دیپلمات مستعفی آمریکایی: سیاست بایدن در قبال اسرائیل امنیت آمریکا را به‌خطر انداخته است

تهران-ایرنا- دیپلمات سابق آمریکایی هشدار داد سیاست دولت جو بایدن در ارسال بی‌قید و شرط مهمات و سلاح به رژیم اسرائیل، امنیت ملی آمریکا را به خطر انداخته است.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا، ای بی سی نیوز نوشت: هاله راریت (Hala Rharrit) دیپلمات کارکشته آمریکایی که سال ها از ارزش های این کشور در زمینه حقوق بشر و آزادی مطبوعات سخن می گفت، در مصاحبه با این شبکه خبری گفت بر این باور است که جریان بمب ها و سلاح های دیگر آمریکایی که با شروط معدودی به اسرائیل انتقال می یابد، امنیت ملی آمریکا را به خطر می اندازد زیرا بی ثباتی را در جهان عرب و دشمنی با منافع آمریکا را افزایش می دهد.

وی گفت: این اقدامات، کمکی به اسرائیل در جنگ غزه نمی کند و سیاست انتقال کمک های نظامی به تل آویو اساسا به نفع آمریکا نیست.

راریت که بخشی از فعالیتش در وزارت خارجه آمریکا به دنبال حمله حماس در ۷ اکتبر (۱۵ مهر) علیه مواضع رژیم صهیونیستی گزارش دهی درباره نگاه مخاطبان عرب زبان به این درگیری بوده است، گفت آنچه که مخاطبان می بینند تصاویر کودکان آسیب دیده است که در بمباران های رژیم اسرائیل شهید یا زخمی شده اند. نوجوانانی که تازه یتیم شده اند همه جا هستند و وعده انتقام علیه اسرائیل و آمریکا را به دلیل تامین تسلیحاتی تل آویو می دهند. همچنین تصاویر کامیون های حامل سلاح در امتداد مرز در کنار نوزادانی قرار دارد که از سوء تغذیه جان خود را از دست می دهند.

این دیپلمات آمریکایی که ۲۴ آوریل (۵ اردیبهشت) استعفا داد گفت که مقامات ارشد وزارت خارجه عمدتا تلاش کردند تاثیر جریان بدون قید و شرط سلاح های آمریکایی به اسرائیل و تخریب حمایت از سیاست های آمریکا در خارج از مرزها و جایگاه آن در عرصه بین المللی را نادیده بگیرند. ما (آمریکا) در جهان عرب همدست جنایات رژیم اسرائیل قلمداد می شویم زیرا به افزایش انتقال مهمات به اسرائیل کمک می کنیم.

این دیپلمات پیشین آمریکایی گفت انتظار دارد استعفاهای بیشتر رخ دهد. وی تصدیق کرد بسیاری از همکاران قدیمی اش امیدوارند جنگ غزه پایان یابد و منتظر چنین اتفاقی هستند.

وی گفت در هر حال بر این باور است که تهدیدها برای آمریکایی هایی که در خارج از این کشور فعالیت می کنند از جمله نیروهای آمریکا در خاورمیانه و کارمندان دیپلماتیک افزایش یافته است زیرا آمریکا اکنون عضو جدایی ناپذیر این جنگ قلمداد می شود.

این دیپلمات آمریکایی افزود: هر چند که تاکنون هیچ تبعه آمریکایی مورد حمله قرار نگرفته است دولت واشنگتن عمدا ما را در معرض خطر قرار می دهد.

این دیپلمات آمریکایی که برای نشان دادن اعتراض خود به سیاست های دولت بایدن در قبال جنگ غزه استعفا داده است گفت آمریکا حمایت خود را در جهان عرب از دست داده است.

این بی سی نیوز افزود: ایده کناره گیری دیپلمات ها و مقامات دولتی از پست خود جدید نیست. استعفاها همچنین در دولت جورج دبلیو بوش و در جریان جنگ عراق نیز رخ داده بود و مقامات آمریکایی منطق حمله آمریکا به عراق و کشته شدن نیروهای ارتش این کشور را زیر سوال بردند.

استعفاهای اعتراضی در آمریکا از بهار امسال افزایش یافت و ده ها کارمند دولتی در ماه های اخیر به دلیل سیاست دولت بایدن در قبال اسرائیل و جنگ غزه استعفا دادند.

جاش پل و استیسی گیلبرت دو تن از مقامات قدیمی وزارت خارجه آمریکا که نقش مستقیمی در نظارت بر سیاست واشنگتن در قبال رژیم اسرائیل داشتند به همراه هریسون مان سرگرد ارتش آمریکا و افسر اجرایی در مرکز خاورمیانه و آفریقای آژانس اطلاعات دفاعی، دولت فدرال را ترک کرده اند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha