معاون وزیر کشور روسیه: ایران برای ما الگوی استقامت است

مسکو- ایرنا- معاون وزیر کشور روسیه گفت: جمهوری اسلامی ایران که سال‌ها تحت تحریم بوده و به تنهایی نه تنها در برابر آمریکا بلکه کل کشورهای غربی مقاومت و پایداری داشته است، امروز برای ما الگوی استقامت است.

بنا بر گزارش اختصاصی خبرنگار ایرنا، ایگور زوبوف پس از امضای دفتر یادبود شهید آیت الله سید ابراهیم رئیسی و همراهان وی در سانحه هوایی در سالن تشریفات سفارت ایران در مسکو افزود: ایستادگی و استقامت در برابر غرب، امروز به یکی از مشترکات ایران و روسیه تبدیل شده است.

روسیه و ایران در دنیای جدید در کنار یکدیگر هستند
معاون وزیر کشور روسیه با اشاره به دوران گذر جهان از نظام تک قطبی به چندجانبه‌گرایی خاطرنشان کرد: در دنیای جدیدی که در حال پیدایش است و حتما شکل خواهد گرفت، روسیه و ایران در کنار یکدیگر خواهند بود.
وی گفت: ما ارزش های مشترک زیادی داریم، درک مشترکی از آینده خود داریم و نهایتاً‌ اینکه دشمنان مشترکی داریم.
زوبوف ادامه داد: وقتی که در مورد روابط بین ایران و روسیه صحبت می کنیم، به همکاری قابل توجه در زمینه اقتصادی و نظامی اشاره می کنیم.

"رئیسی" در خور احترام است
معاون وزیر کشور روسیه با اشاره به برخی‌ ویژگی های شخصیتی و عملکردی آیت الله شهید سید ابراهیم رئیسی گفت: پایبندی و استواری "رئیسی" بر عقیده خویش قابل احترام است.
زوبوف افزود:‌ ابراهیم رئیسی در جریان زندگی به اصطلاح « زین را ترک نکرد» یعنی اعتقادات خود را تغییر نداد؛ او بدون توجه به موقعیت، او «همان بود که بود» و همین امر قابل احترام است.


عصر یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳، خبر سانحه بالگرد آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی در منطقه ورزقان آذربایجان شرقی در فضای مجازی و محافل رسانه‌ای دست‌به‌دست شد و ۱۸ ساعت پس از جستجوی نفس‌گیر برای کسب اطلاع از وضعیت وی و همراهانش، سرانجام صبح دوشنبه ۳۱ اردیبهشت همزمان با روز میلاد هشتمین اختر تابناک امامت و ولایت، خبر عروج شهادت‌گونه هشتمین رئیس‌جمهور کشورمان اعلام شد.
آیت الله سید محمدعلی آل هاشم، نماینده ولی‌فقیه در آذربایجان شرقی و امام جمعه تبریز، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه، مالک رحمتی استاندار آذربایجان شرقی، سردار سید مهدی موسوی فرمانده یگان حفاظت رئیس‌جمهور و تعدادی از محافظان و خدمه بالگرد از سرنشینان همراه آیت‌الله شهید رئیسی بودند.

پیش از این، رئیس‌جمهوری، رئیس دو پارلمان (شورای فدراسیون (مجلس سنا) و دومای دولتی (مجلس سفلی) ، نخست‌وزیر، دبیر شورای امنیت، وزیر امور خارجه،‌ رئیس کمیته بین‌الملل دوما، اسقف اعظم کلیسای ارتدوکس، رئیس اداره امور دینی مسلمانان، مدیران و فعالان رسانه‌ و برخی دیگر از مقامات و شخصیت‌های روسیه،‌ شهادت رئیس جمهوری و همراهان وی را تسلیت گفته اند. رئیس دومای دولتی روسیه نیز به نمایندگی از این کشور در آیین تشییع رئیس‌جمهوری شهید به کشورمان سفر کرد.
دفتر یادبود سفارت جمهوری اسلامی ایران در مسکو طی روزهای چهارشنبه و پنجشنبه (دوم و سوم خرداد) گشوده بود و طی این روزها، مقام‌های روسی و همچنین سفرا، ‌دیپلمات‌ها و وابستگان نظامی ۶۴ کشور ضمن امضای این دفتر، با دولت و ملت ایران ابراز همدردی کردند که در میان فهرست بلند مقامات روس که در این آیین حضور یافتند، نام دستیاران علمی و ویژه ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه، وزیران امور خارجه و حمل و نقل و جمع دیگری از مقامات این کشور دیده می‌شود.
مسجد جامع مسکو نیز در آِیینی به دعوت و میزبانی رئیس اداره دینی مسلمانان روسیه قبل از آیین نماز جمعه میزبان مجلس ختمی برای شهید رئیسی و همراهان وی بود. مرکز اسلامی مسکو و حسینیه فاطمیه شیعیان پایتخت روسیه نیز به ترتیب شامگاه چهارم و پنجم خرداد ۱۴۰۳ میزبان آیین‌های بزرگداشت شهدای سانحه هوایی بودند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha