ترویج الگوی کشت کم آب‌بر در آذربایجان‌غربی نیازمند اطلاع‌رسانی است

ارومیه- ایرنا- استاندار آذربایجان‌غربی در سفر به شهرستان پلدشت، ترویج الگوی کشت گیاهان کم آب‌بر را نیازمند به اطلاع رسانی مناسب و امری ضروری دانست.

به گزارش خبرنگار ایرنا، محمدصادق معتمدیان عصر چهارشنبه در جلسه بررسی روند اجرایی مصوبات سفر شهرستانی به پلدشت با اشاره به افتتاح پروژه سرمایه‌گذاری باغ یکپارچه هوشمند پسته اظهار کرد: این طرح از نظر وسعت و هوشمندی آن در اجرا در کشور بی‌نظیر است.

به گفته وی، این پروژه ضمن سرمایه‌گذاری پنج هزار میلیارد ریالی به روز شده و ایجاد اشتغال برای ۲۰۰ نفر از افراد بومی و محلی، الگوی مناسبی از تغییر الگوی کشت در منطقه ارائه کرده است.

استاندار آذربایجان غربی بر لزوم کشت گیاهان کم آب بر از جمله پسته و گردو در استان تاکید کرد و یادآور شد: کشت پسته ضمن اینکه می‌تواند باعث کاهش زیاد مصرف آب در استان شود، در مقایسه با محصول سیب نیز ۱۲ برابر ارزش افزوده برای کشاورزان به دنبال خواهد داشت.

معتمدیان به اجرای موفق طرح باغ پسته یکپارچه هوشمند در پلدشت نیز اشاره کرد و افزود: با همکاری منطقه آزاد ماکو در حوزه شیلات و کشاورزی و بهره‌گیری از توان علمی و تجربه سرمایه‌گذار باغ پسته، روند سرمایه‌گذاری مردم در حوزه کشاورزی راهبری می‌شود تا مردم و کشاورزان بویژه تعاونی های کشاورزی بتوانند در زمینه کشت محصولات باغی کم آب بر از جمله پسته و گردو فعالیت کنند.

ترویج الگوی کشت کم آب‌بر در آذربایجان‌غربی نیازمند اطلاع‌رسانی است

معتمدیان بر تعمیم و ترویج الگوی کشت گیاهان کم آب بر از جمله پسته و گردو در استان تاکید کرد و افزود: با توجه به آب و هوا و خاک مناسب استان برای کشت گردو و پسته، این الگوی کشت می‌تواند ضمن ایجاد فرصت‌های جدید اشتغال در حوزه بخش کشاورزی، موجب بهبود وضعیت معیشت مردم به ویژه کشاورزان شود.

استاندار آذربایجان‌غربی گفت: اعتبارات مورد نیاز برای تحقق تمامی وعده‌های داده شده در مصوبات دور اول سفر شهرستانی به پلدشت تامین می‌شود.

معتمدیان افزود: بسیاری از مصوبات دور اول سفر شهرستانی به پلدشت به اتمام رسیده و در ادامه مصوبات باقیمانده که براساس نظریه های کارشناسی، اولویت‌ها و مطالبات بحق مردم تصویب شده‌اند، اجرایی می‌شود.

وی همچنین با اشاره به اینکه اجرای تمامی پروژه‌های اقتصادی و عمرانی در راستای بهره‌بندی مردم منطقه اجرایی شده، خاطرنشان کرد: در راستای افزایش تولید و سرمایه‌گذاری، همچنین افزایش درآمدهای مردم، زمینه سرمایه‌گذاری و مشارکت آنان در پروژه‌های اقتصادی به ویژه در حوزه شیلات و کشاورزی فراهم می‌شود.

معتمدیان با تاکید بر ضرورت فعال شدن طرح‌های حوزه مسکن روستایی و شهری، اضافه کرد: رونق احداث مسکن می‌تواند موجب تحول اقتصادی در منطقه شود و ضمن ایجاد فرصت‌های اشتغال، زمینه تثبیت روستاییان در مناطق روستایی و بازگشت آنان از شهرها به روستاها را فراهم سازد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha