ظرفیت‌های همکاری اقتصادی ایران و ایالت خیبرپختونخوا پاکستان تبیین شد

اسلام‌آباد - ایرنا - سفیر جمهوری اسلامی ایران در اسلام‌آباد طی دیدار با مقام‌های ارشد دولت ایالت خیبرپختونخوا در شمال غرب پاکستان پیرامون گسترش همکاری‌های دوجانبه از جمله مراودات استانی در حوزه‌های اقتصادی، فرهنگی و ارتباطات مردمی گفت‌وگو کرد.

به گزارش روز چهارشنبه خبرنگار ایرنا، هرچند ایالت خیبرپختونخوا در مجاورت خط مرزی با افغانستان قرار دارد و به شکل عمده در این منطقه فرهنگ و آداب مشترکی میان دو کشور به ویژه به لحاظ زبانی (زبان پشتو که جز خانواده‌ زبان‌های ایرانی است) مشاهده می‌شود، با این حال ساکنان ایالت خیبرپختونخوا به ویژه شهر «پیشاور» مرکز آن، با ایران و فرهنگ و تمدن چندین هزارساله آن آشنا هستند.

مردم این منطقه عاشق اشعار شاعرانی همچون سعدی، حافظ، خیام و فردوسی بوده و شعرای بومی خود را برگفته از اندیشه‌های مشاهیر ایران زمین می‌دانند.

مردم شهر پیشاور و در مجموع ایالت خیبرپختونخوا از جمله سیاسیون، جامعه فرهنگی، علمی، هنری و دانشگاهی ارتباط بسیار صمیمانه‌ای با سرکنسولگری و خانه فرهنگ ایران در پیشاور دارند و این پیوند از قدیم تا به امروز پایدار مانده است.

در همین راستا سفیر ایران در اسلام آباد در ادامه بازدیدهای رسمی از استان‌های کشور محل ماموریت خود، در سفر ۲ روزه، امروز به شهر پیشاور رفت و با مقام‌های ارشد دولت ایالت خیبرپختونخوا از جمله رئیس پارلمان ایالتی آن دیدار کرد.

رضا امیری مقدم با فیصل کریم کُندی حکمران ایالت و بابر سلیم سواتی رئیس پارلمان ایالت خیبرپختونخوا دیدار کرد. در این نشست‌ها جمعی از مسئولان ایالتی و همچنین علی بنفشه‌خواه سرکنسول ایران در پیشاور نیز حضور داشتند.

ایالت خیبرپختونخوا به عنوان استان همجوار مرزی پاکستان با افغانستان با جمعیتی حدود ۴۱ میلیون نفر است که دولت آن با حاکمیت حزب جنبش عدالت (PTI) تشکیل شده است.

سفیر ایران و مقام‌های ایالت خیبر پاکستان در دیدارهای امروز بر توسعه مراودات اقتصادی و فرهنگی به ویژه همکاری‌های استانی میان دو کشور همسایه تاکید کردند.

سفیر کشورمان با اشاره به سفر ماه گذشته شهید آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهوری فقید ایران به پاکستان، بر این مهم تاکید کرد که توافق‌های صورت گرفته در جریان سفر شهید رئیسی باید پیگیری شود چرا که دروازه های ایران به روی تجار، بازرگانان و فعالان اقتصادی و سرمایه گذاری از کشورهای مختلف باز است اما در این بین، اولویت ایران، همکاری با همسایگان به ویژه پاکستان است.

وی همچنین خواستار روان سازی مراودات تجاری در مرزهای مشترک، آسان سازی روند گردشگری میان دو کشور از جمله سفرهای زیارتی زوار پاکستانی و توسعه همکاری‌های پارلمانی شد.

براساس این گزارش، نشست تجاری ایران و ایالت خیبرپختونخوا با حضور سفیر ایران در پاکستان فردا به میزبانی اتاق بازرگانی سرحد برگزار خواهد شد.‌

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha