محکومیت ۲ میلیارد و ۸۸۰ میلیون دلاری آمریکا در پرونده حادثه تروریستی ۳۱ شهریور اهواز

تهران- ایرنا- شعبه ۵۵ دادگاه حقوقی روابط بین‌الملل تهران پس از رسیدگی علنی به پرونده شکایت مطرح شده در خصوص واقعه تروریستی ۳۱ شهریور سال ۹۷ اهواز، دولت و مقامات آمریکا را به پرداخت ۲ میلیارد و ۸۸۰ میلیون دلار خسارت به خواهان‌های این پرونده محکوم کرد.

به گزارش ایرنا از مرکز رسانه قوه قضاییه، در پی اقدامات دولت آمریکا در تأسیس، تقویت و ترویج گروه‌های تروریستی از جمله گروه تروریستی داعش و حرکه النضال العربیه که مجری حمله تروریستی ۳۱ شهریور اهواز در سال ۱۳۹۷ بودند، ۶۴ نفر از خانواده شهدا و مجروحین این واقعه تروریستی به استناد قانونِ اقدام متقابل علیه دولت و مقامات آمریکا مبادرت به طرح دعوای حقوقی در قوه قضاییه کردند.

در پی این شکایت، پرونده به شعبه ۵۵ دادگاه حقوقی روابط بین‌الملل تهران ارجاع و پس از رسیدگی علنی به این شکایت، دادگاه به محکومیت ۲ میلیارد و هشتصدو هشتاد میلیون دلاری دولت و مقامات آمریکا در حق خواهان‌ها رای داد.

در واقعه تروریستی ۳۱ شهریور سال ۹۷ در اهواز، ۲۵ نفر شهید و بیش از ۷۰ نفر مجروح شدند.

این اقدام توسط گروهک‌های تروریستی داعش و حرکه النضال العربیه لتحریر الاهواز سامان دهی و اجرا شد و به صورت رسمی نیز مورد قبول اعضای گروهک تروریستی حرکه النضال العربیه لتحریر الاهواز قرار گرفت.

پیش از این انتساب اعمال تروریستی داعش به آمریکا در دادخواست شهدای مجلس، ناصریه، حله و سامرا بر اساس اسناد منتشر شده از طرف آمریکائی‌ها و همچنین سایر مستندات و دلایل میدانی اثبات گردیده بود و در این پرونده نیز به همان رویه استناد گردید.

در دادخواست ارائه شده به دادگاه ۶۴ نفر از آسیب دیدگان به عنوان خواهان پرونده و ۳۱ نفر از دولت و مقامات آمریکایی (اشخاص حقیقی و حقوقی) به عنوان خوانده حضور داشتند.

بر اساس رأی صادره از شعبه ۵۵ دادگاه حقوقی روابط بین‌الملل مبلغ محکومیت دولت و مقامات آمریکایی از حیث خسارات مادی، معنوی و تنبیهی در این پرونده به اعلام شده است که مطابق این رأی، به خواهان‌های ردیف یک تا ۳۲ که عزیزانشان را در این واقعه تروریستی از دست داده اند، حکم به محکومیت خواندگان به پرداخت مبلغ ۳۰ میلیون دلار به ازای هر خواهان و در مجموع به مبلغ ۹۶۰ میلیون دلار صادر شده است.

در ضمن دادگاه برای خواهان‌ ردیف ۳۳ تا ۶۴ که متحمل خسارت و آسیب‌های جسمی جدی ناشی از اقدامات تروریستی مذکور شده‌اند براساس رویه دعاوی متقابل از باب خسارت مادی ومعنوی حکم بر محکومیت خواندگان به پرداخت مبلغ بیست میلیون دلار به ازای هر خواهان و در مجموع به میزان ۶۴۰ میلیون دلار صادر شد.

همچنین از باب خسارات تنبیهی نیز دادگاه حکم بر محکومیت خواندگان به پرداخت یک میلیارد و ۲۸۰میلیون دلار در حق خواهان‌ها صادر کرده است.

به گزارش ایرنا،  ۳۱ شهریور سال ۹۷، اهواز شاهد حادثه خونینی بود که در آن عوامل و مزدوران وابسته به استکبار جهانی، در یک اقدام کور تروریستی، رژه نیروهای مسلح را به رگبار بسته و جمعی از نظامیان و غیرنظامیان از جمله یک کودک چهار ساله را به شهادت رساندند. این حمله حدود ساعت ۹ صبح روز ۳۱ شهریور ۹۷ در بلوار قدس اهواز محل رژه نیروهای مسلح رخ داد.

مهاجمان که پیش از اجرای این مراسم در پشت محل برگزاری رژه کمین کرده و منتظر بودند، حدود نیم ساعت پس از آغاز مراسم، مسیر رژه یگان‌های سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و ارتش جمهوری اسلامی ایران و غیرنظامیان را که به تماشای رژه آمده بودند به رگبار گلوله بستند.

در این حادثه تروریستی در این حادثه تروریستی ۲۵ هموطن به شهادت رسیدند و بیش از ۷۰ تن مجروح شدند.

دادگاه رسیدگی به پرونده گروهک تروریستی الاحوازیه در حادثه رژه اهواز ۲۹ شهریور ۱۴۰۲ در شعبه ۵۵ دادگاه امور بین‌الملل دادگستری استان تهران به ریاست قاضی حسین زاده برگزار شد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha