مرگ یا زندگی برای نماینده فوتبال کرمان

کرمان - ایرنا - تیم فوتبال مس رفسنجان با وجود کسب جایگاه دهمی لیگ برتر به نیمه نهایی جام حذفی صعود کرد اما انگار حواشی پیرامون این تیم فوتبال تمامی ندارد، حواشی‌ای که عده‌ای می‌گویند مسی‌ها در صورت قهرمانی در این جام نیز جواز حضور در آسیا را دریافت نخواهند کرد و این تیم حتی ممکن است به دسته پایین‌تر سقوط کند.

به گزارش ایرنا، طی یک ماه گذشته اخباری حول باشگاه مس رفسنجان به ویژه بحث فساد و حواشی آن مطرح شده که مس را در یک چالش بزرگ بین ماندن و رفتن و دوراهی مرگ یا زندگی قرار داده و حتی خوشبین ترین هواداران این تیم را هم نسبت به آینده آن نگران کرده است.

این تیم لیگ برتر را امسال با جایگاه نه چندان مطلوب دهمی به پایان رساند و کسب این رتبه، بدترین نتیجه در سال های گذشته حضور در لیگ برتر بود اما رفسنجانی‌ها با وجود صعود به نیمه‌نهایی جام حذفی به آینده این تیم امیدوار شدند.

این امید رفسنجانی ها نیز رفته رفته از بین رفت زیرا نارنجی‌پوشان با وجود صعود به مرحله نیمه نهایی جام حذفی هم نتوانستند مجوز حرفه ای خود را دریافت کنند؛ نداشتن این مجوز علاوه بر تاثیر بر سقف بودجه تیم، به آن معنا است که حتی در صورت قهرمانی در این جام نیز نمی توانند نماینده ایران در این رقابت ها باشند و کسب این جام فقط در حد اسم و عنوانی برای قهرمانی کنار نام این تیم ثبت خواهد شد و در عمل ثمره دیگری نخواهد داشت.

مرگ یا زندگی برای نماینده فوتبال کرمان

آیا فساد مس را به قهقرا می‌برد؟

با وجود تمامی این حرف و حدیث ها، طی ماه های اخیر بحث هایی در مورد بحث تبانی، رشوه و فساد در فوتبال دامن تیم مس رفسنجان را گرفته و انگار آن را رها نخواهد کرد؛ هرروز پای افراد جدید بیشتری به این پرونده باز می شود تا اخبار فساد داغ‌‍ترین خبرهای این روزهای فوتبال کشور باشد و آنچه مسلم است اینکه بحث های حاشیه ای در شرایطی که مس یکی از چهار تیم راه یافته به مرحله نیمه نهایی جام حذفی است، کمکی به فوتبال رفسنجان نخواهد کرد.

گرچه ریشه پرونده فساد در فوتبال مربوط به مدیران پیشین باشگاه مس رفسنجان و زمان صعود این تیم به لیگ برتر کشور است اما حالا حاشیه ای جدید برای این تیم لیگ برتری درست کرده، حواشی‌ای که می تواند حضور این تیم در لیگ برتر را هم تحت تاثیر قرار دهد و برخی از گمانه زنی ها نیز مربوط به احتمال سقوط این تیم به لیگ دسته یک کشور است.

اواخر اردیبهشت ماه سال جاری رییس کل دادگستری استان کرمان از تشکیل یک پرونده با موضوع اتهام فساد مالی در یکی از باشگاه‌های فوتبال در استان کرمان خبر داد و ضمن اعلام تحت تعقیب قرار گرفتن چندمسئول قبلی باشگاه بیان کرد که پنج چهره در این زمینه احضار شده اند.
در این زمینه همچنین روز (شنبه ۲۲ اردیبهشت ماه) پنج نفر از افراد در کمیته داوران و اعضای فدراسیون فوتبال، سازمان لیگ و یک روزنامه‌نگار ورزشی برای ادای توضیحات به دستگاه قضایی کرمان احضار و دعوت شده‌اند.
دادگستری کرمان همچنین طی روزهای گذشته اعلام کرد که یکی از مسئولان سابق سازمان لیگ در این رابطه روانه زندان شده است.

در مجموع اینک هفت متهم در این پرونده تحت تعقیب قضایی قرار گرفته اند که ۲ نفر از آنها مسئولان سابق باشگاه مس رفسنجان هستند و مابقی متهمان مربوط به تهران است.
کنفدراسیون فوتبال آسیا نیز در این زمینه از فدراسیون فوتبال ایران توضیحاتی خواسته بود که مسئولان فدراسیون می گویند اطلاعات لازم طی مکاتباتی در اختیار کنفدراسیون فوتبال آسیا قرار گرفته است.
همچنین طی روزهای گذشته تعدادی از مدیران پیشین باشگاه مس رفسنجان به کمیته اخلاق فدراسیون فوتبال احضار شدند و توضیحات خود را در این حوزه ارائه کردند حالا باید دید که تصمیم مسئولان فدراسیون در خصوص جریمه این تیم چیست؟ و آیا این باشگاه با جریمه های سنگینی روبرو خواهد شد یا خیر؟

مرگ یا زندگی برای نماینده فوتبال کرمان

در این زمینه مهدی تاج به عنوان رییس فدراسیون فوتبال که برخی می گویند خود از متهمان پرونده است، در نامه ای سرگشاده از دادگستری کرمان خواسته که فدراسیون فوتبال را از نتایج تحقیقات در مورد تبانی در فوتبال و اینکه این تبانی و فساد تا چه میزان و در چه بازی هایی اثرگذار بوده است، مطلع کند؛ در واقع فدراسیون فوتبال با این اقدام نخستین خیز را برای جریمه انضباطی باشگاه مس رفسنجان برداشته تا تصمیم نهایی در زمینه مجازات تیم و اشخاص دخیل در این پرونده را بگیرد و حالا باید دید این مجازات تا چه میزان سنگین خواهد بود.

در واقع بزرگترین آسیب رسیدگی به این پرونده در حالی متوجه شرکت ملی مس و صندوق بازنشستگی یعنی مالکان باشگاه مس رفسنجان است که گفته می شود حتی شکایت اولیه در مورد پرونده فساد در باشگاه مس نیز از سوی خود این شرکت طرح شده و حالا گریبان آنان را هم گرفته است؛ البته عده ای معتقدند این شکایت، حسن نیت مسی ها را نشان می دهد و فدراسیون فوتبال شاید بتواند در قبال آن، تخفیفاتی برای این تیم لحاظ کند تا حداقل مس امسال میهمان لیگ دسته یک کشور نباشد.

دوراهی ماندن یا رفتن برای سرمربی

تیم فوتبال مس رفسنجان این روزها با مشکل دیگری نیز روبه رو است و محرم نویدکیا که با تیم فوتبال مس رفسنجان عملکرد مناسبی در نیم فصل دوم رقابت های لیگ برتر کشور داشته، حالا ساز جدایی را کوک کرده و دیگر قصد ادامه همکاری با نارنجی‌پوشان را ندارد؛ این گمانه زنی ها در حالی مطرح می شود که نویدکیا طی هفته های گذشته موضع گیری‌هایی در خصوص رفتن از جمع رفسنجانی ها داشته، البته نویدکیا هربار بحث مالی و پرداخت نشدن مطالبات فصل گذشته بازیکنان را علت آن اعلام کرده است.

در این زمینه باشگاه مس رفسنجان با وجود تمامی مشکلات مالی، علاوه بر پرداخت بدهی فصل گذشته بازیکنان، پرداختی امسال آنان را نیز به میزان ۸۰ درصد از مبلغ قرارداد آنان رسانده است تا به نحوی علاوه بر بازیکنان، این سرمربی را هم برای ماندن در رفسنجان راضی نگه دارد.

مرگ یا زندگی برای نماینده فوتبال کرمان

با این وجود براساس شنیده ها، باشگاه سپاهان اصفهان نیز تمایل چندانی برای ادامه همکاری با خوزه مورایس سرمربی این تیم برای فصل جدید رقابت های لیگ برتر کشور ندارد و در این شرایط نویدکیا از نزدیکترین گزینه ها به نیمکت سپاهان به حساب می آید؛ البته باید این موضوع را هم در نظر داشت که نویدکیا یک فصل دیگر با تیم مس رفسنجان قرارداد دارد، در واقع قرارداد این سرمربی به مدت یک سال و ۶ ماه تنظیم شده و یک سال از این مدت باقی مانده است و در این قرارداد بندی ذکر شده که ۲ طرف در صورت فسخ یک طرفه قرارداد بایستی مبلغی را به طرف دیگر پرداخت کنند و به نظر نمی رسد که باشگاه سپاهان در صورت انتخاب این سرمربی مشکلی از این بابت داشته باشد اما در صورتی که نویدکیا گزینه سپاهان نباشد، احتمال باقی ماندن این سرمربی در رفسنجان کماکان وجود دارد.

با وجود تمامی احتمالات، نویدکیا تا پایان بازی های جام حذفی روی نیمکت رفسنجانی ها خواهد نشست ولی با توجه به تمامی حواشی و چالش های شکل گرفته در اردوی این تیم، تمرینات مس در حال برگزاری است و به نظر می‌رسد که نویدکیا تیم خود را از نظر روانی برای بازی مقابل آلومینیوم اراک در مرحله نیمه نهایی جام حذفی فوتبال کشور آماده کرده باشد و مس رفسنجان همچنان هدف قهرمانی در این رقابت ها را دنبال می کند.

البته طی روزهای گذشته مدیرعامل باشگاه مس رفسنجان طی دیداری در خصوص ماندن نویدکیا در باشگاه مس برای فصل آینده، با این سرمربی رایزنی کرد و برخی رسانه ها از تفاهم سرمربی و مدیرعامل خبر داده اند و اعلام کردند نویدکیا فصل آینده هم هدایت مس رفسنجان را برعهده خواهد داشت.

ضعف مس در درون دروازه

تیم فوتبال صنعت مس رفسنجان در چارچوب رقابت های لیگ برتر فوتبال کشور موفق به شکست آلومینیوم در اراک شد و از این حیث از روحیه به نسبت خوبی برای این بازی برخوردار است.

البته با این حال، نباید از ضعف رفسنجانی ها در درون دروازه غافل شد، اخیرا اسامی محرومان جام حذفی از سوی سازمان لیگ اعلام شده و نام حامد لک دروازه بان اصلی و شماره یک تیم فوتبال مس رفسنجان نیز در این میان دیده می شود؛ لک که طی سال های اخیر وزنه ای در درون دروازه مس بود، حالا نمی تواند تیم خود را در این مسابقه همراهی کند.

مرگ یا زندگی برای نماینده فوتبال کرمان

تیم فوتبال مس رفسنجان در فصل ۹۸-۹۹ یعنی حدود چهار سال پیش با قهرمانی در لیگ دسته یک کشور به لیگ برتر فوتبال صعود کرد اما در این مدت هیچ گاه حواشی، از ساخت ورزشگاه گرفته تا مالکیت باشگاه، سرمربیان و حتی تبانی و بحث فساد در فوتبال، این تیم را رها نکرده و گریبان این تیم را همچنان گرفته است.

زمان برگزاری بازی‌های مرحله نیمه‌نهایی جام حذفی

دیدار مرحله نیمه نهایی جام حذفی فوتبال کشور بین تیم های آلومینیوم اراک و مس رفسنجان ساعت ۲۰ روز شنبه ۲۶ خردادماه در ورزشگاه امام خمینی (ره) اراک برگزار خواهد شد.

تیم فوتبال گل گهر سیرجان نماینده دیگر استان کرمان نیز از ساعت ۱۹:۴۵ دقیقه همین روز در ورزشگاه نقش جهان به مصاف سپاهان اصفهان می رود و باوجود انتقادهای زیادی که به نتایج تیم فوتبال گل گهر در لیگ برتر فوتبال امسال مطرح شده به نظر می رسد سیرجانی ها با تمامی قوا برای این مسابقه به میدان می روند تا بتوانند اهداف خود را در این جام دنبال کنند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha