سالانه ۱۰ میلیون قطعه ماهی گرم‌آبی در آذربایجان‌غربی تکثیر می‌شود

ارومیه- ایرنا- مدیر شیلات و آبزیان آذربایجان‌غربی گفت: سالانه ۱۰ میلیون قطعه انواع ماهیان گرم‌آبی در مرکز تکثیر و بازسازی ذخایر ژنتیکی شهید کاظمی پلدشت تولید و بعد از رسیدن به اوزان مطلوب، رهاسازی می‌شود.

منصور لطفی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: مرکز تکثیر و بازسازی ذخایر ژنتیکی شهید کاظمی پلدشت تنها مرکز تکثیر ماهیان شمال غرب کشور بوده و هرسال روند تکثیر و پرورش ماهیان گرمابی در این مرکز عملیاتی شده و بچه ماهیان تولیدی بعد از رشد لازم و سیدن به اوزان بین پنج تا ۱۰ گرم در منابع آبی استان به استخرهای ذخیره کشاورزی و آب بندها منتقل می شوند.

وی با بیان اینکه ماهیان گرمابی و بومی استان در این مرکز بعد از تکثیر رهاسازی می شوند، اضافه کرد: دریاچه های پشت سد ارس، سد حسنلو، قیقاج، شهید قنبری، شهید کاظمی و بارون از جمله سدهایی هستند که رهاسازی بچه ماهی ها بعد از چهار ماه در آنها انجام می گیرد.

وی با اشاره به اینکه آب پشت این سدها غیر قابل شرب است، اظهار کرد: اکنون تکثیر در این مرکز شروع شده است و بیش از یک هزار صیاد در قالب ۱۰ تعاونی صید و صیادی در حوزه ماهیگیری فعالیت دارند.

مدیر شیلات و آبزیان آذربایجان غربی ادامه داد: کارشناسان شیلاتی و متخصصان تکثیر در مرکز تکثیر و بازسازی ذخایر ژنتیکی شهید کاظمی پلدشت فعال بوده و ماهیان گرمابی از جمله کپور، آموزف فیتو فاک، بیگ هد در این مرکز تکثیر می شوند.

لطفی بیان کرد: بخشی از تولیدات مرکز نیز در راستای تحقق اهداف توسعه آبزی پروری و اشتغالزایی شیلات ایران به استان‌های همجوار ارسال می شود.

سالانه ۱۰ میلیون قطعه ماهی گرم‌آبی در آذربایجان‌غربی تکثیر می‌شود

به گزارش ایرنا آذربایجان غربی با تولید سالانه بیش از ۱۷ هزار تن انواع آبزی و اشتغالزایی برای یک هزار خانوار صیاد در بین استان‌های غیر ساحلی مقام اول را به خود اختصاص داده است.

در آذربایجان‌غربی انوع آبزیان از جمله شاه‌میگو و آرتمیا، ماهیان گرمابی شامل انواع ماهی کپور، فیتوفاک، بیگ‌هد و آمور و در ماهیان سردآبی شامل قزل‌آلا و نیز زینتی پرورش داده می‌شود.

در زمینه تکثیر و پرورش ماهیان سردابی و گرمابی هم یک قطب مهم در کشور است و در حال حاضر ۴۲۰ مرکز و مزرعه آبزی پروری در استان فعال است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha