۹ خرداد ۱۴۰۳، ۱۵:۴۵
کد خبر: 85493376
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

پنج هکتار از مزارع کشاورزی گیلانغرب در آتش سوخت

۹ خرداد ۱۴۰۳، ۱۵:۴۵
کد خبر: 85493376
پنج هکتار از مزارع کشاورزی گیلانغرب در آتش سوخت

قصرشیرین- ایرنا- مدیر جهاد کشاورزی گیلانغرب گفت: پنج هکتار از مزارع و زمین‌های کشاورزی مسیر جاده میاندار این شهرستان دچار آتش‌سوزی شد.

جبار ولی‌پور روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: بر اثر این آتش‌سوزی پنج هکتار شامل سه هکتار مزرعه گندم دیم و ۲ هکتار از پسماندهای کشاورزی (جار) در مسیر جاده میاندار این شهرستان دچار آتش سوزی شد.

وی اظهار کرد: دلیل وقوع این آتش سوزی در دست بررسی است و بلافاصله با شروع آتش سوزی با سرعت عمل کشاورزان، دستگاه های امدادی و ماشین آلات اطفای حریق که به محل اعزام شدند آتش پس از یک ساعت مهار شد.

مدیر جهاد کشاورزی گیلانغرب اضافه کرد: این اولین مورد آتش سوزی طی امسال در اراضی و زمین های کشاورزی این شهرستان است و در راستای اقدام های پیشگیرانه با برگزاری کلاس های ترویجی آموزش های لازم به کشاورزان ارائه شده تا از آتش زدن پسماندهای کشاورزی پس از عملیات برداشت به منظور انجام کشت دوم خودداری کنند چون علاوه بر سرایت آتش به منابع طبیعی و دیگر مزارع کشاورزی و خسارت وارده، منابع غنی خاک را نیز از بین می برد و باعث فقیر شدن خاک می شود.

ولی‌پور ادامه داد: طبق قانون آتش زدن پسماندهای کشاورزی ممنوع است و در صورت مشاهده طبق قانون با متخلفان برخورد می شود از این رو کشاورزان پس از پایان برداشت محصول با شخم زدن زمین ها آن را برای کشت دوم آماده کنند.

برداشت گندم از سطح ۳۰ هزار هکتار از مزارع آبی و دیم شهرستان گیلانغرب آغاز شده و پیش‌بینی می‌شود با عملکرد ۲ تن در هکتار در مجموع بیش از ۶۰ هزار تن محصول گندم از مزارع گیلانغرب برداشت شود که نسبت به سال گذشته حدود ۲۰ درصد افزایش خواهد داشت.

شهرستان گیلانغرب ۴۱ هزار هکتار اراضی کشاورزی و باغی دارد و سالانه ۱۰۰ هزار تن انواع محصولات کشاورزی و دامی در این شهرستان تولید و روانه بازار مصرف می شود.

گیلانغرب در غرب کرمانشاه بیش از ۷۲ هزار نفر جمعیت دارد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha