ترانزیت ریلی زغال سنگ از روسیه به هندوستان از مسیر ایران برای نخستین بار

تهران- ایرنا- با پیگیری‌های راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران در دولت سیزدهم و پس از تجربه موفق ترانزیت ریلی کود پتاس، با توافق راه‌آهن ایران و روسیه، برای نخستین بار امروز ۲ قطار شامل ۵۹ واگن زغال‌سنگ، صادرات مستمر روسیه به هند از مرز سرخس وارد کشور شد و در حال ترانزیت به هند است.

به گزارش ایرنا از راه آهن جمهوری اسلامی ایران، «سید میعاد صالحی» معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیر عامل راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران از ورود ۲ قطار باری شامل ۵۹ واگن زغال‌سنگ ترانزیتی با مبدا روسیه برای نخستین بار خبر داد.

با توجه به مطلوبیت های اقتصادی حمل بارهای ترانزیتی از شاخه شرقی کریدور شمال- جنوب و پیگیری و توافقات انجام شده بین راه آهن ایران و راه آهن روسیه و راه آهن های مسیر، ۲ قطار باری شامل ۵۹ واگن زغال سنگ ترانزیتی از مبدا ایستگاه «باردینو» در منطقه سیبری غربی روسیه به مقصد هندوستان روز جاری از مرز ریلی سرخس وارد کشور شد. مسیر حمل در شبکه ریلی ایران حدود یک‌هزار و ۶۰۰ کیلومتر از ایستگاه سرخس تا ایستگاه بندرعباس است.

این محموله در مرز سرخس از واگن های روسی به واگن های ایرانی ترانسشیپمنت شده و در شبکه ریلی ایران با واگن‌های ایرانی سیر می‌کند.

زغال سنگ یک کالای استراتژیک و از صادرات پر حجم و مستمر روسیه به هند است که تاکنون به صورت دریایی حمل می‌شد و ترانزیت ریلی آن می‌تواند نتایج اقتصادی قابل توجهی داشته باشد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha