عزم وزارت نیرو برای ورود هوش مصنوعی به صنعت آب و برق

تهران- ایرنا- رئیس پژوهشگاه نیرو گفت: با توجه به توسعه استفاده از هوش مصنوعی وزارت نیرو مصمم به استفاده از این فناوری نوین در صنعت آب و برق است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، مجید عمیدپور در نخستین رویداد به‌کارگیری هوش مصنوعی در بخش تولید صنعت برق در محل پژوهشگاه نیرو، اظهار داشت: چند سالی است که هوش مصنوعی و دانش فناوری یک ارتقا مناسبی پیدا کرده است به حوزه‌های مختلف ورود کرده و بهره‌برداری‌های بسیار خوبی باتوجه‌به قابلیت‌های مختلف از آن در بخش‌های مختلف جامعه شده است.

وی ادامه داد: براین‌اساس وزارت نیرو تصمیم گرفته در صنعت آب و برق این فناوری را توسعه دهد.

رئیس پژوهشگاه نیرو خاطرنشان کرد: این پژوهشگاه به‌عنوان قطب زیست‌بوم توسعه فناوری‌های پیشرفته هوش مصنوعی را به‌عنوان یکی از رکن‌های مناسب برای توسعه فعالیت‌های خود در نظر گرفته است.

عمیدپور گفت: در حال حاضر چند پروژه در زمینه هوش مصنوعی در صنعت برق در دست اقدام داریم؛ زیرا استفاده از هوش مصنوعی در صنعت برق سبب خواهد شد خسارت‌ها کاهش یابد.

وی با بیان اینکه هوش مصنوعی تصمیم‌گیری‌های صحیحی در صنعت برق می‌تواند ایجاد کند، بیان کرد: صنعت برق یکی از زیرساخت‌های اساسی کشور است که مدیریت و راهبری این صنعت به شکل مناسب در کاهش هزینه‌ها و مدیریت صحیح نقش کلیدی دارد.

رئیس پژوهشگاه نیرو تصریح کرد: بنابراین وزارت نیرو و پژوهشگاه نیرو مصمم به توسعه این فناوری در صنعت آب و برق است .

عمیدپور به برگزاری نخستین رویداد به‌کارگیری هوش مصنوعی در بخش تولید صنعت برق اشاره کرد و افزود: هدف این رویداد هم همین است تا ظرفیت موجود در دانشگاه‌ها شناسایی و در بخش‌های مختلف صنعت برق به خدمت گرفته شوند.

وی خاطرنشان کرد: علاقه‌مندیم هوش مصنوعی در نیروگاه‌ها توسعه داده شود؛ زیرا این کار بسیار ضروری است. هوش مصنوعی می‌تواند ۴۰ تا ۶۰ درصد بهره‌وری ما را در بخش‌های مختلف ارتقا دهد.

رئیس پژوهشگاه نیرو گفت: برگزاری این نوع رویدادها موجب نفوذ هوش مصنوعی در صنعت برق کشور شود.

عمیدپور به ناترازی موجود در صنعت برق اشاره کرد و گفت: هر فناوری نوین و هوش مصنوعی اگر بتواند به اتخاذ تصمیم‌های درست و بهینه‌سازی کمک کند موردتوجه باید قرار گیرد.

رئیس پژوهشگاه نیرو ادامه داد: استفاده از هوش مصنوعی کمک خواهد کرد بخشی از این ناترازی‌ها برطرف شود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha