۲۳ خرداد ۱۴۰۳، ۱۰:۲۵
کد خبرنگار: 5508
کد خبر: 85506421
T T
۹ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

پولی برای جنگ با لبنان نیست/ هزینه درگیری با حزب‌الله سنگین است

تهران- ایرنا- یک روزنامه رژیم صهیونیستی گزارش داد، در حالی که این رژیم با هزینه های سنگین جنگ در نوار غزه دست و پنجه نرم می کند، ورود به جنگ تمام عیار با حزب الله، کمر این رژیم را خواهد شکست و هزینه های بالایی برای آن به همراه خواهد آورد.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا، رسانه صهیونیستی «دی مارکر» در گزارشی با عنوان «پول جنگ دیگری در شمال از کجا تامین می شود؟»، نوشت: جنگ در غزه تاکنون حداقل ۲۵۰ میلیارد «شیکل» (معادل ۶۷ میلیارد دلار) هزینه روی دست اسرائیل گذاشته است؛ هزینه ای شامل مهمات، نیروهای ذخیره و دیگر موارد که ضربه بزرگی به بودجه وارد می کند.

این رسانه صهیونیستی نوشت: با این اوضاع و احوال درخواست هایی برای گشودن جبهه جنگ گسترده علیه حزب الله در شمال مطرح و این با وجود مشخص نبودن پایان جنگ غزه است، سئوال مطرح این است که این جنگ چقدر هزینه به همراه خواهد داشت؟ کابینه از کجا پول خواهد آورد؟ پاسخ تاسف بار است؛ احدی نمی داند، زیرا کابینه چنین طرح اقتصادی ندارد.

دی مارکر ادامه داد: ممکن است که اسرائیل تصمیم به شروع جنگ بگیرد، اما پایان آن مشخص نیست. آیا این جنگ ۱۰۰ میلیارد شیکل دیگر هزینه به همراه خواهد داشت یا بیشتر؟ با توجه به توان حزب الله در مقایسه با حماس، هزینه بسیار بالا خواهد بود. جدا از نتیجه مستقیم جنگ که تخلیه کامل شمال(سرزمین های اشغالی) تا خط حیفا را به همراه خواهد داشت، باید کاهش درآمد مالیاتی و توقف فعالیت های اقتصادی را هم مورد توجه قرار داد.

این رسانه صهیونیستی اضافه کرد: طبق مرکز مطالعات اقتصادی «آهارون» دانشکده اقتصاد دانشگاه «رایخمن»، جنگ چند ماهه در لبنان، اسرائیل را به رشد منفی ۲ درصد در سال ۲۰۲۴ سوق می دهد و زیان ده ها میلیارد شیکلی ناشی از مالیات ها را به سبب توقف فعالیت های اقتصادی به همراه دارد.

دی مارکر افزود: کابینه به پول زیادی نیاز دارد، میلیاردها شیکل که این فراتر از بودجه تخصیصی سال جاری است. عملیات زمینی در لبنان خزانه را خالی خواهد کرد.

این رسانه نوشت: «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر و «بزالل اسموتریچ» وزیر دارایی تعهد داده اند که مالیات ها افزایش پیدا نکند، اما در صورت عملیات زمینی در شمال، این کار اتفاق می افتد. سئوالی بدون پاسخ این است که که کدام مالیات افزایش و کدام قشر آسیب خواهد دید؟ در هر سناریو و هر بسته مالیاتی، بخش بزرگی از اسرائیل زیان خواهد دید. اقتصاد ما در عرصه جهانی با چالش رو به رو است و تامین هزینه جنگ آتی برای کابینه سخت خواهد بود.

این خبر در حالی منتشر می شود که رسانه های دیگر رژیم صهیونیستی پیشتر با اشاره به تشدید درگیری رژیم اسرائیل در شمال سرزمین های اشغالی با حزب الله گزارش دادند که تاوان اقتصادی جنگ با حزب الله به مراتب سنگین تر از جنگ با حماس در نوار غزه خواهد بود.

رسانه صهیونیستی «کان» بتازگی از احتمال بروز جنگ تمام عیار با حزب الله خبر داد و نوشت که ناظران امور همواره به تبعات ناشی از جنگ تمام عیار در لبنان اشاره کرده‌اند، اما تاوان اقتصادی چنین جنگی چیست؟

این رسانه صهیونیستی اذعان کرد: تاوان اقتصادی جنگ با حزب الله به مراتب سنگین تر از جنگ با حماس در نوار غزه با وجود گذشت هشت ماه از شروع جنگ در جبهه جنوبی خواهد بود. سناریوی احتمالی جنگ در جبهه شمالی به مثابه نبود ارتباط با خارج، از کار افتادن کسب و کارها و نرفتن بچه ها به مدارس خواهد بود که این زیان اقتصادی بسیار سنگینی را به همراه خواهد داشت.

شبکه کان نوشت: در صورت بروز خسارات سنگین در زیرساخت ها، اقتصاد فلج و رشد اقتصادی دگرگون و منفی خواهد شد و کسری بودجه بیش از ۲۵۰ میلیارد شیکلی به همراه خواهد داشت.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha