۹ خرداد ۱۴۰۳، ۲۲:۰۵
کد خبرنگار: 815
کد خبر: 85494058
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

انگلیس: از صحنه های ناراحت کننده رفح، وحشت زده ایم

نیویورک -  ایرنا- معاون سفیر انگلیس در سازمان ملل در پی حمله اسرائیل به اردوگاه آوارگان فلسطینی در رفح گفت: بریتانیا از صحنه های بسیار ناراحت کننده ای رفح وحشت زده است.

به گزارش خبرنگار ایرنا، «جیمز کاریوکی» روز چهارشنبه به وقت محلی در نشست شورای امنیت سازمان ملل درباره وضعیت خاورمیانه و فلسطین افزود: بریتانیا از صحنه های بسیار ناراحت کننده ناشی از حملات هوایی اسرائیل وحشت زده شده است. همانطور که وزیر امور خارجه (انگلیس) گفته است، ما از اسرائیل می خواهیم که تحقیقات سریع، جامع و شفاف را آغاز کند.

او تصریح کرد: موضع بریتانیا بسیار روشن است. ما از عملیات نظامی بزرگ در رفح بدون برنامه قابل قبول برای حفاظت از صدها هزار غیرنظامی حمایت نمی کنیم. ما چنین طرحی را ندیده ایم. صدها هزار نفر به مکان هایی بدون سرپناه، غذا، آب و دسترسی مناسب به درمان پزشکی آواره شده اند.

معاون سفیر انگلیس ادامه داد: ما اقدامات حماس برای سپر انسانی قرار دادن غیرنظامیان را به شدت محکوم می کنیم. ما از اسرائیل می‌خواهیم که عملیات‌های خود را به اهداف نظامی محدود کند و آسیب به غیرنظامیان و زیرساخت های غیرنظامی مطابق با قوانین بشردوستانه بین‌المللی به حداقل برساند. مردم غزه به دریافت کمک های بیشتر نیاز مبرم دارند.

این دیپلمات انگلیسی تصریح کرد: ما از اسرائیل می‌خواهیم که فوری به این تعهدات عمل کند، اجازه دهد کمک‌ها از طریق تمام گذرگاه‌ها، از جمله رفح، ارائه شود.

ارتش اسرائیل ۲۶ می ( ۶ خرداد ماه جاری) با حمله به اردوگاه آوارگان در شهر رفح در جنوب نوار غزه دست کم ۴۱ فلسطینی از جمله زنان و کودکان را شهید و ده‌ها نفر دیگر را زخمی کرد.

آمریکا به صورت مکرر اعلام کرده که از عملیات نظامی اسرائیل در رفح که واقع در جنوب غزه است حمایت نمی‌کند اما با وجود کشته شدن غیرنظامیان در نتیجه این عملیات نظامی آمریکا هنوز عواقب تنبیهی برای رژیم اسرائیل در نظر نگرفته است.

دیوان بین المللی دادگستری روز جمعه با ۱۳ رای موافق و ۲ رای مخالف حکم توقف فوری عملیات نظامی رژیم اسرائیل در رفح را صادر کرد و بازگشایی گذرگاه رفح را برای ورود کمک‌های بشردوستانه به نوار غزه خواستار شد.

به گزارش ایرنا، گروه‌های مقاومت فلسطین ۱۵ مهرماه ۱۴۰۲برابر با هفتم اکتبر ۲۰۲۳، عملیات غافلگیرکننده‌ای با نام «طوفان الاقصی» را از غزه (جنوب فلسطین) علیه مواضع رژیم اسرائیل آغاز کردند که پس از ۴۵ روز نبرد و درگیری، سوم آذرماه ۱۴۰۲ برابر با ۲۴ نوامبر ۲۰۲۳، میان اسرائیل و حماس آتش بس موقت چهار روزه یا همان وقفه برای تبادل اسرا میان حماس و اسرائیل برقرار شد. این وقفه یا آتش بس موقت هفت روز طول کشید و سرانجام ۱۰ آذر برابر با اول دسامبر ۲۰۲۳ به پایان رسید و رژیم اسرائیل حملات علیه غزه را از سرگرفت.

کابینه جنگ رژیم اسرائیل ۱۷ اردیبهشت ماه ۱۴۰۳ برابر با ۶ می ۲۰۲۴ نیز به رغم مخالفت‌های بین‌المللی، حمله زمینی به شهر رفح واقع در جنوب نوار غزه را تائید کرد و ارتش این رژیم، از ۱۸ اردیبهشت بخش فلسطینی گذرگاه رفح در شرق این شهر را اشغال کرده‌ است و بدین ترتیب، رفح شاهد حملات هوایی و گلوله باران شدید رژیم اسرائیل در تمامی مناطق خود از جمله مناطق مسکونی بوده و این رژیم با حمله به سمت گذرگاه رفح، تنها دروازه فلسطینیان غزه را به روی جهان بسته است.

اسرائیل همچنین به بهانه نابودی حماس به اردوگاه آوارگان فلسطینی در شهر مرزی رفح، جایی که بیش از یک میلیون فلسطینی پناه گرفته‌اند، حمله کرده است که این موضوع باعث نگرانی های بین المللی شده چرا که وضعیت نوار غزه را وخیم‌تر می‌کند.

اسرائیل طی این مدت دستاوردی غیر از قتل‌عام، ویرانی، جنایت‌های جنگی، نقض قوانین بین‌المللی، بمباران نهادهای امدادرسان و تحمیل قحطی و گرسنگی در این منطقه نداشته است.

وزارت بهداشت غزه در دویست و سی‌ و پنجمین روز جنگ، اعلام کرد که از آغاز عملیات طوفان الاقصی هفتم اکتبر (۱۵ مهرماه) تا به امروز به ۳۶ هزار و ۹۶ نفر افزایش یافته و آمار مجروحان این جنایات نیز به ۸۱ هزار و ۱۳۶ نفر رسیده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha