توجه دولت شهید جمهور به مددجویان/معافیت قبوض آب، برق و گاز به شرط رعایت الگوی مصرف

تهران- ایرنا- همت دولت سیزدهم و تلاش‌های رئیس جمهور باعث شد تا قبوض آب و برق و گاز مددجویان کمیته امداد امام خمینی (ره) تا سقف الگوی مصرف رایگان شود و با این برنامه، سال گذشته ۱.۵ میلیون خانوار مددجو از پرداخت این هزینه‌ها معاف شدند.

گروه جامعه - ایرنا آیت الله سید ابراهیم رئیسی از ابتدای فعالیت دولت سیزدهم توجه خاصی به نیازمندان و مددجویان تحت پوشش نهادهای حمایتی مانند بهزیستی و کمیته امداد امام خمینی (ره) داشت و همواره در سفرهای استانی با این افراد از نزدیک دیدار و گفت و گو و ازآنها دلجویی می‌کرد و بر رسیدگی به رفع نیازهای آنها تاکید داشت.

تلاش برای خودکفایی و توانمندشدن مددجویان کمیته امداد از جمله موضوعاتی بود که با شکل گیری این دولت در دستور کار قرار گرفت و در این راستا تسهیلات اشتغالزایی برای این افراد به ویژه زنان سرپرست خانوار در نظر گرفته شد و اقدامات موثری هم صورت گرفت.

به دنبال توجهات و اقدامات دولت شهید جمهور و همچنین با تصویب نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی نوبت ۱۶ مهر سال گذشته و الحاق بند (۳) ماده ۳۹ لایحه برنامه هفتم توسعه قبوض آب، برق و گاز مددجویان کمیته امداد امام خمینی (ره) تا سقف الگوی مصرف رایگان شدو این طرح ادامه دارد.

توجه دولت شهید جمهور به مددجویان/معافیت قبوض آب، برق و گاز به شرط رعایت الگوی مصرف

براساس بند الحاقی (۳) ماده ۳۹ لایحه مذکور، وزارتخانه‌های نفت و نیرو مکلف شدند تعرفه آب، برق و گاز مشترکان خانوارهای تحت حمایت کمیته امداد و سازمان بهزیستی را به گونه‌ای اصلاح کنند که با رعایت مناطق جغرافیایی تا سقف الگوی مصرف برابر با صفر منظور شود.

همچنین در بند الحاقی (۴) ماده ۳۹ آمده است: افراد تحت پوشش کمیته امداد، سازمان بهزیستی و خیران مسکن‌ساز برای مددجویان سازمان‌های حمایتی، از پرداخت هزینه صدور پروانه ساختمانی، عوارض شهرداری و دهیاری و هزینه انشعاب آب، فاضلاب، برق و گاز برای یک بار معاف شدند.

بر اساس این مصوبه، قبض آب خانوارهای تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) و سازمان بهزیستی کشور، با تخفیف ۱۰۰ درصد محاسبه می‌شود و مددجویان باید از طریق سامانه هوشمند امداد با استفاده یا مراجعه به دفتر پیشخوان دولت نسبت به ثبت شماره ۱۳ رقمی شناسه قبض خود اقدام کنند.

کمیته امداد بیش از ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار خانوار را تحت پوشش دارد که از این تعداد یک و نیم میلیون آنها شرایط برخوداری از امتیاز اشتراک رایگان دارند.

توجه دولت شهید جمهور به مددجویان/معافیت قبوض آب، برق و گاز به شرط رعایت الگوی مصرف

سال گذشته ۱.۵ میلیون خانوار مددجو از پرداخت هزینه قبوض آب و برق و گاز معاف شدند

سال گذشته ۱.۵ میلیون مددجو از پرداخت هزینه قبوض آب و برق و گاز معاف شدند و ۴۰۰ هزار خانوار از معافیت پرداخت قبض آب برخوردار شدند و همچنین حدود ۴۳۵ هزار خانوار نیز از معافیت قبوض برق بهره‌مند شدند و همچنین ۶۳۰ هزار خانوار تحت حمایت نیز مشمول معافیت پرداخت هزینه گاز شدند، البته به شرط رعایت سقف الگوی مصرف هر خانوار تحت پوشش کمیته امداد می تواند از یک، دو ویا هرسه قبوض آب، برق یا گاز معاف شود.

در مجموع سال گذشته حدود ۱.۵ میلیون خانوار مددجو از پرداخت هزینه قبوض آب و برق و گاز معاف شدند و ارزش ریالی معافیت‌های مددجویان از مددجو از پرداخت هزینه قبوض آب و برق و گاز بیش از هزار میلیارد تومان برآورده شده است.

معافیت بیش از ۳۵ هزار خانوار مددجوی تهرانی از پرداخت قبوض آب، برق و گاز

همچنین بیش از ۳۵ هزار خانواده تحت حمایت کمیته امداد استان تهران از پرداخت هزینه قبوض آب، برق و گاز در سال ۱۴۰۲ بهره مند شدند.

در راستای اجرای بند (ل) تبصره ۱۵ قانون بودجه ۱۴۰۲ در زمینه معافیت قانونی مددجویان کمیته امداد و بهزیستی تا سقف الگوی مصرف خانوارهای با تخفیف ۱۰۰ درصد، بیش از ۳۵ هزار خانواده از این خدمت بهره‌مند شدند.

در سال گذشته، ۲۴ هزار و ۱۴۰ خانوار تحت پوشش کمیته امداد استان تهران از معافیت پرداخت قبض آب برخوردار شدند همچنین حدود ۳۳ هزار و ۴۶۳ خانوار نیز از معافیت قبوض برق بهره‌مند شدند. ۳۰ هزار و ۷۲۹ خانوار تحت حمایت نیز مشمول معافیت پرداخت هزینه گاز قرار گرفتند و معافیت‌های خانواده های تحت حمایت، از پرداخت هزینه قبوض آب و برق و گاز بالغ بر یک میلیارد و ۴۰۶ میلیون تومان برآورده شده است.

بر اساس ماده یک آیین‌نامه اجرایی بند (ی) تبصره ۸ ماده واحده قانون بودجه سال ۱۴۰۰ که در بودجه سال ۱۴۰۱ نیز تکرار شد و این بند قانونی به منظور کاهش هزینه‌های اقتصادی خانواده‌های مددجو و بهبود معیشت آنان در دستور کار دولت شهید رئیسی قرار گرفت، بهای برق مشترکان در سقف مصرف ۵۰ درصد الگوی مصرف، بهای آب تا سقف ۳۰ درصد الگوی مصرف و گاز بنابر الگوی مصرف به طور کامل رایگان خواهد بود و برابر با صفر محاسبه شد.

این قانون در بودجه ۱۴۰۲ بازنگری شد و طبق آن تمامی مددجویان واجد شرایط چنانچه الگوی مصرف اعلامی را رعایت کنند مشمول این طرح خواهند شد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha