افزایش ۵۰ میلیون دلاری صادرات ماهانه گمرک تبریز

تبریز- ایرنا- ناظر گمرکات آذربایجان شرقی از افزایش ۵۰ میلیون دلاری صادرات ماهانه گمرک تبریز با امضا قرارداد اجرای مخازن اختصاصی با پتروشیمی این شهر خبر داد.

به گزارش ایرنا، صادق نامدار روز شنبه در جمع خبرنگاران اظهار کرد: این قرارداد برای نخستین بار از اواخر اردیبهشت ماه امسال در آذربایجان شرقی اجرایی شد و این قرارداد به منظور ذخیره سازی و صادرات محصولات پتروشیمی که از سال ۱۳۹۷ مورد درخواست شرکت پتروشیمی تبریز بود، با همراهی گمرک، نهایی و امضا شد.

وی ادامه داد: در بازدید میدانی به همراه معاونین و کارشناسان حوزه نظارت گمرک که از واحدهای تولیدی پتروشیمی انجام شد، موانع فنی، قانونی و اجرایی این قرارداد بررسی و پس از ارائه راهکار مناسب، تمهیدات لازم برای حل موانع اندیشه شد و در نهایت گام های نهایی برای انعقاد قرارداد استفاده از مخازن اختصاصی ظرف کمتر از یک ماه اجرایی و عملیاتی شد.

نامدار بیان کرد: انعقاد قرارداد انبار (مخزن) اختصاصی بین گمرک و شرکت پتروشیمی تبریز علاوه بر افزایش ۵۰ میلیون دلاری صادرات ماهانه گمرک تبریز، موجب می شود تا نمونه برداری و تعیین ماهیت از کل مخزن و هزینه های سربار صادرات از محل حذف هزینه های نمونه برداری و آنالیز هر دستگاه تانکر بارگیری شده از محصول کاهش یابد.
وی ادامه داد: افزایش سرعت و دقت در انجام فرآیند صادرات، جلوگیری از وقفه در ارسال محموله صادراتی و حفظ حداکثری کیفیت محصول و کسب رضایتمندی مشتریان خارجی از دیگر مزایای این قرارداد است.

نامدار افزود: ستاد نظارت گمرکات استان همواره با نگاه حمایتی حامی واحد های تولیدی جهت رونق اقتصادی است.

به گزارش ایرنا، آذربایجان شرقی دارای سه اداره کل گمرک در تبریز، سهلان و جلفا و سه واحد گمرکی در مراغه، خداآفرین و نوردوز و همچنین سه دفتر گمرکی در شهرک صنعتی شهید سلیمی تبریز و شهر بناب است.

به گزارش ایرنا، اجرای طرح مجتمع پتروشیمی تبریز در قانون بودجه سال ۱۳۶۶ کل کشور تصویب و کلیات طرح در بهمن ماه ۱۳۶۷ به تائید هیات مدیره شرکت ملی صنایع پتروشیمی رسید و فعالیت های طراحی و مهندسی در نمیه دوم سال ۱۳۶۸ و عملیات نصب نیز در سال ۱۳۷۱ آغاز شد.

مجتمع پتروشیمی تبریز نخستین واحد پتروشیمی کشور است که واحد تولید پلی‌اتیلن سنگین در آن با دانش بومی، طراحی و اجرا می‌شود.

این شرکت در زمینی به مساحت ۳۹۱ هکتار در جنوب غربی شهر تبریز و در جوار غربی پالایشگاه تبریز واقع شده است.

میزان تولید و صادرات پتروشیمی تبریز در سال گذشته ۴۰۰ هزار تن اعلام شده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha