نگاهی به مسیر پادشاهی رئال در سلسله افتخارآفرینان

تهران- ایرنا- برگزاری فینال لیگ قهرمانان اروپا در ورزشگاه ومبلی لندن حاوی نکات ظریفی است که می‌تواند جذابیت لازم را برای اهالی فوتبال در بر داشته باشد.

به گزارش عصر پنجشنبه ایرنا، فینال لیگ قهرمان اروپا به عنوان معتبرترین رویداد ورزشی قاره سبز روز شنبه اول ژوئن(۱۲ خرداد) در ورزشگاه ومبلی لندن برگزار خواهد شد. رئال مادرید از اسپانیا و دورتموند از آلمان برگزار کننده این رقابت حساس و مهیج هستند. در حال حاضر تیم رئال با ۱۴ عنوان قهرمانی پادشاه فوتبال اروپا است و زنبورها نیز با یک قهرمانی و یک عنوان نایب قهرمانی در جایگاه هجدهم قرار دارند.

رئال مادرید ۶ عنوان قهرمانی جام باشگاه‌های اروپا و هشت عنوان لیگ قهرمانان را در کارنامه دارد. رئال با کسب پنج عنوان قهرمانی متوالی جام باشگاه‌های اروپا رکورددار قاره سبز است. این تیم همچنین سه دوره متوالی در لیگ قهرمانان موفق به برگزاری جشن قهرمانی شده است.

البته تاکنون اخباری از کُری‌خوانی هواداران بارسلون درباره ۶ عنوان قهرمانی رئال در جام باشگاه‌ها منتشر نشده است و طرفداران بارسا قهرمانی در جام باشگاه‌ها را زیر سوال نبرده یا آن را چند جانبه تلقی نمی‌کنند. در نخستین دوره این تورنمنت جام باشگاه‌ها با حضور کمتر از ۲۰ تیم برگزار شد. البته تفاوت بارسلونا با برخی تیم‌ها در این است که آنها در سال ۱۹۹۲ و در آخرین دوره جام باشگاه‌ها به قهرمانی رسیدند تا نسبت به رقیب سنتی خود کاستی نداشته باشند. بارسلونا همچنین پنج فینال لیگ قهرمانان اروپا را با فرمت UCL تجربه کرده است.

مسیر پادشاهی رئال در سلسه افتخارآفرینان

قوهای سفید مادرید یک رکورد منفی هم دارند. آنان نتوانستند ۳۲ سال به عنوان قهرمانی قاره سبز دست پیدا کنند. رئال سال ۱۹۶۶ جشن قهرمانی جام باشگاه‌ها را برگزار کرد اما تا سال ۱۹۹۸ از کسب این عنوان ناکام بود. در فاصله این ۳۰ سال رئال تنها یک دوره به فینال رسید که در سال ۱۹۸۱ برابر لیورپول شکست خورد و نایب قهرمان شد. رئال در سال‌های ۱۹۶۲ و ۱۹۶۴ نیز به عنوان نایب قهرمانی جام باشگاه‌های اروپا بسنده کرده بود.

در سوی مقابل دورتموند در تمام ادوار مسابقات تنها ۲ بار به فینال رسیده که حاصل آن یک عنوان قهرمانی در سال ۱۹۹۷ و یک نایب قهرمانی در سال ۲۰۱۳ بود.

مسیر پادشاهی رئال در سلسه افتخارآفرینان

ورق افتخارآفرینی برای رئال از سال‌های پایانی قرن بیستم و ابتدای قرن بیست و یکم برگشت، تا جایی که قوهای سپید مادرید فاتح مطلق دیدارهای فینال بودند. این تیم در سال ۱۹۸۸ بعد از ۳۲ سال با غلبه بر یوونتوس جشن قهرمانی را برگزار کرد و در ادامه والنسیا را در سال ۲۰۰۰، لورکوزن در سال ۲۰۰۲، اتلتیکو مادرید را در سال ۲۰۱۴ و ۲۰۱۶، یونتوس را در سال ۲۰۱۷ و لیورپول را در سال های ۲۰۱۸ و ۲۰۲۲ قربانی مسیر اقتدار خود کرد.

فوتبال اسپانیا تاکنون ۱۹ دوره قهرمان باشگاه‌های اروپا شده که سهم رئال از این قهرمانی‌ها ۱۴ دوره یعنی ۷۳ درصد بوده است. بارسلونا نیز موفق به کسب پنج عنوان قهرمانی شده است تا ۲۷ درصد جام‌های معتبر باشگاهی را برای ماتادورها کسب کند.

مسیر پادشاهی رئال در سلسه افتخارآفرینان

اما در سوی دیگر سهم دورتموند در فوتبال آلمان بسیار ناچیز است زیرا این تیم تنها یک دوره به عنوان قهرمانی رسیده در حالی که بایرن مونیخ ۶ دوره موفق به برگزاری جشن قهرمانی این تورنمنت بزرگ شده و هامبورگ، دیگر تیم آلمانی قهرمان UCL است.

ورزشگاه ومبلی نیز تا پیش از این دیدار هفت دوره میزبان فینال لیگ قهرمانان بوده است. پنج رقابت فینال در ورزشگاه قدیم و ۲ رقابت نیز در ورزشگاه جدید برگزار شده است. ومبلی قدیم در سال‌های ۱۹۶۳، ۱۹۶۸، ۱۹۷۱، ۱۹۷۸ و ۱۹۹۲ از این بازی میزبانی کرده است و در ومبلی جدید نیز در سال‌های ۲۰۱۱ و ۲۰۱۳ میزبان ستارگان جهان فوتبال بود.

مسیر پادشاهی رئال در سلسه افتخارآفرینان

یکی از مهم‌ترین نکات این ورزشگاه حضور دورتموند در آخرین میزبانی ومبلی از فینال لیگ قهرمانان اروپا بود. در سال ۲۰۱۳ زنبورها با شکست ۲ بر یک برابر بایرن به عنوان نایب قهرمانی رسیدند. رئال تاکنون در این ورزشگاه جشن قهرمانی برگزار نکرده است اما بارسلون ۲ عنوان قهرمانی خود را در سال‌های ۱۹۹۲ و ۲۰۱۱ در این ورزشگاه جشن گرفت.

رئال در حالی خود را برای برگزاری نخستین جشن اروپایی فینال ومبلی مهیا می‌کند که طرفداران این تیم باور دارند که پادشاه فوتبال اروپا صاحب و وارث کرسی قهرمانی این قاره است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha