رییس‌جمهوری که در چهارمحال و بختیاری هم مهمان و هم میزبان عشایر شد

شهرکرد - ایرنا - رییس جمهور در ۲ سفر استانی به چهارمحال و بختیاری ۲ بار به صورت ویژه با عشایر این استان دیدار کرد، یک بار آیت الله رئیسی مهمان عشایر در کوهرنگ شد و یک بار دیگر نیز نمایندگان جامعه عشایری در سیاهچادر برپا شده در شهرکرد میزبان عشایر بود.

به گزارش ایرنا، جمعی از مردم چهارمحال و بختیاری می‌گویند: هیچ‌گاه حضور موثر، بی‌ریا، متواضعانه و کارساز شهید خدمت در جمع خانواده بزرگ عشایری این استان را فراموش نمی‌کنیم و آنان همواره در این روزها این سخن را بر لب دارند "سفر به خیر ای سید تکرار نشدنی محرومان" چون به وعده‌های خود در دیدار با عشایر در بازفت عمل کرد.

رییس‌جمهوری که در چهارمحال و بختیاری هم مهمان و هم میزبان عشایر شد

یکی از ویژگی‌های سفرهای استانی آیت‌الله رئیسی حضور بدون تشریفات در جمع اقوام، طوایف و عشایر و رسیدگی به مسائل و مشکلات آنان بود.

آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی فقید در مدت ۳۳ ماه خدمت خود در جایگاه رییس جمهوری ۲ بار (۱۹ خرداد ۱۴۰۱ و ۲۵ آبان ۱۴۰۲ ) به چهارمحال و بختیاری سفر کرد و حضور مشتاقانه در مناطق دورافتاده عشایر نشین از ویژگی‌های بارز این مهمان عزیز کرده بود.

حضور رییس‌جمهور در لِبد دورافتاده‌ترین روستای بخش بازفت شهرستان کوهرنگ چهارمحال و بختیاری با وجود شیوع ویروس کرونا و نشستن پای سخن و درد دل مردمان این سرزمین از مهمترین ویژگی‌های این سفر بود.

حضور سید محرومان در روستای دورافتاده لِبد و نمونه‌ای از دغدغه‌های رییس دولت انقلابی و مردمی سیزدهم برای توسعه مناطق محروم کشور مانند شهرستان کوهرنگ بود.

شعاری نبودن اقدامات دولت سیزدهم از مهمترین ویژگی‌های رفتاری آیت الله رییسی بود که مردم در عمل نتیجه فعالیت‌های ایشان را دیدند.

آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی در سفر دور نخست خود به میان عشایر بختیاری رفت و جمع اهالی منطقه بازفت با اشاره به نقش‌آفرینی عشایر در تولید و استقلال کشور اعلام کرد: زن و مرد عشایر در دشوارترین شرایط، در کوهستان‌ها و دره‌ها برای رونق کشاورزی و دامداری و تولید محصول تلاش می‌کنند و در حقیقت سهم قابل توجهی در تامین امنیت غذایی و نیز در استقلال کشور دارند.

رییس جمهور با اشاره به مشکلات منطقه «بازفت»، روستای «لبد» و مناطق اطراف و نبود امکاناتی چون جاده مناسب، مدرسه و اینترنت، گفته بود: حضور من در این مکان برای رفع محرومیت این منطقه است. با وجود تلاش‌هایی که در گذشته صورت گرفته هنوز محرومیت‌های جدی وجود دارد و دولت مردمی رفع این محرومیت را در اولویت قرار خواهد داد.

رییس‌جمهوری که در چهارمحال و بختیاری هم مهمان و هم میزبان عشایر شد

آیت‌الله ابراهیم رئیسی تاکید کرد: دولت خود را موظف به خدمت به شما عزیزان می‌داند و تمام تلاش و همت خود را برای حل مشکلات و تسهیل شرایط زندگی در این مناطق به کار خواهیم بست.

رییس جمهور در دور نخست سفر استانی به عشایر منطقه لبد قول داد که با اهتمام جدی دستگاه‌ها و نهادها گرد و غبار محرومیت و فقر را از چهره زیبای این منطقه بزداید که احداث ۲ مدرسه جدید، تعمیر و تجهیز یک مدرسه قدیمی، برقراری اینترنت پُرسرعت ۴G، احداث کانال آب‌رسانی آشامیدنی به‌طول هفت کیلومتر، تسطیح، زیرسازی و بازسازی جاده سخت‌گذر منطقه به‌طول پنج کیلومتر و آماده شدن برای آسفالت، تکمیل ۴۳ واحد مسکونی، تکمیل و تجهیز کامل منزل بی‌بی‌گُل سلیمانی (بانویی که برای ساخت خانه‌اش به رییس‌‍جمهور نامه داد)، تسطیح کوچه‌ها و خیابان‌ها، استقرار تجهیزات دندانپزشکی و آزمایشگاهی و حضور پزشک در هفته ۲ روز و اجرای بزرگ‌ترین شبکه برق‌رسانی روستایی به‌طول ۳۰ کیلومتر و بهره‌مندی ۶ روستای دیگر از جمله اقدامات سید محرومان در این منطقه بود و مردم نتیجه این وعده ها به صورت ملموس دیدند.

بیشتر بخوانید:

دیدار رییس جمهور با مردم روستای لبد شهرستان کوهرنگ

لبد کوهرنگ و وعده‌هایی که روی کاغذ نماند

در دور دوم سفر استانی شهید خدمت شاید به دلیل محدودیت زمان سفر ایشان نتوانست به صورت حضوری در مناطق عشایرنشین حضور یابد اما آن‌ها را فراخواند و در نشستی حدود سه ساعت به دقت سخنان سران، بزرگان قبایل عشایری را با جان و دل شنید و مصوبه‌های اثرگذاری برای آنان داشت.

رییس‌جمهوری که در چهارمحال و بختیاری هم مهمان و هم میزبان عشایر شد

آیت‌الله رییسی محبوب دل‌های عشایر

رییس مجمع عالی معتمدین و بزرگان عشایر بختیاری چهارمحال و بختیاری در خصوص سفر رییس جمهور به استان و دیدار با عشایر به خبرنگار ایرنا گفت: آیت‌الله رئیسی شخصیتی مردمی، خستگی ناپذیر و محبوب دل جامعه عشایری بود و رییس جمهوری نمونه بود.

طهمورث فتاحی اضافه کرد: به درستی که واژه سید محرومان با توجه به خدمات ارائه شده به جامعه عشایری و دورافتاده‌ترین و محروم‌ترین مناطق استان برازنده آیت الله رئیسی بود.

رییس مجمع عالی معتمدین و بزرگان عشایر بختیاری چهارمحال و بختیاری شنیدن نکته به نکته سخنان و واگویه‌های عشایری در مدت سه ساعت از سوی یک مقام مسوول و رسمی کشور کار بی‌نظیری است که از هرکسی مگر شخصیتی مانند خادم الرضا (ع) برنمی‌آید.

فتاحی تشکیل کارگروه استان‌های زاگرس‌نشین، فعال شدن طرح‌های نیمه‌تمام عشایری، تامین ارزاق عمومی برای عشایر، بهسازی ایل‌راه‌ها، پرداختن به مسائل بهداشتی، دامپزشکی، فروش دام، تامین نهاده دامی عشایر را از مهمترین رهاورد نشست رییس‌جمهور با عشایر در چهارمحال و بختیاری بود.

وی تاکید کرد: حضور مهربانانه و بی تکلف سید محرومان در بین جامعه عشایری برای هیچ مرد، زن و کودک عشایری فراموش شدنی نیست.

رییس‌جمهوری که در چهارمحال و بختیاری هم مهمان و هم میزبان عشایر شد

فتاحی پرواز شهادت گونه آیت‌الله رئیسی سید محرومان همه ملت ایران به خصوص عشایر اردل، کوهرنگ، لردگان، کیار، بروجن، شهرکرد، فلارد و خانمیرزا که پرواز شهادت گونه‌ای داشت همه را عزادار کرد.

وی یادآور شد: آیت‌الله رئیسی ولایت‌مدار، مردمی و خدمتگزار واقعی بود به همین دلیل به دل مردم نشست.

رییس‌جمهوری که در چهارمحال و بختیاری هم مهمان و هم میزبان عشایر شد

رییس‌جمهور ؛ مسوولی از جنس مردم

یک محقق و پژوهشگر در حوزه عشایر نیز به خبرنگار ایرنا گفت: آیت الله رییسی فردی بی تکلف، با صفا، مردم‌دار و مردم دوست بود.

نوید غریب شاهی‌ بختیاری هفت‌لنگ به خبرنگار ایرنا با اشاره به تشکیل شورای عالی جهاد سازندگی، امور عشایر و توسعه روستایی ایران به ریاست آیت الله رئیسی افزود: هرچند در سفرهای استانی ممکن بود فرصت بیان همه مشکلات به صورت تخصصی نبود اما در این شورا شخص رییس جمهور با دقت به سخنان من توجه می‌کرد و هرجا نیاز بود دستور صریح می‌داد.

وی اضافه کرد: صداقت، صمیمیت، خستگی ناپذیری، مردمی بودن، نگاه عدالت محور و توزیع منابع با اولویت مناطق محروم از ویژگی‌های منحصر به فرد آیت الله رئیسی بود که موجب شد امروز این‌گونه ملت ایران داغ‌دار ایشان باشند.

رییس‌جمهوری که در چهارمحال و بختیاری هم مهمان و هم میزبان عشایر شد

در یک کلام رییس جمهور تکرار نشدنی، سید محرومان و خادم الرضا (ع) بدرود دعای خیر همه ملت ایران به خصوص تمام زنان و مردان عشایر این سرزمین بدرقه راهتان باشد.

به گزارش ایرنا، جمعیت عشایری چهارمحال و بختیاری ۲۵ هزار و ۱۱۰ خانوار با ۱۲۴ هزار و ۱۷۳ نفر است.

عشایر چهارمحال و بختیاری بیش از یک میلیون و ۷۰۰ هزار راس دام سبک دارند و سالانه افزون‌بر یک‌هزار تُن پشم، ۲۲ هزار تُن گوشت قرمز و ۳۵ هزار تُن شیر در مناطق عشایری استان تولید می‌شود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha