آتش بس در غزه؛ محور گفت وگوی وزیر امور خارجه آمریکا و امیر قطر

تهران- ایرنا- «آنتونی بلیکن» وزیر امور خارجه آمریکا امروز (چهارشنبه) با «شیخ تمیم بن حمد آل ثانی» امیر قطر در دوحه دیدار و در ارتباط با تحولات نوار غزه به ویژه توافق آتش‌بس گفت وگو کرد.

به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری رسمی قطر (قنا)، در این دیدار طرفین درباره روابط بین دو کشور و راه های تقویت آن در زمینه های مختلف و همچنین آخرین تحولات منطقه ای و بین المللی از جمله تحولات نوار غزه و سرزمین فلسطین گفت وگو و تبادل نظر کردند.

در این دیدار که با حضور «محمد بن عبدالرحمن آل ثانی» نخست وزیر و وزیر امور خارجه قطر در کاخ لوسیل دوحه انجام گرفت، بلینکن و شیخ تمیم آل ثانی همچنین تلاش ها برای میانجی گری در راستای دستیابی به آتش بس در نوار غزه و ارسال کمک های بشردوستانه به این منطقه را مورد بحث و بررسی قرار دادند.

بلینکن پیش از این دیدار با همتای قطری دیدار و درباره تلاش ها برای دستیابی به توافق آتش بس بین حماس و رژیم اسرائیل گفت وگو کرده بود.

بلینکن در نشست خبری با همتای قطری خود در دوحه گفت: حماس تغییرات زیادی را برای اعمال در طرح پیشنهادی آتش‌بس مطرح کرده است، آمریکا به زودی و طی چند هفته آینده پیشنهادات خود درباره فردای جنگ در غزه را ارائه خواهد کرد.

وی مدعی شد: هرگز اجازه نمی‌دهیم حماس سرنوشت و آینده منطقه را تعیین کند. برخی تغییراتی که حماس پیشنهاد کرده، قابل اجراست و برخی‌ها نیز قابلیت اجرا ندارد. ما به اعمال فشار برای حصول توافق آتش‌بس در غزه ادامه خواهیم داد و با همکاری مصر و قطر برای دستیابی به آتش‌بس در غزه تلاش خواهیم کرد.

شبکه الجزیره نیز به نقل از بلینکن گزارش داد: بایدن طرحی را پیشنهاد کرد که اسرائیل با آن موافقت کرد اما حماس خواستار اعمال تغییراتی در آن شد، ما امکان پُر کردن شکاف بین گروهای درگیر را بررسی خواهیم کرد. ۱۲ روز طول کشید تا حماس پاسخ خود را اعلام کند.

وی افزود: ما در حال بررسی این موضوع هستیم که آیا نقض قانون بین‌المللی بشردوستانه چه از سوی اسرائیل یا هر طرف دیگر در این جنگ صورت گرفته است یا خیر؟ ما مصمم هستیم که اسرائیل به قانون بین‌المللی و اصول درگیری‌ برای حمایت از غیرنظامیان پایبند باشد.

وزیر امور خارجه قطر نیز گفت: بزرگ‌ترین نگرانی ما این است که پر کردن شکاف بین طرف‌های درگیر زمان زیادی طول بکشد در حالی که رفع اختلافات هر چه سریع‌تر باید انجام شود.

محمد بن عبدالرحمن آل ثانی ادامه داد: ما به کاهش شکاف طرف‌های درگیر و نزدیک کردن آن‌ها به یکدیگر برای دستیابی به توافق آتش‌بس پایبندیم؛ هر روزی که می‌گذرد انسان‌های بی‌گناه زیادی قربانی می‌شوند، ما از قطعنامه شورای امنیت درباره برقراری آتش‌بس در غزه حمایت می‌کنیم.

وزیر امور خارجه قطر افزود: شاهد تحولی در درگیری غزه در دوره اخیر و دعوت آشکار و قاطعانه به پایان جنگ هستیم.

به گزارش ایرنا، قطعنامه پیشنهادی آمریکا در زمینه آتش بس در نوارغزه، بدون هیچ مخالفت و وتویی در نشست روز دوشنبه به وقت محلی این شورا (۱۰ ژوئن ۲۰۲۴ برابر با ۲۱ خرداد ۱۴۰۳) تصویب شد.

در این قطعنامه هفت بندی آمده است که قطعنامه پیشنهادی آمریکا تمام قطعنامه‌های مربوطه در مورد وضعیت خاورمیانه از جمله موضوع فلسطین را یادآور می‌شود و بر اهمیت تلاش‌های دیپلماتیک مستمر مصر، قطر و آمریکا با هدف دستیابی به یک توافق آتش‌بس جامع شامل سه مرحله تاکید می‌کند.

در این قطعنامه آمده است: از پیشنهاد آتش‌بس جدید اعلام شده در ۳۱ مه (۱۱ خرداد) که (رژیم) اسرائیل آن را پذیرفت، استقبال می‌کند و از حماس می‌خواهد که آن را نیز بپذیرد و از هر دو طرف می‌خواهد که شرایط آن را به طور کامل بدون تاخیر و بدون قید و شرط اجرا کنند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha