۱۷ خرداد ۱۴۰۳، ۱۵:۵۱
کد خبر: 85500401
T T
۷ نفر

برچسب‌ها

توضیحات دانشگاه علوم پزشکی شیراز در باره بیماری تب دانگی

شیراز-ایرنا-معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شیراز با اشاره به مشاهده بیماری تب دانگی در برخی مناطق جنوب فارس؛ راهکار پیشگیری از این بیماری را رعایت بهداشت محیط عنوان کرد.

عباس رضاییان زاده پنجشنبه در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا گفت: تب دانگی یک بیماری ویروسی است که وارد بدن انسان می شود و ظرف یک هفته علایم آن بروز می‌کند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شیراز افزود: تب شدید، سردرد، درگیری مفاصل، بروز علایم پوستی همراه با خونریزی و لکه‌های زیر پوست، خونریزی خفیف بینی و لثه و افت فشار از جمله علایم این بیماری است‌.

وی ادامه داد: این بیماری اگر به موقع تشخیص داده و بیمار تحت درمان قرار گیرد ظرف ۲ هفته بهبودی حاصل خواهد شد .

وضعیت تب دانگی در فارس نگران کننده است/۲فوتی ثبت شد

رضاییان زاده با تاکید بر اینکه درمان این بیماری همانند سایر بیماری‌های ویروسی حمایتی است، گفت: راه انتقال این بیماری همانند سایر بیماری های ویروسی از طریق تنفس نیست و صرفا باید پشه آئدس فرد بیمار را نیش زده و این بیماری را با نیش زدن به افراد دیگر منتقل کند.

وی پشه آئدس را انتقال دهنده بیماری های دیگری ازجمله تب زرد و زیکا عنوان کرد و افزود: این پشه از سال ۱۳۹۹ در هرمزگان دیده شده اما تاکنون در استان فارس مشاهده نشده است.

وضعیت تب دانگی در فارس نگران کننده است/۲فوتی ثبت شد

پشه آئدس تاکنون در فارس مشاهده نشده است

وی از تله‌گذاری برای صید پشه آئدس در شهرهای استان فارس و خصوصا مناطق هم مرز با استان هرمزگان خبرداد و اعلام کرد: تاکنون این نوع پشه در فارس صید نشده است.

آمار مبتلایان فارس اعلام نشد

وی در ادامه گفت: تاکنون انتقال محلی این بیماری در فارس ثبت نشده و همه بیماران مبتلا به تب دانگی در استان فارس از کشور امارات و یک نفر نیز از عمان به این استان سفر کرده و جملگی در این کشورها به بیماری مبتلا و به دلیل ایرانی بودن و کمتر بودن هزینه‌های درمان در فارس به این استان برای درمان امده اند.

رضاییان زاده اضافه کرد: پشه آئدس در فاضلاب های رها شده، محل دپو زباله، مناطق مرطوب، محل هایی که لاستیک های فرسوده رها شده تخمک گذاری و تکثیر می شود.

وی در خاتمه مهمترین راهکار پیشگیری از ابتلا به این بیماری را رعایت بهداشت محیط عنوان کرد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha