صادرات کالا از مرز پرویزخان قصرشیرین از سرگرفته شد

قصرشیرین- ایرنا- مدیر پایانه مرزی پرویزخان قصرشیرین گفت: صادرات کالا از مرز رسمی پرویزخان به اقلیم کردستان عراق پس از سه روز وقفه که به دلیل اعتصاب رانندگان عراقی متوقف شده بود، روز چهارشنبه از سرگرفته شد.

امین حیدریان روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: رانندگان کامیون‌های عراقی به خاطر اعتراض به رویه پرداخت مبلغ ۱۵ هزار دینار جهت صدور بارنامه در سه روز گذشته اعتصاب کرده بودند که این کار باعث توقف صادرات در این مرز شده بود.

گمرک ایران در اطلاعیه ای اعلام کرد که کامیون‌های حامل کالا به مقصد اقلیم کردستان عراق در رویه‌ جدید برای صادرات و ترانزیت ملزم به پرداخت ۱۵ هزار دینار به یک شرکت خاص بابت صدور بارنامه پرداخت شده‌اند و در صورت عدم پرداخت عوارض در نظر گرفته شده کشور مقابل از پذیرش کامیون‌ها خودداری می‌کند که در پی این تصمیم رانندگان ایرانی و عراقی به وضع مبلغ ۱۵ هزار دینار به عنوان هزینه صدور بارنامه معترض شده و طی سه روز گذشته هیچگونه کامیون عراقی جهت ترانشیپ وارد محوطه های گمرکی نشده و فرآیند صادرات و ترانزیت از مرز پرویزخان به اقلیم کردستان عراق فعلا متوقف شده بود.

مدیر پایانه مرزی پرویزخان در این ارتباط توضیح داد که بنا بر اعلام مسولان عراق با هماهنگی انجام شده مدیران مرز عراق و انجمن حمل و نقل رانندگان آن ها اعتصاب برای مدت ۷۲ ساعت آینده به دلیل عدم اجرای رویه پرداخت ۱۵ هزار دیناری بابت صدور بارنامه و مانیفست لغو شده و ظرف این مدت باید توافق لازم بین آن ها انجام می شود.

حیدریان ادامه داد: اکنون ۵۰۰ کامیون خشکبار در مرز پرویزخان در نوبت خروج از مرز است و مقرر شده امروز صادرات به اقلیم کردستان عراق از سر گرفته شود.

وی با بیان اینکه اکنون روزانه ۲ هزار کامیون صادراتی و ترانزیت سوخت وارد این مرز می‌شود، اضافه کرد: پرویزخان مهمترین مرز صادراتی و ترانزیت سوخت در کشور است و بیشترین حجم مبادلات تجاری با کشور عراق از این مرز انجام می‌شود.

استان کرمانشاه ۲ مرز رسمی و ۵ بازارچه مرزی دارد

استان کرمانشاه در مجموع ۳۷۱ کیلومتر مرز مشترک با کشور عراق دارد و در امتداد این مرز ۲ مرز رسمی و پنج بازارچه مرسی فعال است و سالانه بیش از سه میلیارد دلار کالا از این مرزها به خارج از کشور صادر می‌شود.

شهرستان مرزی قصرشیرین با بیش از ۲۷ هزار نفر جمعیت در غرب کرمانشاه، با عراق ۱۸۶ کیلومتر مرز دارد که در امتداد این مرز، ۲ معبر رسمی پرویزخان و خسروی قرار دارد که مبادلات اقتصادی، تجاری و صادرات کالا به اقلیم کردستان و حکومت مرکزی عراق از این ۲ مرز انجام می‌شود.

مرز رسمی پرویزخان قطب اقتصادی غرب کشور و از مرزهای فعال است و ۴۵ درصد صادرات کالاهای غیر نفتی از کشورمان به کشور عراق از طریق این مرز صورت می‌گیرد.

هم اکنون عمده کالاهای صادراتی از مرز رسمی پرویزخان قصرشیرین با مناطق کردنشین عراق به ویژه شهرهای کلار، سلیمانیه، موصل، خانقین و کرکوک در بخش مرکزی این کشور انجام می‌شود.

مرز خسروی در ۲۰ کیلومتری قصرشیرین دارای بزرگترین پایانه زمینی بین المللی خاورمیانه است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha