۳ خرداد ۱۴۰۳، ۱۱:۴۸
کد خبرنگار: 5284
کد خبر: 85486905
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

مکرون: ۳ هزار نیروی پلیس فرانسوی برای حفظ امنیت در «کالدونیا» باقی می‌مانند

تهران-ایرنا- رئیس جمهور فرانسه امروز (پنجشنبه) با حضور در مجمع الجزایر کالدونیای جدید واقع در اقیانوس آرام که تحت حاکمیت این کشور است، گفت که تا زمان برقراری امنیت، نیروهای پلیس فرانسوی در این منطقه باقی خواهند ماند.

به گزارش ایرنا به نقل از رویترز، «امانوئل مکرون» رئیس جمهور فرانسه که در منطقه کالدونیای جدید به سر می‌برد، طی سخنانی بر لزوم تقویت نیروهای پلیس در این منطقه برای جلوگیری از شورش‌های احتمالی تاکید کرد.

سفر شتابزده امروز مکرون به کالدونیای جدید واقع در اقیانوس آرام پس از آن انجام گرفت که ۶ نفر در اعتراضات کشته شدند.

مکرون در دیدار با رهبران سیاسی و تجاری در «نومئا» پایتخت این منطقه گفت: در ساعات و روزهای آینده، عملیات‌های جدید در صورت لزوم برنامه‌ریزی و نظم جمهوری به طور کامل دوباره برقرار می‌شود زیرا چاره‌ای دیگر وجود ندارد.

وی گفت که هرچند با وجود مسابقات المپیک با کمبود نیرو روبه‌رو هستیم ولی با توجه به وضعیت منطقه و لزوم حفظ امنیت سه هزار نیروی پلیس فرانسوی در کالدونیا باقی خواهند ماند.

وی افزود: من شخصاً معتقدم که وضعیت اضطراری نباید تمدید شود ولی تنها زمانی لغو خواهد شد که معترضان موانع را بردارند.

مکرون عصر دیروز (چهارشنبه) خشونت غیرقابل قبول از سوی شورشیان در کالدونیای جدید را محکوم کرد و خواستار از سرگیری مذاکرات برای حل سیاسی بحران به وجود آمده در این مجمع‌ الجزایر شد.

همچنین دفتر ریاست جمهوری فرانسه در بیانیه‌ای هشدار داد که با ادامه خشونت‌ها در این مجمع‌ الجزایر با قاطعیت برخورد خواهد شد.

به نوشته «فایننشال تایمز» دلیل شورش روزهای اخیر اعتراض بومیان و طرفداران استقلال این مجمع‌ الجزایر به اصلاحات مدنظر دولت فرانسه در قانون اساسی است؛ این شورش به دنبال تصویب این اصلاحات در مجلس سفلی پارلمان فرانسه در روز دوشنبه آغاز شد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha