهر اظهار داشت: گل محمدی از جمله گیاهان با نیاز آبی کم است به همین دلیل کشت این گل در برنامه الگوی کشت و توسعه کشت گیاهان دارویی وزارت جهاد کشاورزی قرار دارد.

رییس سازمان جهادکشاورزی چهارمحال و بختیاری گفت: در زمان حاضر بیش از ۲۰ درصد سطح زیر کشت گیاهان دارویی این استان معادل ۳۵۰ هکتار مختص گل محمدی است.

نخستین جشنواره گل و گلاب‌ در چهارمحال و بختیاری برگزار شد

برزگر میانگین تولید گل محمدی در هر هکتار را سه تن اعلام کرد و افزود: سالانه بیش از هزار و ۵۰ تن گل محمدی در چهارمحال و بختیاری برداشت می‌شود.

وی اظهار داشت: توسعه سطح زیر کشت گل محمدی در چهارمحال و بختیاری را منوط به توسعه صنایع تبدیلی و تکمیلی و زیرساخت‌های گلاب‌گیری عنوان کرد.

رییس سازمان جهادکشاورزی چهارمحال و بختیاری با اشاره به وجود گلستان‌های خوب در این استان اضافه کرد: هزینه‌های کارگری و تامین کارگر مهمترین چالش پیش روی صنعت گل در استان است.

وی یادآور شد: در زمان حاضر ۹ کارگاه‌ گلاب‌گیری در چهارمحال و بختیاری فعال است که از این تعداد چهار کارگاه تعطیل است.

برزگر برضرورت ایجاد ارتباط بین بخش صنعت، تولید و تامین نیرو در بخش گل و گلاب ضروری است.

به گزارش ایرنا، سالانه یک میلیون و ۵۰۰ هزار تن انواع محصولات کشاورزی، زراعی، باغی و شیلات و آبزیان در چهارمحال و بختیاری تولید و روانه بازار مصرف می‌شود.

شهرستان فرخشهر در ۱۰ کیلومتری مرکز چهارمحال و بختیاری قرار دارد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha