چین: هیچ موضوعی نمی‌تواند مانع بازگشت تایوان به سرزمین مادری شود

تهران – ایرنا - وزیر امور خارجه چین امروز (سه‌شنبه) اقدامات «لای چینگ‌ته» رئیس‌ جدید تایوان را «شرم‌آور» توصیف کرد و گفت: هیچ موضوعی نمی‌تواند مانع بازگشت تایوان به سرزمین مادری شود.

به گزارش روز سه شنبه ایرنا به نقل از پایگاه خبری استریتس تایمز، وانگ یی وزیر امور خارجه چین در سخنان خود در نشست وزاری امور خارجه «سازمان همکاری شانگهای» گفت: تایوان «هسته مسائل اصلی» چین و فعالیت‌های استقلال طلبانه، مخرب‌ترین عامل برای صلح تایوان است.

وزارت امور خارجه چین به نقل از وانگ یی نوشت: اقدامات زشت لای چینگ ته و سایرینی که به ملت و اجدادشان خیانت می کنند، شرم آور است.

وانگ یی افزود که هیچ چیز نمی‌تواند مانع دستیابی چین به «اتحاد مجدد» و بازگرداندن تایوان به «سرزمین مادری» شود. همه جدایی طلبان استقلال تایوان بر ستون شرم تاریخ میخکوب خواهند شد.

روابط بین تنگه‌ای تحت حاکمیت حزب دموکراتیک ترقی خواه در تایوان از سال ۲۰۱۶ بدتر شده است و پکن از مذاکرات با دولت استقلال طلب تایوان اجتناب کرده است. چین، جزیره تایوان را بخشی از قلمرو خود می‌داند. ۲ طرف از زمان جدایی در سال ۱۹۴۹ به دلیل جنگ داخلی، با عقب نشینی دولت وقت چین، جداگانه اداره می‌شوند. چین لای چینگ ته را «جدایی طلب» می‌خواند.

دولت چین از زمانی که لای چینگ ته در انتخابات ماه ژانویه سال جاری میلادی (دی-بهمن) پیروز شد، از بردن مستقیم نام وی خودداری کرده است. دولت چین پیش از رای گیری نیز می‌گفت که این انتخابات، انتخابی میان جنگ و صلح است.

تایوان اما می گوید که اقدامات چین این جزیره را تحت تاثیر قرار نمی‌دهد.

لای چینگ ته مانند تسای اینگ ون رئیس پیشین تایوان اظهار می‌کند که فقط مردم تایوان می‌توانند آینده خود را تعیین کنند و حاکمیت پکن را رد می‌کند.

چین امروز سه‌شنبه قانون‌گذاران کره‌ جنوبی و ژاپن را به دلیل سفر به تایوان و شرکت در مراسم تحلیف لای چینگ ته و آمریکا را به دلیل تبریک گفتن به لای چینگ ته برخلاف مخالفت شدید پکن سرزنش کرد.

لای چینگ ته در سخنرانی مراسم تحلیف خود در روز دوشنبه از چین خواست «ارعاب سیاسی و نظامی» خود را در این جزیره متوقف کند و اظهار داشت صلح تنها گزینه است و پکن باید به انتخاب مردم تایوان احترام بگذارد.

لای چینگ ته در این مراسم همچنین تصریح کرد که تایوان و جمهوری خلق چین «تابع یکدیگر نیستند». تسای نیز این اظهارات را بیان کرده بود.

چین چنین عباراتی را معادل استقلال تایوان می داند و این خط قرمزی برای پکن محسوب می‌شود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha