امنیت، مهاجرت و تجارت؛ محور نشست رئیس‌جمهوری منتخب مکزیک با هیات آمریکایی

تهران- ایرنا- رئیس‌جمهوری منتخب مکزیک به فاصله بیش از یک هفته از پیروزی در انتخابات، با مقام‌های آمریکایی در مورد راهبردهای دولت خود در حوزه امنیت، مهاجرت و تجارت گفت‌وگو کرد.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا از خبرگزاری افه، کلودیا شینباوم (Claudia Sheinbaum) هنوز دوره ریاست جمهوری خود را آغاز نکرده است با این حال، وی در حال حاضر فعالیت خود به عنوان رئیس‌جمهوری آینده مکزیک را کلید زده است.

وی پس از دیدار با هیاتی از سوی جو بایدن رئیس‌جمهوری آمریکا در مکزیکو سیتی، در نشستی مطبوعاتی گفت که استراتژی او بر رسیدگی به علل اصلی جنایت و همچنین مبارزه با معافیت از مجازات متمرکز خواهد بود.

در راس هیات آمریکایی، الیزابت شروود راندال مشاور امنیت ملی کاخ سفید با شینباوم ملاقات کرد.

رئیس‌جمهوری منتخب مکزیک، جلسه با نمایندگان دولت آمریکا را «بسیار صمیمانه» توصیف کرد. شینباوم تصریح کرد که این یک نشست غیررسمی بود که در آن هیچ توافق خاصی حاصل نشد. علاوه بر این، وی خاطرنشان کرد که تجارت، مهاجرت، امنیت و قاچاق اسلحه مورد توجه قرار گرفته است.

رئیس‌جمهوری آینده مکزیک در مورد مهاجرت گفت که تمرکز وی، مانند سلف او «توجه به دلایلی است که باعث می‌شود مردم کشورهای خود را ترک کنند و به دنبال رسیدن به شمال قاره باشند».

شینباوم خاطرنشان کرد که قصد ندارد در این دوره انتقالی به آمریکا سفر کند، زیرا «کار زیادی دارد».

رئیس سابق دولت محلی مکزیکوسیتی توضیح داد که وی به دنبال تقویت کابینه امنیتی و همچنین تقویت قوه قضاییه مکزیک خواهد بود.

شینباوم خاطرنشان کرد: در دیدار با هیات آمریکایی، در مورد علاقه ما به تقویت کابینه امنیتی، دعوت از دادستان کل دادگستری برای حضور در کابینه امنیتی و تقویت حوزه‌های اطلاعاتی و تحقیقاتی برای امنیت عمومی صحبت کردیم.

مکزیک با انتخاب کلودیا شینباوم به عنوان اولین رئیس‌جمهوری زن این کشور و همچنین آمریکای شمالی تاریخ ساز شد. بر اساس آمار موسسه ملی انتخابات (INE)، این نامزد حزب حاکم مورنا با کسب ۶۱ درصد آرا در انتخابات دوم ژوئن (۱۳ خرداد) توانست ریاست جمهوری مکزیک را تصاحب کند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha