برنامه های سالروز آزادسازی خرمشهر در قشم اعلام شد

قشم - ایرنا - مسئول حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس سپاه قشم برنامه های این نهاد را به مناسبت سوم خرداد سالروز عملیات پیروزمندانه فتح خرمشهر اعلام کرد.

سرهنگ دوم پاسدار محمد امین ذاکری روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، اظهار کرد: این برنامه ها امسال در چهل‌ و دومین سالروز آزادسازی خرمشهر با شعار "در راه فتح قله‌ایم" برگزار خواهند شد.

وی برگزاری یادواره فرهنگی - هنری شهدای عملیات بیت المقدس جزیره قشم در روز دوم خرداد، غباروبی و عطرافشانی قبور شهدای نگین خلیج فارس، برگزاری مراسم تجلیل از ایثارگران حاضر در عملیات بیت المقدس و تجلیل از خانواده آنها و تجمع ایثار و مقاومت با حضور گردان های بسیج ساعت ۱۶ روز سوم خرداد را از مهم‌ترین برنامه‌های بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس در این جزیره برشمرد.

مسئول حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس سپاه قشم توضیح داد: روز چهارم آبان ماه ۱۳۵۹ پس از ۳۵ روز مقاومت مردمی سرانجام خرمشهر به دست ارتش تا بن دندان مسلح بعث عراق افتاد اما ۲ سال بعد نیروهای مسلح جمهوری اسلامی و نیروهای مردمی توانستند در چهار عملیات ثامن الائمه، طریق القدس، فتح المبین و بیت المقدس موفق به شکست حصر آبادان شوند و خرمشهر را نیز آزاد کنند.

سرهنگ دوم پاسدار ذاکری در مورد ویژگی بزرگ عملیات بیت‌المقدس افزود: یکی از ویژگی‌های بزرگ این عملیات، وحدت فرماندهی و مشارکت همه نیروهای مسلح بود. همه دست به دست هم دادند و توانستند این افتخار را بیافرینند از این رو گرامیداشت روز آزادسازی خرمشهر، حداقل ادای دین به شهدا، ایثارگران و خانواده شهدا و شکرگزاری به درگاه خداوند است.

شهرستان قشم با ۱۵۰ هزار نفر جمعیت ۲۱ شهید تقدیم انقلاب کرده است.

در این شهرستان ۲۲ نفر از والدین شهدا، ۱۴ همسر شهید، ۳۹ فرزند شهید، ۱۶۲ خواهر و برادر شهید، ۱۱ آزاده، سه جانباز بالای ۷۰ درصد، ۹۵ جانباز زیر ۲۵ درصد، ۴۷ جانباز ۲۵ تا ۵۰ درصد حضور دارند که آمار کلی جانبازان ۱۴۵ نفر و آمار کل افراد تحت پوشش بنیاد شهید و امور ایثارگران این شهرستان ۶۹۹ نفر است.

جزیره قشم با وسعت یک هزار و ۵۰۰ کیلومتر مربع از تنگه هرمز به موازات ساحل جنوبی ایران به طول ۱۳۵ کیلومتر و عرض میانگین ۱۱ کیلومتر داز توابع هرمزگان است و ۳۰۰ کیلومتر خط ساحلی دارد.

شهرستان قشم شامل جزیره‌های قشم، هنگام و لارک با حدود ۱۵۰ هزار نفر جمعیت از تنگه هرمز به موازات ساحل استان هرمزگان به طول ۱۵۰ و عرض میانگین ۱۱ کیلومتر در میان آب‌های خلیج فارس گسترده شده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha