۲۳ خرداد ۱۴۰۳، ۸:۱۷
کد خبر: 85501905
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

شهیدنامه ایرنا استان سمنان؛ جاویدنام خسرو عربیان

سمنان - ایرنا - شهید خسرو عربیان پنجمین فرزند غلام و مرحمت، شهید دفاع مقدس از روستای جزن دامغان دارالمرحمه سمنان است. در رشته تربیت معلم تحصیل می‌کرد و با خود قرار کرده بود به جای هر نمازش که قضا شود، یک روز روزه بگیرد.

به گزارش خبرنگار ایرنا، خسرو عربیان ششم خرداد ۱۳۴۱ در روستای جزن دامغان به دنیا آمد، دوره ابتدایی را در مدرسه رودکی روستای جزن و دوره راهنمایی و متوسطه را در شهر دامغان به پایان رساند. به دلیل علاقه به رشته‌ فنی وارد هنرستان شهید چمران شد و در رشته «برق» دیپلم گرفت. سپس در مرکز تربیت معلم مشهد به عنوان دانشجو معلم ادامه تحصیل داد.

خداشناس و متدین و پای بند به احکام اسلامی بود. طوری که نقل شده با خودش عهد بسته بود هرگاه نمازش قضا شود، یک روز به جای نماز قضایش روزه بگیرد.

شهید بزرگوار عربیان دانشجوی رشته تربیت معلم بود که به عنوان داوطلب از طرف سپاه دامغان، تیپ ۱۷ به جبهه اعزام شد.

به پاس قدردانی از مقام والای شهیدان انقلاب اسلامی به استناد مصوبه دویست و هفتادوششمین نشست شورای عالی انقلاب فرهنگی در هجدهم فروردین ۱۳۷۱ ، دانشنامه لیسانس افتخاری به وی اعطا شد. این دانشنامه تحت شماره صدوشصت و نه در سی‌ام شهریور ۱۳۷۳ به خانواده این شهید اهدا شد.

شهید جلیل القدر عربیان در ۲ مرحله حدود ۱۰۰ روز در جبهه حضور داشت و سرانجام یازدهم آبان‌ ۱۳۶۱ در عملیات محرم در منطقه عین‌خوش بر اثر اصابت ترکش در سن ۲۰ به شهادت رسید.

شفاعت کسی را می‌کنم که راهم را ادامه دهد

به خاطر شرایط سخت منطقه عملیاتی چهل و پنج روز پس از شهادت این شهید، پیکر مطهرش به دامغان منتقل و در زادگاهش روستای جزن به خاک سپرده شد.

خواهر شهید عربیان نقل می‌کند: «هنوز صدای خواندن دعای توسل و کمیل برادرم در گوشم طنین‌انداز است. من به یقین رسیده بودم که خسرو شهید می‌شود. از او پرسیدم: «در آن دنیا شفاعت چه کسی را می‌کنی؟» در پاسخ می‌گفت: «شفاعت کسی را خواهم کرد که راه من را ادامه دهد.»

خسرو همیشه روی حجاب و نماز سر وقت تأکید داشت، یک بار برادر شهیدم را در خواب دیدم. چون مادرم بعد از شهادت او خیلی بی‌تابی می‌کرد، به من گفت: «منیره! به مادر بگو انا لله و انا الیه راجعون!» همین را گفت و رفت.

شهیدنامه ایرنا استان سمنان؛ جاویدنام خسرو عربیان

نقش رزمندگان استان سمنان در دوران دفاع مقدس

به گزارش خبرنگار ایرنا، دوران هشت ساله دفاع مقدس برگ افتخاری در دفتر غیرت و مردانگی ایرانیان رقم زد، مردم استان سمنان با اعزام تعداد قابل توجه رزمندگان به این نبرد، جزو سه استان برتر در تقدیم بیشترین تعداد شهید در کشور است؛ مدالی که از هر رنگی بالاتر و آرمانی جاودان را یادآور است.

رزمندگان سلحشور و دلیر ایران اسلامی طی هشت سال دفاع مقدس بیش از ۱۰۰ عملیات محدود نیمه‌گسترده و گسترده انجام دادند و با مدیریت تحسین‌برانگیز نظامی و پرورش قوای رزمی توانستند با قاطعیت از تمامیت ارضی جمهوری اسلامی ایران دفاع کنند.

نیروهای اعزامی از استان سمنان نیز در ۵۵ عملیات شامل ۲۴ عملیات توسط سپاه و بسیج، ۱۱۰ عملیات توسط لشکر ۵۸ تکاور ذوالفقار ارتش و ۲۰ عملیات توسط جهادسازندگی، شرکت و نقش فعال و اثرگذاری را ایفا کردند.

جمعیت استان سمنان در سال ۱۳۵۵ حدود ۲۸۹ هزار و ۴۶۰ نفر و کمتر از یک درصد از جمعیت کشور بود که با توجه به جمعیت آن زمان استان، تقدیم سه هزار شهید بیانگر این مدعاست که مردم این خطه تمام‌قد برای دفاع از انقلاب در صحنه حضور داشتند.

جنگ تحمیلی در دهه ۱۳۶۰ تا ۱۳۷۰ اتفاق افتاد و اگر ملاک محاسبه جمعیت کل کشور و استان سمنان را در سال ۱۳۶۵ قرار دهیم، می‌توان گفت جمعیت کل کشور در سال ۶۵ حدود ۴۹ میلیون و ۴۴۵ هزار نفر و جمعیت استان سمنان نیز در آن سال ۴۱۷ هزار ۳۵ نفر بود.

مقایسه آماری فوق چنین نشان می دهد که در کل کشور بر اساس جمعیت سال مورد اشاره، معادل ۴۴ صدم درصد یعنی یک نفر در ۲۲۶ نفر به فیض شهادت نائل آمدند، این رقم در استان سمنان ۶۹ صدم درصد یعنی یک نفر در هر ۱۴۵ نفر جمعیت استان بود.

سمنان به تناسب جمعیت کشور و شهدا، یک و هفت دهم برابر میانگین کشوری شهید تقدیم میهن کرده است و بیش از ۹۷ درصد از شهدا مربوط به دفاع مقدس هستند و همه این سروقامتان و مدافعان وطن در خطوط مقدم و مناطق جنگی به شهادت رسیدند.

مقایسه آماری شهیدان بسیجی استان سمنان با کشور نشان می‌دهد که از مجموع یک میلیون و ۹۳۰ هزار بسیجی رزمنده در کشور، ۹۵۰ هزار نفر به شهادت رسیدند و معادل چهار و ۹ دهم درصد کل رزمندگان و سهم استان سمنان از شهدای بسیجی یکهزار و ۵۷۴ نفر است که معادل پنج و چهار دهم درصد رزمندگان استان محسوب می‌شود.

هم‎گام با بسیجیان، حضور پاسداران به عنوان فرماندهان و همرزمان آنان در جبهه‌های جنگ بسیار چشمگیر بود. به طوری که طبق آمارهای موجود تعداد ۳۱۶ نفر از پاسداران استان سمنان یعنی به ازای هر پنج نفر یک نفر به درجه رفیع شهادت نائل آمدند و طبق آمار رسمی اعلام شده، تعداد سه هزار و ۱۰۰ نفر از اعضای داوطلب تحت امر جهاد در طول دفاع مقدس به شهادت رسیدند که با توجه به تناسب آمار کشور، معادل یک و نیم درصد آمار کل شهدای کشور می‌شود.

شهیدنامه ایرنا استان سمنان؛ جاویدنام خسرو عربیان

نگاهی به آمار رزمندگان و شهدای استان سمنان

شمار شهدای جهاد در استان سمنان به حدود ۱۱۳ نفر می‌رسد که معادل چهار درصد از آمار کل شهدای استان را تشکیل می‌دهد و بر پایه گزارش‌ها، آمار شهدای جهاد استان با ۱۱۳ نفر معادل سه و ۶ دهم درصد از کل شهدای جهاد کشور را شامل می‌شود که بیش از سه برابر میانگین کشوری را به خود اختصاص داده است.

از سه هزار شهید استان سمنان، ۲۲۰ نفر ورزشکار و ۹۶ شهید در عرصه بهداشت و درمان به فیض شهادت رسیدند و ۷۰۰ نفر از رزمندگان جبهه‌های جنگ حق علیه باطل که از این حوزه عازم نبرد شده بودند نیز به جایگاه والای جانبازی نائل آمدند.

از مجموع ۹۶ شهید بهداشت و درمان دفاع مقدس استان سمنان، یک شهید پزشک بود، ۶ شهید نیز بهداشت و پزشکیار، ۵۶ شهید امدادگر، ۹ شهید حامل مجروحان، ۹ شهید راننده آمبولانس و ۱۸ شهید نیز بهداشتیار و عضو کادر بهداشت و درمان رزمندگان دفاع مقدس بودند که به شهادت رسیدند.

شمار کل جانبازان استان سمنان هفت هزار و ۲۰۰ نفر است که از این تعداد یکهزار و ۸۰۷ نفر از جانبازان استان را جانبازان شیمیایی تشکیل می‌دهند. ۲۰۷ نفر دارای بیش از ۲۵ درصد جانبازی هستند.

طبق گزارش‌ها، در کشور به ازای هر ۱۲۴ نفر یک نفر جانباز و در استان سمنان به ازای هر ۵۸ نفر یک نفر در دوران دفاع مقدس جانباز شدند و استان سمنان بیش از ۲ و یک دهم برابر میانگین کشوری جانباز دارد و همچنین یکهزار و ۷۴۷ نفر از این جانبازان بیش از ۲۵ درصد جانبازی دارند.

شهیدنامه ایرنا استان سمنان؛ جاویدنام خسرو عربیان

برنامه‌ریزی برای دومین کنگره شهدای استان سمنان در بهار ۱۴۰۴

سمنان به عنوان یکی از استان‌های سرآمد دوران دفاع مقدس و جزو سه استان دارای بیشترین تعداد شهدا به نسبت جمعیت برای پاسداری از کیان نظام جمهوری اسلامی، به منظور تحقق منویات رهبر معظم انقلاب در زمینه جهاد تبیین و مقابله با جنگ ترکیبی و تهاجم فرهنگی دشمنان وارد میدان شده است و برگزاری هشت اجلاسیه در هشت شهرستان استان سمنان برنامه‌ریزی شد تا در نهایت هشت اجلاسیه به دومین کنگره سه هزار شهید در بهار سال ۱۴۰۴ مزین شود.

برگزاری اجلاسیه شهدا در هر شهرستان استان سمنان در واقع اقدامی برای معرفی شهدای هر شهرستان به نسل امروز آن شهرستان است که در نهایت تمامی مردم استان سمنان و دیگر استان‌ها در نقاط مختلف کشور در «کنگره سه‌هزار شهید استان سمنان» با تمامی شهدا و خط مشی و سیره این بزرگواران همیشه‌جاودان بیش از پیش آشنا شوند تا راه بر توطئه دشمنان سد شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha