۶ خرداد ۱۴۰۳، ۲۳:۱۸
کد خبرنگار: 1385
کد خبر: 85490421
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

اختلاف رئیس جمهور و نخست وزیر گرجستان بر سر قانون «عوامل بیگانه» بالا گرفت

تهران- ایرنا- رئیس جمهور و نخست وزیر گرجستان یکشنبه در مراسم روز استقلال این کشور بر سر قانون جنجال‌برانگیز «عوامل بیگانه» از یکدیگر انتقاد کردند.

به گزارش ایرنا به نقل از آسوشیتدپرس، سالومه زورابیشویلی رئیس جمهوری گرجستان با اشاره به اینکه مخالفان قانون عوامل بیگانه آن را «قانون روسی» و مانع همگرایی با اتحادیه اروپا می‌دانند، گفت: در حالی که شبح روسیه بر ما سایه انداخته، مشارکت و بهبود روابط با اروپا راه واقعی حفظ و تقویت استقلال و صلح ماست.

وی که از مخالفان قانون عوامل بیگانه است و آن را وتو کرده است، در صد و ششمین سالگرد استقلال گرجستان از روسیه اظهار کرد: کسانی که در این راه کارشکنی می‌کنند، به آینده امن و صلح‌آمیز کشور ما لطمه می‌زنند و در مسیر عضویت کامل در یک دنیای آزاد و دموکراتیک مانع ایجاد می‌کنند.

ایراکلی کوباخیدزه نخست وزیر گرجستان و از حامیان قانون عوامل بیگانه در این مراسم زورابیشویلی را به خیانت به کشور متهم کرد و گفت: این اتحاد و اقدامات منطقی مردم و دولت منتخب آنها بود که به ما امکان داد تا به رغم تهدیدهای وجودی و خیانت‌های متعدد در دو سال گذشته از جمله خیانت رئیس جمهور به گرجستان، صلح را در کشور حفظ کنیم.

با اوج گرفتن اختلافات رئیس جمهور و نخست وزیر گرجستان عصر یکشنبه بار دیگر هزاران نفر از مخالفان قانون عوامل بیگانه در خیابان‌ها تظاهرات کردند.

در هفته‌های گذشته معترضان، اعتراضات گسترده‌ای را علیه این طرح سازماندهی کردند که به درگیری‌هایی میان آنها و ماموران امنیتی منجر شد.

بر اساس این قانون، سازمان‌های مردم‌نهاد و رسانه‌هایی که بیش از ۲۰ درصد بودجه خود را از خارج از کشور دریافت می‌کنند، عامل یا عنصر بیگانه شناخته می‌شوند.

مخالفان می‌گویند که این قانون تلاش گرجستان برای پیوستن به اتحادیه اروپا را تضعیف می‌کند. اتحادیه اروپا نیز از گرجستان خواسته بود تا این قانون را که مانع تحقق خواسته این کشور برای ملحق شدن به این اتحادیه می شود، لغو کند.

رئیس جمهور گرجستان این قانون جنجالی را وتو کرده است. با این حال، حزب حاکم «رویای گرجی» آرای کافی پارلمانی برای لغو وتوی رئیس جمهوری را دارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha