آخرین درخواست شهید جمهور از مدیران فارس؛ تحول‌گرایی و تحول‌آفرینی

شیراز-ایرنا-آخرین درخواست شهید آیت‌الله ابراهیم رییسی رییس‌جمهور از مدیران فارس در دومین سفری که به این استان داشت تحول‌آفرینی و پیگیری مصوبات سفر با نگاهی تحولی بود، رویکردی که شهید جمهور را به یک الگوی همیشگی برای مدیران تبدیل کرد.

به گزارش خبرنگار ایرنا، روز پنجشنبه ۲۰ مهرماه سال ۱۴۰۲ بود که آیت‌الله ابراهیم رییسی رییس جمهور به همراه هیأت دولت قدم به خطه فارس گذاشت؛ این برای دومین بار بود که آیت‌الله رییسی در کسوت رییس‌جمهور به این استان پهناور سفر می‌کرد، سفری که شامگاه جمعه ۲۱ مهرماه با پیام‌ها و رهاوردهای بسیاری به پایان رسید.

یکی از پیام‌های مهم رییس‌جمهور در سفر به استان فارس ضرورت نگاه تحولی مدیران برای پیشبرد امور کشور و استان بود؛ پیامی که به منظور پیگیری هر چه بهتر مصوبات این سفر صادر شد.

می‌توان گفت این پیام آغازی برای تحول در خدمت‌رسانی بیشتر به مردمی بود که با وجود دستاوردهای قابل‌توجه این سفر همچنان امید به توسعه بیش از پیش فارس و گره‌گشایی از مشکلاتشان بسته‌ بودند.

آخرین درخواست رییس‌جمهور از مدیران فارس؛ پیگیری مصوبات سفر با نگاهی تحولی

رییس‌جمهور در آخرین روز از حضورش در استان فارس در نشست شورای اداری در سخنان خود بارها بر داشتن نگاه تحولی برای پیشبرد امور کشور تأکید کرد و خطاب به مدیران گفت: تحول در فرآیندها بسیار مهم است؛ مدیران فارس می‌توانند شرایط را به نفع مردم تغییر دهند و وضعیت روستاها و شهرها را در جهت‌رضایتمندی مردم و افزایش سرمایه اجتماعی ساماندهی کنند.

آیت الله رییسی درخواست کرد: انتظار دارم در دور دوم سفر به استان فارس مصوبات با نگاه تحولی دنبال شود.

آخرین درخواست شهید جمهور از مدیران فارس؛ تحول‌گرایی و تحول‌آفرینی

تحول‌گرایی و تحول‌آفرینی از نگاه رئیس دولت سیزدهم

این برای نخستین بار نبود که آیت‌الله سید ابراهیم رییسی بر ضرورت تحول‌گرایی و تحول‌آفرینی مدیران تأکید می‌کرد؛ او پیش از این نیز داشتن نگاه تحولی و ادراک صحیح را مساله مهمی تلقی کرده و گفته بود که نظام اداره کشور باید با نگاه تحولی متکی بر خردورزی و چابکی کارآمد باشد.

رییس دولت سیزدهم همچنین در دیدار رمضانی مسئولان و کارگزاران نظام با رهبر معظم انقلاب که در فروردین ماه سال ۱۴۰۲ انجام شد «تحول» را رویکرد اصلی این دولت خوانده بود.

در حقیقت تحول و تحول‌گرایی یکی از کلیدواژه‌‎‌های مهمی است که بارها از سوی رییس دولت سیزدهم مطرح و در برخی سخنرانی‌‎‌ها به صورت گسترده به آن پرداخته می‌شد.

می‌توان گفت آیت‌الله رییسی تحول را یکی از ضروری‌‏ترین نیازهای جامعه می‌دانست که می‌توان با بهره‌گیری از آن به حل مشکلات موجود در بخش‌های مختلف اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی پرداخت.

تحول‌گرایی؛دیدگاهی برای پیشرفت در جهان معاصر

این در حالیست که جهان معاصر نیز با سرعتی شگفت در حال تحول است و تغییرات مستمر و پویایی‌های محیطی در دنیای امروز چنان پ‍‍ُرشتاب است که اداره امور در حوزه‌های مختلف را پیچیده‌تر از گذشته کرده است.

بسیاری از کارشناسان و متخصصان هم معتقد هستند پیشرفت هر کشور در گرو اندیشه‌ها و نگرش‌های نو و نظرات بدیع و تازه‌ بوده و هست.

در حال حاضر در اغلب کشورهای توسعه‌یافته نوآوری که در نتیجه توجه به تحول‌آفرینی حاصل شده، موجبات پیشرفت این کشورها را فراهم کرده؛ بنابراین برای ارتقای جامعه باید جریان نوآوری را در بخش‌های مختلف آن تداوم بخشید.

پایان سفر رییس جمهور آغازی برای تحول‌آفرینی در فارس

بدون شک مفهوم تحول از نگاه رییس دولت سیزدهم نیز ایجاد یک حرکت جهشی و جهادی در همه بخش‌های اداری و حکمرانی بود؛ در واقع انتظار او از مدیران فارس در دومین و آخرین سفری که به این استان داشت تحول‌آفرینی برای پیگیری و حل مشکلات استان بود.

بدین ترتیب پایان سفر رییس‌جمهور به استان فارس آغازی برای حرکت مدیران این استان در مسیر تحول و چاره‌جویی برای تحقق هر چه بهتر و سریعتر این هدف مهم شد، هدفی که نه به عنوان یک رویکرد شخصی بلکه به عنوان رویکرد و سیاستی کلان در اولویت مدیران قرار گرفت.

سیدالشهدای خدمت، الگوی تحول‌آفرینی برای مدیران

آیت الله سید ابراهیم رئیسی خادم‌الرضا(ع) و هشتمین رئیس جمهوری اسلامی ایران، خود نیز این رویکرد را در سرلوحه کارش قرار داده بود، او سفر کردن برای حل دغدغه‌های مردم را یک تحول بزرگ می‌دانست و در سفرهای داخلی و خارجی تمام تلاش خود را برای تحول‌آفرینی در عرصه‌های مختلف به کار می‌گرفت.

آیت‌الله ابراهیم رئیسی در نهایت عصر یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ در مسیر بازگشت از مراسم افتتاح سد قیز قلعه‌سی به سمت شهر تبریز، در منطقه ورزقان استان آذربایجان شرقی دچار سانحه هوایی شد و به همراه تمامی همراهان، همزمان با شب ولادت امام رئوف علی ابن موسی الرضا (ع) به مقام رفیع شهادت نایل آمد.

شهادت آیت‌الله رییسی را نباید پایانی بر سیاست‌ و رویکرد شهید جمهور در عرصه تحول‌آفرینی دانست بلکه سیدالشهدای خدمت می‌تواند به عنوان الگوی همیشگی مدیران در عرصه تحول‌آفرینی باشد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha