۹ خرداد ۱۴۰۳، ۱۲:۲۶
کد خبرنگار: 754
کد خبر: 85493384
T T
۱ نفر

برچسب‌ها

سرلشکر باقری: توسعه روابط ایران با عراق تصمیمی راهبردی، کلان و ملی است

تهران-ایرنا- رئیس ستاد کل نیروهای مسلح گفت: توسعه روابط ایران با عراق یک تصمیم راهبردی، کلان و ملی در کشور بوده و تاکید و تأیید رهبر معظم انقلاب اسلامی و ارکان نظام را دارد.

به گزارش حوزه دفاعی ایرنا از ستاد کل نیروهای مسلح، «عبدالامیر الشمری» وزیر کشور عراق با حضور در دانشگاه دفاع ملی با سردار سرلشکر پاسدار «محمد باقری» رئیس ستاد کل نیروهای مسلح دیدار کرد.

در این دیدار، «عبدالامیر الشمری» وزیر کشور عراق ضمن تسلیت شهادت آیت‌الله «سید ابراهیم رئیسی» رئیس جمهوری اسلامی ایران و همراهان ایشان اظهار داشت: در این سفر به دلیل اهمیت زیارت اربعین با وزیر کشور و فرمانده کل انتظامی جمهوری اسلامی مباحث خود را آغاز کرده‌ایم و با توجه به فصل گرما و شرایطی که وجود دارد، نیازمند هماهنگی بیشتر و تأمین تدارکات لازم هستیم.

وزیر کشور عراق اظهار کرد: مسائل دیگری که در این سفر دنبال می‌کنیم، مذاکره با فرماندهی انتظامی درخصوص موضوعات مرتبط و همچنین گفت‌وگو با فرمانده دانشگاه عالی دفاع ملی درخصوص تحصیل دانشجویان ما در این دانشگاه است.

الشمری با بیان اینکه یکی از محورهای گفت‌وگوها پیرامون انتقال تجارب آموزشی و پژوهشی بین دو طرف است، گفت: با توجه به سطح آموزشی ایران رویکرد ما اعزام افسران پلیس وزارت کشور عراق برای تحصیل در دانشکده‌های مختلف نظامی و دافوس است که امیدوارم این سطح از تعامل باعث تقویت پیوندها و اشتراک تجربیات شود.

سرلشکر «باقری» رئیس ستاد کل نیروهای مسلح هم در این دیدار ضمن تشکر از ابراز همدردی و محبت دولت و مردم عراق در پی شهادت آیت‌الله رئیسی و همراهان ایشان اظهار کرد: حقیقتاً کشور عراق در این حادثه برادری خود را نشان داد و موجب التیام و تسکین مقامات، مسئولان و مردم ایران شد.

وی با بیان اینکه جناب آقای رئیسی و آقای امیرعبداللهیان شخصیت‌های بزرگی بودند، گفت: آقای رئیسی عنایت خاصی به توسعه روابط با کشور عراق داشتند؛ ایشان در دوره مسئولیتشان در قوه قضائیه به عراق سفر کرده بودند و قرار بود که به زوردی سفر دیگری به کشور عراق داشته باشند و در حال برنامه‌ریزی بودند که این حادثه پیش آمد.

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح گفت: موضوع مهم‌تر این است که توسعه روابط با کشور عراق یک تصمیم راهبردی، کلان و ملی در کشورمان بوده که مورد تأکید و تأیید رهبر معظم انقلاب اسلامی و ارکان نظام است؛ از این‌ رو این حادثه تلخ تأثیری در سطح روابط دو کشور نداشته و روابط ما همچنان رو به گسترش خواهد بود.

سرلشکر باقری با بیان اینکه وزارت کشور در عراق از اهمیت بالایی برخوردار بوده و وظایف سنگینی بر عهده دارد، خاطرنشان کرد: خوشبختانه با تلاش‌های صورت گرفته در وزارت کشور عراق، امنیت روز به روز در حال گسترش است و ما در حوزه آموزش و انتقال تجربیات، آماده همکاری با کشور عراق هستیم. 

وی با بیان اینکه سفر امسال اربعین حسینی در فصل گرماست که این موضوع، کار را برای زائرین، مردم عراق و دولت دو کشور سخت‌تر می‌کند، افزود: من صمیمانه از تلاش‌های مردم، دولت و مرجعیت عراق در پذیرایی و مهمان‌نوازی از مردم ایران و زائران قدردانی و تشکر می‌کنم. 

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح با بیان اینکه در سال‌های اخیر با اقدامات صورت‌گرفته، امنیت زائران اربعین حسینی برقرار بوده است، تاکید کرد: مسئله امنیت زائران اربعین امسال هم بسیار مهم هست و اقدامات باید تداوم داشته باشد.

سرلشکر باقری بر همکاری مرزبانی دو کشور تأکید کرد و با اشاره به فعالیت گروه‌های تروریستی و تجزیه‌طلب و غیرقانونی در کردستان عراق گفت: توافقنامه‌ای بین دو کشور مبنی بر خلع سلاح و استقرار این گروه‌های تروریستی در اردوگاه‌های تحت کنترل به امضا رسیده که باید به صورت کامل پیگیری و اجرا شود.

سرلشکر باقری گفت: با همکاری مرزبانی دو کشور باید مسئله قاچاق مواد مخدر و سلاح کنترل شود تا مرزهای دو طرف امن و مستحکم باشند و روابط تجاری دو کشور توسعه بیشتری پیدا کند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha