۴ خرداد ۱۴۰۳، ۷:۵۹
کد خبرنگار: 934
کد خبر: 85487504
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

بارش‌های استان اردبیل به شرایط نرمال رسید

اردبیل-ایرنا- مدیرکل هواشناسی استان اردبیل از ثبت ۲۷۲ میلیمتری بارش‌های استان اردبیل در سال آبی جاری خبر داد و گفت: این میزان بارندگی در مقایسه با دوره بلندمدت پنج درصد و نسبت به سال گذشته ۳۸ درصد افزایش را نشان می‌دهد.

مجید کوهی روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: علیرغم اینکه استان اردبیل در پاییز سال گذشته یکی از خشک‌ترین و گرم‌ترین فصل‌های پاییز خود را سپری کرد، با ورود سامانه‌های جوی متعدد طی فصل زمستان و به خصوص فصل بهار، علاوه بر جبران کسری بارش ماه‌های گذشته، متوسط بارش استان طی سال آبی ۱۴۰۳-۱۴۰۲ و در آخر اردیبهشت به ۲۷۲ میلی متر رسید.

بارش‌های بهاری استان اردبیل در ۱۵ سال اخیر بی‌سابقه است

مدیرکل هواشناسی استان اردبیل ادامه داد: بررسی سوابق آماری موجود نشان می‌دهد که بارش‌های فصل بهار سال جاری (تا اخر اردیبهشت) که تقریبا برابر با بارش‌های بهار سال ۱۳۹۹ بوده، طی ۱۵ سال اخیر کم سابقه بوده است.

کوهی گفت: علیرغم اینکه در حال حاضر متوسط بارش استان بالای نرمال است، ولی کماکان در بعضی از شهرستان‌های استان با کسری بارش مواجه هستیم که میزان این کاهش در اردبیل، اصلاندوز و سرعین کمتر از پنج درصد، نمین هشت درصد، کوثر ۱۸ درصد و نیر ۲۳ درصد است.

استان اردبیل درگیر خشکسالی هیدرولوژی است

وی یادآورشد: با توجه به کاهش بارش‌های صورت گرفته در شهرستان نیر و حوزه سد یامچی، که تامین کننده قسمت عمده آب شهر اردبیل است و توجه به این نکته که قسمت عمده فصل بارشی استان سپری شده و در ماه‌های آینده بارش‌های قابل توجهی نخواهیم داشت، لازم است مدیریت منابع آبی و استفاده بهینه از آب‌های موجود دردستور کار قرار بگیرد.

مدیرکل هواشناسی استان اردبیل خاطرنشان کرد: بررسی وضعیت بروز خشکسالی در مناطق مختلف استان نیز نشان می‌دهد، هر چند طی ماه‌های گذشته بارش‌های خوبی ثبت شده و حتی در خشکسالی‌های کوتاه مدت هواشناسی نیز شاهد رسیدن به وضعیت نرمال و یا حتی ترسالی در بعضی از مناطق بودیم، ولی خشکسالی انباشته سال‌های گذشته منجر به کاهش شدید آب‌های زیرزمینی و بروز خشکسالی هیدرولوژی شدید در کل پهنه استان شده است که جبران آن در صورت وقوع بارش‌های موثر شاید چندین سال طول بکشد.

به گفته کوهی از لحاظ دمایی نیز متوسط دمای استان از اول مهر ۱۴۰۲ تا ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳، افزایش ۲/۲ درجه‌ای داشته است و میزان این افزایش در بیشتر مناطق استان بیش از ۲ درجه سلسیوس بوده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha