۱۰ خرداد ۱۴۰۳، ۱۶:۵۱
کد خبرنگار: 1228
کد خبر: 85494695
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

پاکستان دومین ماهواره مخابراتی خود را با کمک چین به فضا فرستاد

اسلام‌آباد - ایرنا - پاکستان در کمتر از یک ماه با کمک چین برای دومین بار ماهواره فوق پیشرفته مخابراتی خود را امروز (پنجشنبه) به فضا فرستاد.

به گزارش روز پنجشنبه ایرنا از تلویزیون ملی پاکستان، ماهواره پاک ست ام‌.ام.۱ با وزن ۵ تُن توسط پرتاب‌گر چینی لحظاتی پیش از یک سایت فضایی در استان شی چانگ به فضا پرتاب شد.

به گفته سخنگوی کمیسیون تحقیقات فضایی پاکستان (SUPARCO) این ماهواره را که تمامی اجزای آن با مشارکت چین و مهندسان و دانشمندان پاکستان ساخته شده، از یک پایگاه فضایی در چین به فضا پرتاب شد.

ماهواره مخابراتی پاکستان طی ۳ روز آینده در مدار قرار خواهد گرفت و نقش مهمی برای توسعه فعالیت‌های تجارت الکترونیک، دولت الکترونیک، فعالیت‌های بازرگانی و افزایش سرعت اینترنت خواهد داشت.

پاکستان طی سال‌های ۲۰۱۱ و ۲۰۱۸ نیز دو ماهواره مخابراتی خود را با موفقیت به فضا پرتاب کرد. اواسط اردیبهشت امسال پاکستان با کمک چین برای اولین بار در تاریخ خود یک کاوشگر را به ماه فرستاد.

محمد شهباز شریف نخست وزیر پاکستان امروز طی پیامی پرتاب موفقیت آمیز ماهواره مخابراتی این کشور را تبریک گفت و افزود: این دستاورد چشمگیر نشان دهنده پیشرفت قابل توجهی در قابلیت های فضایی و ارتباطاتی پاکستان است.

وی با تاکید بر اهمیت مشارکت راهبردی پاکستان با چین به ویژه در حوزه فضایی، گفت: ماهواره فوق با فناوری ارتباطی پیشرفته خود، نوید انقلابی در چشم انداز دیجیتالی پاکستان و ارائه سریع ترین امکانات اینترنت در سراسر کشور را می دهد.

پاکستان در دهه ۹۰ میلادی با فرستادن ماهواره بدر ۱ به فضا توانست نخستین کشور اسلامی باشد که از تکنولوژی ماهواره استفاده می‌کند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha