۱۱ خرداد ۱۴۰۳، ۷:۲۲
کد خبرنگار: 2451
کد خبر: 85494977
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

رئیس جمهور فنلاند از حمله اوکراین به خاک روسیه با سلاح های آمریکا حمایت کرد

تهران -ایرنا- الکساندر استاب، رئیس‌جمهور فنلاند از حمله اوکراین به خاک فدراسیون روسیه با سلاح‌های دریافتی از کشورهای غربی حمایت کرد و آن را قابل قبول دانست.

به گزارش ایرنا از تاس، استاب در مصاحبه با خبرگزاری کیودو ژاپن بیان کرد، تا زمانی که [حملات] در چارچوب قوانین بین المللی انجام شود، هیچ مشکلی وجود ندارد».

وی همچنین تاکید کرد که تسلیحات غربی برای محافظت در اختیار اوکراین قرار می‌گیرد و او «نمی‌تواند از ایده محدود کردن استفاده» از این سلاح‌ها حمایت کند.

رئیس جمهور فنلاند همچنین از اقدامات فدراسیون روسیه در اوکراین انتقاد و خاطرنشان کرد که کشورهای غربی مسوولیت حمایت از اوکراین را برعهده دارند.

در میان متحدان غربی کی‌یف، که از آغاز عملیات نظامی ویژه روسیه، بارها تدارکات تسلیحات به اوکراین را افزایش داده‌اند، در مورد محدودیت‌های استفاده از آنها وحدت کاملی وجود ندارد.

واشنگتن می گوید استفاده از سلاح های ارائه شده توسط ایالات متحده را برای حملات به خاک روسیه «تشویق یا تسهیل نمی کند».

از سوی دیگر برخی منابع از جمله پولیتیکو اعلام کردند که گزارش‌ها از سوی مقام‌های نزدیک به کاخ سفیدنشان می دهد، دولت آمریکا مجوز محرمانه‌ای برای ارتش اوکراین صادر کرده است که طبق آن کی‌یف می‌تواند با استفاده از سلاح‌های آمریکایی به داخل خاک روسیه حمله کند.

به گزارش ایرنا، جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا به اوکراین مجوز محرمانه‌ای برای استفاده از سلاح‌های آمریکایی در حمله به خاک روسیه داده است ولی این حمله را مشروط به نزدیک شهر خارکیف کرده است.

اولاف شولتز، صدراعظم آلمان بارها گفته است که تامین موشک‌های کروز دوربرد تاروس را رد کرده است زیرا برلین نمی‌تواند بدون اعزام نیروهای آلمانی به اوکراین کنترل بر مدیریت اهداف را حفظ کند.

با این حال، دیوید کامرون، وزیر امور خارجه بریتانیا پیشتر در مصاحبه با رویترز گفت که اوکراین حق دارد با تسلیحات انگلیسی به اهدافی در روسیه حمله کند.

ماریا زاخارووا نماینده رسمی وزارت امور خارجه روسیه تاکید کرد، این سخنان کامرون اعتراف آشکاری است به اینکه غرب از طریق اوکراین علیه فدراسیون روسیه می جنگد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha