چهار پایگاه نوآوری جهش تولید در دیم‌زارهای آذربایجان‌غربی ایجاد شد

ارومیه- ایرنا- معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان‌غربی گفت: چهار پایگاه نوآوری در راستای اجرای طرح جهش تولید در دی‌مزارهای سطح استان ایجاد شده که در شهرستان های بوکان، پیرانشهر، چالدران و سلماس قرار دارد.

علی دیانتی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: هدف از ایجاد این پایگاه ها مقایسه روشهای کشت مرسوم با کشت مستقیم، کشت محصولات در تراکم های مختلف، روشهای مختلف تغذیه و کاشت در زمان های متفاوت به صورت پاییزه یا انتظاری و در نهایت انتخاب بهترین روش کاشت، عملکرد ، تغدیه و محصول منطبق با شرایط اقلیمی و تولید مطلوب است. ‌

وی اضافه کرد: از جمله اهداف دیگر ایجاد این پایگاه ها کشت محصولات و یا ارقام جدید و بررسی پتانسیل تولید آنها در این پایگاه ها است.

وی بیان کرد: از جمله محصولات کشت شده در این پایگاه ها دانه های روغنی شامل گلرنگ و کاملینا، گیاهان دارویی شامل زیره و بالنگوی سبز، ارقام مختلف نخود، عدس، گندم و جو، گیاهان علوفه ای مانند خلر، ماشک است.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی گفت: از مهمترین مزایای این پایگاه ها آشنایی کشاورزان منطقه با محصولات جدید و قرار دادن آنها در تناوب و پایداری تولید در دیمزارها است که امکان بازدید کشاورزان از این پایگاه ها فراهم است.

وی با اشاره به اجرای طرح جهش تولید در دیم زارهای آذربایجان غربی اظهار کرد: ۳۵۰ هزار هکتار از دیم زارهای استان در سال زراعی جاری با مشارکت ۳۴ هزار کشاورز زیر پوشش طرح جهش تولید قرار گرفته که نسبت به سال گذشته از رشد ۱۳ درصدی برخوردار است.

دیانتی گفت: از مجموع ۳۵۰ هزار هکتار از مزارع زیر پوشش ابلاغی طرح جهش تولید در دیم زارها،۲۶۷ هزار و ۴۹۵ هکتار از مزارع زیر کشت محصول گندم، ۳۳ هزار و ۴۵۴ هکتار محصول جو، ۳۶ هزار و ۸۰۲ هکتار نخود و یکهزار و ۶۴۳ هکتار زیر کشت عدس قرار گرفته است.

وی افزود: در این طرح حدود ۳۶۰ هکتار دانه روغنی گلرنگ، ۸۰۰ هکتار دانه روغنی کاملینا، هشت هزار و ۷۴۵هکتار علوفه و ۷۰۱ گیاه دارویی هکتار در اراضی دیم استان کشت شده است.

به گزارش ایرنا آذربایجان غربی دارای بیش از ۸۴۲ هزار هکتار زمین زراعی است که سالانه ۶.۲میلیون تن انواع محصولات کشاورزی در این اراضی کشت و تولید می شود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha