جولان ریزگردهای قره‌قوم در آسمان مازندران
ریزگردها در آسمان ساری

ساری- ایرنا- ریزگردهای صحرای قره‌قوم ترکمنستان که در روزهای پایانی تابستان پارسال آسمان مازندران را تسخیر کرده‌ بودند و برای ساکنان مناطق شرقی و مرکزی این استان دردسرساز شدند بار دیگر در روزهای اخیر به آسمان مازندران رسیدند و روزهایی خاکستری را در آسمان این استان رقم زدند.

به گزارش خبرنگار ایرنا، شهروندان ساکن شهرهای مرکزی و شرقی مازندران دیروز -هشتم خرداد- آسمانی غبارآلود را مشاهده کردند. گرد و غباری که شهریور پارسال آسمان حدود نیمی از مازندران را تسخیر کرده بود، بار دیگر به این استان رسیده است.

آلودگی هوا در نیمه دوم سال بر اثر مصرف سوخت‌های فسیلی به ویژه مازوت در واحدهای صنعتی و نیروگاه نکا چند سال است که مازندران را به جمع مناطق درگیر هوای ناپاک قرار داده است. اما از پارسال پای ریزگردها هم به آسمان مازندران باز شد تا این معضل در نیمه نخست سال هم برای مازندرانی‌ها قابل مشاهده باشد.

چهارم شهریور پارسال به دلیل کاهش شعاع دید بر اثر وجود گرد و غبار در آسمان مازندران پروازهای فرودگاه ساری برای چند ساعت لغو شد. تا جایی که در همان روز هواپیمای حامل وزیر کشور که عازم ساری بود موفق به فرود نشد و به تهران بازگشت.

غبارآلود بودن آسمان مازندران در آن روزها آن‌قدر طولانی و غیرعادی شده بود که بالاخره مسئولان حفاظت محیط زیست و هواشناسی مازندران تایید کردند به دلیل تغییرات اقلیمی پای ریزگردها به آسمان مازندران باز شده است.

جولان ریزگردهای قره‌قوم در آسمان مازندران
ریزگردها در آسمان ساری

خاکِ ترکمنستان در آسمان مازندران

حالا بیشتر از ۲۴ ساعت است که باز هم ساکنان نیمی از مازندران در آسمان این استان همان غبارهای غریبه و مهاجر را می‌بینند. به جریان افتادن بادهای شرقی در صحرای قره‌قوم ترکمنستان باز هم ریزگردها را به نوار شمالی ایران و آسمان مازندران رسانده است. این ادعا را مسئولان مرتبط در مازندران نیز تایید می‌کنند. مدیرکل محیط زیست مازندران از ورود ریزگردها یا گرد و غبار از صحرای قره قوم ترکمنستان به استان خبر داد.

عطاءالله کاویان مدیرکل محیط زیست مازندران گفت: صبح روز سه‌شنبه دستگاه‌های سنجش آلودگی هوا در ایستگاه‌های محیط زیست شهرهای نکا، آمل و چالوس داده‌های مربوط به ذرات معلق هوا را بیش از حد استاندارد نشان داده است.

وی افزود: این شاخص‌ها مربوط به ذرات معلق ریزگردها یا همان پدیده گرد وغبار است و از شاخص استاندارد در هر سه ایستگاه یاد شده بالاتر بود که نشان می‌دهدهوای مازندران میزبان پدیده گرد و غبار یا ریزگردها شده است.

کاویان با بیان اینکه در این باره با دانشگاه علوم پزشکی و هواشناسی مازندران مکاتبه شد، گفت: همکاران هواشناسی به صورت شفاهی گزارش دادند که بررسی داده‌ها نشان می‌دهد ریزگردها از سمت صحرای قره‌قوم در کشور ترکمنستان برخاسته و در جهت غرب صحرا در حرکت است. توده ریزگردها از روی دریای خزر عبور کرده و به مازندران رسیده است.

جولان ریزگردهای قره‌قوم در آسمان مازندران
ریزگردها در آسمان ساریاو افزود: این وضعیت پدیده ریزگردها در نهایت تا تا دیروز غروب به علت ورود جریان‌های دیگر هوا به استان به تدریج از بین رفته است.

به گزارش ایرنا، صحرای قره‌قوم. یکی از بزرگ‌ترین کویرهای شنی جهان که ۳۵۰ هزار کیلومتر مربع مساحت دارد و نواحی غربی، مرکزی و شمالی ترکمنستان را در بر می‌گیرد و به قزاقستان هم می‌رسد. صحرایی خشک و کم‌باران که گفته می‌شود در برخی مناطق آن ممکن است هر چند سال یک بار اندکی باران مشاهده شود.

به استناد اظهارات کارشناسان مرتبط با توجه به تغییرات اقلیمی در منطقه احتمال تکرار پدیده ریزگردها در مازندران باز هم وجود دارد. صاحب‌نظران می‌گویند که فراوانی بادهای شرقی در حال افزایش است و قدرت این بادها بیشتر شده که سبب می‌شود ریزگردها از قره‌قوم به مازندران برسند.

جولان ریزگردهای قره‌قوم در آسمان مازندران
ریزگردها در آسمان ساری

با توجه به این‌که پیش‌بینی می‌شود دمای هوای مازندران از نیمه خرداد تا نیمه شهریور امسال بین ۰.۵ تا یک درجه بیشتر از میانگین نرمال باشد، احتمالا بستر برای ورود ریزگردها به آسمان مازندران فراهم‌تر خواهد بود. افزایش دما در استان جریان بادهای شرقی را در مواجهه با جریان‌های غربی تقویت می‌کند و منجر به فراهم‌تر شدن بستر برای ورود ریزگردها به آسمان استان می‌شود.

در چنین شرایطی طبیعتا اهمیت توسعه ایستگاه‌های آلایندگی‌سنجی در مازندران بیشتر از گذشته احساس می‌شود. ضرورتی انکارناپذیر که طی سال‌های اخیر بارها مورد تاکید قرار گرفت، اما با وجود اقدامات انجام شده با توجه به چالش های جدید (نفوذ ریزگردها) کافی نیست.

حتی سال ۱۳۹۷ در کارگروه کاهش آلودگی هوای مازندران ایجاد ۶ ایستگاه سنجش آلاینده‌های هوا تصویب شده بود که به دلیل تخصیص نیافتن اعتبار به این موضوع تا کنون اجرایی نشد. البته بنا به اظهارات مسئولان حفاظت محیط زیست مازندران اقداماتی در این زمینه انجام شده تا بخشی از این مصوبه روی زمین مانده سال گذشته محقق شود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha