۲۴ خرداد ۱۴۰۳، ۹:۲۴
کد خبر: 85507751
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

رطوبت نسبی هوا در قشم به ۹۵ درصد رسید

۲۴ خرداد ۱۴۰۳، ۹:۲۴
کد خبر: 85507751
رطوبت نسبی هوا در قشم به ۹۵ درصد رسید

قشم - ایرنا - رییس اداره هواشناسی جزیره قشم گفت: بیشنیه رطوبت نسبی هوا در ۲۴ ساعت گذشته در بزرگ ترین جزیره ایرانی خلیج فارس به ۹۵ درصد رسید.

«رطوبت نسبی مقدار رطوبت موجود در یک حجم هوا با دمای مشخص به حداکثر رطوبتی است که آن هوا می‌تواند در همان دما داشته باشد.»

محمد کاملی دیرستانی روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با توصیف پیش بینی وضعیت جوی، دریایی و دمایی استان هرمزگان و جزیره قشم افزود: هم اکنون نیز بیشینه دما و رطوبت در ایستگاه هواشناسی (فرودگاه قشم) ۲۹ درجه و ۹۵ درصد و شهر قشم ۳۱ و ۸۸ درصد است.

وی با بیان اینکه طبق تحلیل نقشه ها و مُدل های هواشناسی روز جاری ناپایداری جوی و دریایی در استان پیش بینی می شود، گفت: امروز در ساعت های صبح در سواحل و جزایر مه رقیق صبحگاهی و در ساعت های ظهر در مناطق غربی استان(پارسیان) و جزایر غربی افزایش سرعت بادهای شمال غربی، سبب گرد و خاک، کاهش کیفیت هوا و شعاع دید افقی خواهد شد.

رییس اداره هواشناسی جزیره قشم توضیح داد: از امروز تا اوایل هفته آینده در ساعت های بعدازظهر و اوایل شب در پاره ای از نقاط استان هرمزگان به ویژه بلندی ها و محدوده تنگه هرمز، رشد ابرهای همرفتی و رگبار پراکنده باران و رعد و برق پیش بینی می شود.

کاملی دیرستانی اضافه کرد: از این رو به هم استانی ها توصیه می شود از صعود به بلندی ها و قرارگیری در حریم رودخانه های فصلی خودداری کنند.

وی گفت: در سایر نقاط هرمزگان که شرایط بارشی مهیا نیست، بروز ناپایداری به صورت تندباد لحظه ای، خیزش گرد و خاک و کاهش موقتی کیفیت هوا، دور از انتظار نیست.

رییس اداره هواشناسی جزیره قشم با اشاره به اینکه دریا نیز در ساعت های صبح تا ظهر نسبتا آرام خواهد بود اما در ساعت های ظهر، با وزش بادهای نسبتا شدید شمال غربی برروی خلیج فارس و جزایر غربی استان(کیش و لاوان) و تنگه هرمز، دریا مواج پیش بینی می شود، اعلام کرد: بیشینه سرعت باد بیش از ۴۰ کیلومتر بر ساعت و ارتفاع امواج دریا، بیش از ۱۸۰ سانتی متر پیش بینی می شود.

وی بیان کرد: از این رو توصیه می‌شود در این ساعت ها شناورهای سبک و صیادی از رفت و آمد خودداری کنند و تمهیدات لازم برای آمد و شد ایمن سایر شناورها صورت پذیرد.

کاملی دیرستانی اظهار کرد: روز جمعه ۲۵ خردادماه از شدت بادهای شمال غربی در جزایر خلیج فارس کاسته خواهد شد.

وی افزود: به لحاظ دمایی، نوسان یک تا سه درجه ای دما در سطح استان هرمزگان مورد انتظار است.

خلیج فارس با گستره نزدیک به ۲۳۷ هزار و ۴۷۳ کیلومتر مربع بین ۲۴ تا ۳۰ درجه و ۳۰ دقیقه عرض شمالی و ۴۸ تا ۵۶ درجه و ۲۵ دقیقه طول شرقی از نصف‌النهار گرینویچ واقع شده است و جزیره زیبای قشم، همچون نگینی بر پهنه آب های نیلگون آن می درخشد.

شهرستان قشم شامل جزیره‌های قشم، هنگام و لارک با حدود ۱۵۰ هزار نفر جمعیت از تنگه هرمز به موازات ساحل استان هرمزگان به طول ۱۵۰ و عرض میانگین ۱۱ کیلومتر در میان آب‌های خلیج فارس گسترده شده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha