تولید ۲.۵ میلیون تن برنج در دولت سیزدهم

تهران- ایرنا- وزیر جهاد کشاورزی با اعلام اینکه میزان تولید برنج سفید در سال ۱۴۰۰ حدود ۲.۱ میلیون تن بود، گفت: تولید برنج با روند افزایشی در دولت سیزدهم به ۲.۵ میلیون تن در سال گذشته رسیده است.

به گزارش ایرنا از وزارت جهاد کشاورزی، محمدعلی نیکبخت درباره افزایش تولید برنج سفید در دولت سیزدهم، افزود: با مجموع اقدامات انجام شده تولید برنج سفید در کشور روند افزایشی داشته به طوری که در سال ۱۴۰۰ حدود دو میلیون و ۱۰۰ هزار تن برنج سفید در کشور تولید شد و در سال ۱۴۰۱ این عدد به دو میلیون و ۳۰۰ هزار تن و در سال گذشته نیز به دو میلیون و ۵۰۰ هزار تن افزایش یافت.

وزیر جهاد کشاورزی اظهار داشت: در حوزه مکانیزاسیون برنج و بازسازی و نوسازی شالی‌کوبی‌ها، اقدامات خوبی طی این سه سال انجام گرفته که منجر به بهبود کیفی و کاهش ضایعات برنج سفید شده است.

افزایش ۱۰ درصدی به‌کارگیری مکانیزاسیون کاشت و برداشت

نیکبخت تصریح کرد: درجه کاشت و برداشت مکانیزه برنج با حدود ۱۰ درصد افزایش ظرف سه سال اخیر به ترتیب به ۷۲ درصد و ۹۰ درصد رسیده است.

وی سطح زیر کشت برنج در سال گذشته را ۷۷۰ هزار هکتار عنوان و بیان کرد: امسال نیز در همین حدود، برنج کشت می‌شود.

وزیر جهاد کشاورزی گفت: تاکنون حدود ۳۰۰ هزار هکتار برنج کشت شده و کشت این محصول ادامه دارد.

وی تامین بذر اصلاح شده از ارقام کیفی و پرمحصول در استان‌های گیلان، مازندران و گلستان، تغذیه گیاهی و مصرف متعادل کودهای ازته، فسفاته و پتاسه، مدیریت آفات، بیماری‌ها و علف‌های هرز، توسعه روش‌های نوین مانند کشت مکانیزه با نشاکار و خشکه‌کاری در مناطق تحت تنش آبی، برداشت مکانیزه با کمباین‌های ویژه شالیزاری و افزایش سطح رتون را از دلایل افزایش تولید برشمرد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha