یادگار ابراهیم / عملیاتی شدن ۱۰۹ طرح خادم‌الرضا در خطه خورشید

مشهد- ایرنا- خراسان رضوی در آستانه انتخابات زودهنگام ریاست جمهوری و تشکیل دولت جدید و اندکی پس از آیین تشییع باشکوه شهید خدمت، عرصه تجلی خدمات آیت‌الله سیدابراهیم رئیسی بود که در قالب ۱۰۹ طرح با عنوان "یادگار ابراهیم" در مشهد مقدس و دیگر مناطق استان افتتاح شده و یا به اجرا درآمد.

به گزارش ایرنا، برنامه "یادگار ابراهیم" مدتی بعد از شهادت آیت الله رئیسی در خراسان رضوی طراحی شد و دولتمردان در این استان عزم خود را جزم کردند تا هر آنچه از ابتدای دولت سیزدهم اجرا شده و آماده بهره برداری شده را به نشانه قدردانی از شهید جمهور و درج نام آن بزرگوار به عنوان یکی از بزرگترین خادمان ملت، در برنامه‌ای بزرگ و ماندگار به منصه ظهور برسانند.

قدم‌هایی که شهید جمهور در خراسان رضوی به عنوان زادگاهش، در قالب طرح‌های ریز و درشت برداشت و به ثبت رساند، همه در مسیر رفع مشکلات عمیق این استان و پایان دادن به کارهای نیمه تمامی بود که از مدتها قبل در این خطه آغاز شده بود و هدف تنها پایان دادن به درد و رنج مردم، چه از جهت خشکسالی‌ها و تاثیر آن بر تامین آب و برق و چه از منظر جبران عقب ماندگی‌ها در تامین کلاس درس و تخت‌های بیمارستانی بود.

مهم‌ترین ویژگی‌ طرح‌های "یادگار ابراهیم" در خراسان رضوی، توجه شهید رئیسی به نقاط محروم و جبران عقب ماندگی‌ها بود که این نگرش از ایجاد بیمارستان در محروم‌ترین نقطه استان یعنی شهرستان «زاوه» تا افتتاح طرح‌های نیمه تمام چندساله مانند «تصفیه خانه چرمشهر» مشهد و آبرسانی و تامین برق در نقاط آسیب دیده از خشکسالی این استان را شامل می‌شد.

به گفته استاندار خراسان رضوی، بر اساس برنامه‌ریزی صورت گرفته قرار بود این خطه در سالروز میلاد امام رضا (ع) میزبان رئیس جمهور آیت الله رئیسی برای بهره‌برداری از طرح‌های دور دوم سفر استانی باشد اما با شهادت خادم الرضا (ع) و همراهان وی، این توفیق و افتخار میسر نشد.

یعقوبعلی نظری بیان کرد: اکنون و در چهارچوب این طرح ماندگار که مزین به اسم شهید جمهور، آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی است، ۱۰۹ طرح از ۱۲ دستگاه اجرایی و ۱۰ دستگاه ملی با اعتبار بیش از ۱۴۲ همت برای بهره‌مندی مردم شریف خطه خراسان رضوی تعیین شده است که ۸۷ طرح در مرحله افتتاح و بهره‌برداری است و ۲۲ طرح نیز در مرحله آغاز عملیات اجرایی قرار دارند.

وی اظهار کرد: بیشترین طرح های یادگار ابراهیم متعلق به حوزه وزارت بهداشت و درمان با ۲۳ طرح، وزارت نیرو با ۲۲ طرح و وزارت جهاد کشاورزی با ۱۹ طرح است و بقیه مربوط به وزارتخانه های صمت، راه و شهرسازی، ارتباطات و فناوری اطلاعات، آموزش و پرورش، وزارت نفت، وزارت علوم، وزارت کشور، سازمان حفاظت محیط زیست و وزارت ورزش و جوانان است.

وی ادامه داد: در سفر نخست رییس جمهور به خراسان رضوی، ۱۸۰ مصوبه و ۲۶ هزار و پنج هزار میلیارد ریال اعتبار به تصویب رسید که از آن میان ۱۳۱ طرح محقق شده است و بقیه طرح ها نیز به طور متوسط ۶۱ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است.

استاندار خراسان رضوی با بیان این که ۲۸ کلان مساله استانی در سه بخش "زیرساخت، عمرانی و اجتماعی" شناسایی شده است، گفت: برنامه های عملیاتی خود را برای سند تحول دولت در استان بر این اساس تدوین کرده ایم و مقرر شده است طرح های سفر استانی را تا پایان سال ۱۴۰۴ به سرانجام برسانیم.

یادگاری از ابراهیم / عملیاتی شدن ۱۰۹ طرح خادم‌الرضا در خطه خورشید

طرح‌های یادگار ابراهیم، از نیرو تا محیط زیست

بهره برداری از طرح خط انتقال گاز به تربت جام به طول ۷۵ کیلومتر با اعتبار ۴۰ هزار میلیارد ریال، بهره برداری از ۵۰۰ کیلومتر روکش آسفالت و ۱۳۴ کیلومتر راه روستایی به اضافه ایمن سازی ۱۲ نقطه حادثه خیز با اعتبار ۱۵ هزار میلیارد ریال، بهره برداری از تصفیه خانه چرمشهر با ظرفیت سه هزار مترمکعب و بهره برداری و آغاز ۶ کلان‌طرح در حوزه محیط زیست با اعتبار سه هزار میلیارد ریال از جمله یادگارهای ابراهیم برای خراسان رضوی است.

احیای هزار و ۲۶۰ رشته قنات به اضافه ۱۸ کلان‌طرح کشاورزی و دامپروری با اعتبار ۱۷ هزار میلیارد ریال در حوزه آب، بهره برداری از طرح ویژه آبرسانی به مشهد با اثربخشی ۲ هزار لیتر در ثانیه با بهره برداری و آغاز ۱۱ کلان‌طرح با اعتبار ۱۲۰ هزار میلیارد ریالی، بهره برداری و آغاز عملیات شبکه اینترنت پرسرعت ثابت مشهد و ۳۹ شهر به اضافه آغاز عملیات اجرایی پارک داده شرق کشور به ظرفیت سه هزار رک با اعتبار ۹۰ هزار میلیارد ریال از دیگر این طرح‌ها است.

افتتاح پنج واحد بزرگ صنعتی و آغاز عملیات اجرایی ۶ کلان طرح با اعتبار ۳۱۰ هزار میلیارد ریال، بهره برداری از ۲ نیروگاه به ظرفیت ۳۶۶ مگاوات و بهره برداری و آغاز هشت کلان طرح با اعتبار ۳۷۰ هزار میلیارد ریال، آغاز عملیات اجرایی پنج هزار کلاس درس و بهره برداری از ۱۳۰ کلاس و چهار سالن ورزشی دانش آموزی با اعتبار ۹۰ هزار میلیارد ریال، بهره برداری از ۲۳ طرح بهداشتی و درمانی با اعتبار ۴۰ هزار میلیارد ریال از دیگر طرحهای "یادگار ابراهیم" بوده است.

یکی از مهم‌ترین طرح‌هایی که در برنامه "یادگار ابراهیم" با حضور سرپرست ریاست جمهوری و اعضای هیات دولت در مشهد به بهره‌برداری رسید، مرحله نخست مجتمع پرتودهی محصولات کشاورزی در شرق کشور بود که این طرح ماندگار، بهعنوان یادگار رئیس جمهور شهید برای ارتقای امنیت غذایی کشور و کاهش ضایعات محصولات کشاورزی انجام شد.

به گفته محمد اسلامی، رئیس سازمان انرژی اتمی سالانه ۱۳۰ میلیون تن محصولات کشاورزی و غذایی در کشور تولید می شود که طبق آمار ۳۰ درصد آن به ضایعات تبدیل می شود و اگر در ۷۰ درصد باقی مانده آن فرایند آفت‌زدایی و سم‌زدایی محقق شود، این گام بلندی در مسیر سلامت جامعه خواهد بود.

از دیگر طرح های مهم یادگار ابراهیم، تصفیه خانه و همچنین نیروگاه در خراسان رضوی بود، به گفته علی اکبر محرابیان، وزیر نیرو از ۲۲ هزار مگاوات نیروگاهی که عملیات اجرایی آن در دولت سیزدهم آغاز شده، بیش از نیمی از آنها تجدیدپذیر است، ۲ نیروگاه نیز شامل "راشد" تربت حیدریه و "ابن یمین" سبزوار مربوط به خراسان رضوی است.

محرابیان اجرای طرحهای بازچرخانی آب، افزایش آب و ارتقای بزرگترین تصفیه خانه فاضلاب در حال ارتقای کشور در کنار مدرن ترین تصفیه خانه فاضلاب صنعتی در خراسان رضوی را از مهم ترین طرحهای حوزه آب برشمرد و گفت: از محل تصفیه خانه فاضلاب، آب بهداشتی با بالاترین کیفیت به بخش صنعت خراسان رضوی در حال انتقال است.

راه اندازی بیمارستان ۳۲ تختخوابی شهرستان زاوه و ساخت بزرگترین بیمارستان درمان سرطان و بهره برداری از ۱۹ طرح درمانی و چهار طرح بهداشتی با ارزش ۴۰ هزار میلیارد ریال از جمله سه بیمارستان با تجهیزات پیشرفته و سرمایه‌ای شامل سی.تی آنژیو، ام.آر.آی، دستگاه شتاب دهنده سی.تی.اسکن و دستگاه اسپکت سی.تی از دیگر طرح‌های "یادگار ابراهیم" در خراسان رضوی بود که با حضور وزیر بهداشت به بهره برداری رسید.

به گفته بهرام عین اللهی، شهید"آیت الله رییسی" به عنوان رییس جمهور پشتیبان سلامت در دنیا معرفی شده است. درمان رایگان کودکان زیر هفت سال و ۱۰۰ درصد شدن اجرای طرح نسخه الکترونیکی در بیمارستان‌ها از افتخارات دولت مردمی است.

یادگاری از ابراهیم / عملیاتی شدن ۱۰۹ طرح خادم‌الرضا در خطه خورشید

طرح‌های بزرگ دیگر، از شهرک صنعتی تا مسکن

از دیگر طرح‌های بزرگ "یادگار ابراهیم" در خراسان رضوی می‌توان به بهره برداری از شهرک صنعتی پنج هزار هکتاری "خادم الرضا" در مشهد به عنوان بزرگترین شهرک شرق کشور یاد کرد که مشکل چندین ساله تامین زمین برای سرمایه گذاران مشهد را برای همیشه حل کرد. در کنار آن بهره برداری یا آغاز عملیات تصفیه‌خانه های فاضلاب در شهرک های صنعتی بود که اجرای آنها برای چندین سال متوقف شده بود.

با توجه به کمبود ۲۰ هزار کلاس درس در استان خراسان رضوی، در سه سال اخیر چهار هزار کلاس درس در استان ساخته شد و چند روز قبل نیز عملیات اجرایی ساخت پنج هزار کلاس درس از محل بودجه مولدسازی آغاز شد که نیمی از این کلاس های درس به همت خیران ساخته خواهد شد.

عملیاتی شدن ۳۰ هزار و ۲۵۷ واحد نهضت ملی مسکن در راستای طرح «یادگار ابراهیم» با حضور سرپرست ریاست جمهوری در این استان از دیگر طرح‌های بزرگ دولت شهید جمهور بود که ۱۰ هزار و ۴۷۷ واحد به بهره برداری رسید.

به همت دولت سیزدهم عملیات آب‌رسانی به پنج هزار و ۵۰۰ روستا در خراسان رضوی با حمایت‌های شهید جمهور انجام شد که در کنار آن طرح های آب‌رسانی به چهار هزار و ۵۰۰ روستای کشور نیز در مراحل پایانی است.

روکش آسفالت هزار و ۷۰۰ کیلومتر از راه های استان با تناژ یک میلیون و ۱۹۹ هزار تن آسفالت در مدت سه سال به ارزش بیش از ۲۷ هزار میلیارد ریال یکی از فعالیت های بزرگ بود که با توجه به شرایط راههای استان، با حمایت ویژه سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای انجام گرفت. این میزان روکش آسفالت و بهسازی در سه سال گذشته با عملکرد هشت سال قبل از آن برابری می کند.

ناگفته نماند که در دولت شهید رئیسی، اجرای بسیاری از طرح‌های مربوط به بزرگراه ها و آزادراه ها در استان شتاب گرفت و اعتبارات خوبی نیز به آنها اختصاص یافت که امید است هر چه سریعتر شاهد بهره برداری از این طرحها به منظور کاهش حجم ترافیک و تسهیل تردد برای زائران بارگاه منور رضوی باشیم.

یادگاری از ابراهیم / عملیاتی شدن ۱۰۹ طرح خادم‌الرضا در خطه خورشید

بیشتر بخوانید:

وزیر بهداشت: سه هزار و ۱۰۰ طرح بهداشتی در دولت سیزدهم افتتاح شد

۱۳۱ طرح از سفر استانی شهید جمهور به خراسان رضوی به بهره‌برداری رسید

مخبر: تولید ۳۵ هزار مگاوات برق در کشور برنامه‌ریزی شد

فاز اول مجتمع ماهیان خاویاری شرق کشور در سبزوار به بهره‌برداری رسید

تعداد مراکز رشد و فناوری حوزه سلامت، در دولت سیزدهم حدود ۲۲ درصد افزایش یافت

فرزند رییس جمهور شهید: آیت الله رئیسی انسانی مجاهد و پیگیر رفع مشکلات مردم بود + فیلم

رییس سازمان انرژی اتمی: ۱۲ قطب پرتودهی در کشور طراحی شده است

مخبر: آیت‌الله رئیسی تربیت یافته برجسته مکتب امام خمینی(ره) بود

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha