جهان به احترام ایران ایستاد / عزت‌آفرینی ایرانیان در سوگ شهدای خدمت

تهران-ایرنا- واکنش‌های گسترده بین‌المللی و تسلیت جهانی به ایران به دلیل سانحه ناگوار شهادت رئیس جمهور و هیأت همراه، نشانگر عزت و اعتلای روز افزون ایران اسلامی در دوران پساوعده صادق است.

به گزارش گروه سیاست خارجی ایرنا، سی‌ام اردیبهشت ماه ۱۴۰۳، یکی از تلخ ترین روزهای تاریخ ایران بود، سانحه سقوط بالگرد حامل رئیس جمهور و شهادت آیت‌الله رئیسی، آیت الله آل هاشم، دکتر امیرعبداللهیان و مالک رحمتی و تیم پرواز، ملت ایران را داغدار عزایی عظیم کرد.

گرچه این ضایعه غمی سنگین را نه تنها بر قلوب ایرانیان که بر سینه تک تک مظلومین و مستضعفین نهاد ولی بهانه ای برای تعظیم و تسلیت جهان به ایران بود.

دنیا در سوگ عزای ایران

با شهادت‌ آیت الله سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهور فقید و شهید جمهوری اسلامی ایران، اکثریت قریب به اتفاق کشورهای جهان با ارسال پیام های تسلیت خود را همدرد و عزادار عزای ایرانیان اعلام نمودند.

ترجیع بند پیام های تسلیت، اذعان و اعتراف جهان به صلح دوستی، نقش سازنده، طینت پاک و نقش وی در توسعه و تقویت روابط کشورهای دنیا با ایران بود.

ترجیع بند پیام های تسلیت، اذعان و اعتراف جهان به صلح دوستی، نقش سازنده، طینت پاک و نقش وی در توسعه و تقویت روابط کشورهای دنیا با ایران بود.

رئیسی در کلام رهبران کشورهای مختلف دوستی صمیمی، سیاستمداری خوش طینت و رهبری قابل احترام نامیده می‌شد.

ایران پس از وعده صادق در اوج قدرت و عزت

حضور شصت و هشت مقام سیاسی و دیپلماتیک جهان در مراسم ترحیم رئیس جمهور و همراهان، نشانگر اهمیت عزای ایران عزیز در اذهان جهان است.

در ساعات اولیه پس از عروج شهادت گونه رئیس جمهور و همراهان، سازمان‌ها و نهادهای بین المللی از شورای امنیت و مقرهای سازمان ملل متحد تا آژانس بین المللی انرژی اتمی و دیگر نهادهای جهانی به اشکال مختلف، به احترام عزای مردم ایران و از دست دادن شخصیتی بی نظیر و جهانی سکوت کرده، ایستادند و غم خود را نشان دادند.

در عزای ایران، هند، پاکستان، عراق، سوریه، ترکیه، کوبا، لبنان و... اعلام عزای عمومی کردند. همچنین بسیاری از کشورهای جهان و سازمان‌های بین المللی به نشانه همبستگی با ملت ایران و پرچم‌های خود را نیمه برافراشته کردند.

در عزای شهدای خدمت ایران، جهانی به احترام ایستاد و عزت جمهوری اسلامی ایران را به نمایش گذاشت.

رئیسی، دولت سیزدهم و جهان

واکنش‌های بین المللی به سانحه ناگوار سقوط بالگرد رئیس جمهور و شهادت آیت الله رئیسی و همراهان، به خوبی قدرت و عظمت و عزت ایران را در چشم جهانیان نمایان ساخت.

حجم عظیم همدردی‌ها با غم ایران و توصیفات رهبران و سیاستمداران معروف جهانی درباره شخصیت و عملکرد آیت الله رئیسی و دکتر حسین امیرعبداللهیان نشانگر نمره درخشان این دو شهید و مجموعه سیاست خارجی دولت سیزدهم در تعامل سازنده با دنیا و همچنین نمایش عزت و اقتدار ایران در دوران کوتاه سه ساله دولت سیزدهم بود.

در طی سه سال فعالیت‌های مجاهدانه این دو شهید بزرگوار، ایران با تعامل حداکثری با جهان غیرغربی، توانست به اتحادهای مهم سیاسی و بین المللی همچون سازمان همکاری‌های شانگهای و اتحاد بریکس پیوسته و فرصت‌های جدیدی را برای توسعه روابط سیاسی، فرهنگی و اقتصادی ایران با دنیا فراهم سازد.

سیاست خارجی و دیپلماسی حمایت از مظلومین جهان در دولت سیزدهم، باعث شد که نه تنها مردم ایران که ملت‌های مستعضف و مظلوم جهان از آمریکای جنوبی، تا آفریقا و آسیا غم شهادت آیت الله رئیسی و دکتر امیرعبداللهیان را غم خود بدانند.

اقتدار ایران در عرصه میدان و دیپلماسی در دولت سیزدهم و بالاخص در جریان عملیات وعده صادق، منجر به نمایش و شناسایی ایران به عنوان قدرتی جهانی در چشم سیاستمداران مختلف در سرتاسر جهان شد.

اقتدار ایران در عرصه میدان و دیپلماسی در دولت سیزدهم و بالاخص در جریان عملیات وعده صادق، منجر به نمایش و شناسایی ایران به عنوان قدرتی جهانی در چشم سیاستمداران مختلف در سرتاسر جهان شد.

ایران در دوران ریاست شهید رئیسی و در دوران وزارت شهید امیرعبداللهیان، نه تنها ضعف‌ها و لطمات دوران سابق را ترمیم ساخت که با توسعه دیپلماسی و سیاست خارجی و حرکت به سمت دیپلماسی هوشمند، چندگانه، چندوجهی و سرمایه گذاری در دیپلماسی عمومی کشورمان را به عنوان دوست مظلومین و دشمن جنایتکاران در جهان مطرح ساخت.

ایران رئیسی، نه تنها قدرت اول منطقه غرب آسیا است بلکه در سطح یک قدرت جهانی نقش آفرینی کرد.

گرچه سید ابراهیم رئیسی و حسین امیر عبداللهیان کشور و سیاست خارجی ایران را در یکی از سخت‌ترین شرایط در سالیان پس از انقلاب اسلامی تحویل گرفتند ولی میراثی را بر جای گذاشتند که دولت بعدی و دولتمردان آینده به آن می بالند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha